НОВИНИ

08.06.2007 | Бі-Бі-Сі розслідує військовий контракт 'Аль Ямама'
Джерело - Українська служба ВВС

Журналістське розслідування Бі-Бі-Сі встановило особу, яка була одним із головних отримувачів багатомільйонних платежів британської компанії BAE.







Принц Бандар

Та компанія продає зброю, зокрема військові літаки, Саудівській Аравії.


Як з"ясувалося, принц Бандар бін Султан впродовж десяти років отримував більше двохсот мільйонів доларів на рік за його роль у підписанні величезного контракту більше 20-ти років тому.


Цей контракт знають як Аль Ямама. Підписаний у 1985-му році, він був і залишається найбільшим з будь-коли укладених контрактів із продажу зброї -- на суму приблизно 80 мільярдів доларів.


Питання довкола цього контракту були завжди. Але останній поворот, який викрило спеціальне розслідування Бі-Бі-Сі, полягає в тому, що саудівський принц Бандар бін Султан, який сприяв укладенню контракту тоді ще на посаді посла Саудівської Аравії в Сполучених Штатах, отримав з нього за всі ці роки більше кількох мільярдів доларів.


Принц Бандар був і є близьким другом президента Буша. Він також є сином саудівського міністра оборони, який поставив свій підпис під оборудкою Аль Ямама.


Але яке це все має значення ?











"Це має значення тому, що, хоча, коли укладався цей контракт, практика, так званих, "додаткових витрат" була цілком законною, у 2001-му році нинішній британський уряд ухвалив закон, який забороняє подібні витрати. А отже платежі, зроблені після 2001-го, вважаються незаконними," - пояснила кореспондентка Бі-Бі-Сі Клер Боуз.


Британський депутат від Лейбористської партії Роджер Беррі, який очолює парламентський комітет з експорту зброї, вважає саме цю деталь вирішальною.


"Очевидно, що в разі як звинувачення стосуються транзакцій і корумпованих платежів після 2001-го року, тоді це буде вважатися кримінальним порушенням тому, що чинний уряд у 2001-му визнав підкуп іноземних офіційних осіб порушенням закону. ДО того, якою б небажаною на мою думку ця практика була, вона вважался цілком законною. У минулому уряди знали, що таке було і вважали, що це був єдиний спосіб вести бізнес. А отже чи була та діяльність кримінальною, залежить від дат, у якій відбувалися транзакції," - заявмв Роджер Беррі.


Що відомо на сьогодні журналістам про контракт Аль Ямама та події довкола нього?











Те, що з британської сторони його уклав авіавиробник BAE Systems про постачання ер-Ріяду більше ста бойових літаків. Те, що гроші надходили на два рахунки посольства Саудівської Аравії у Вашингтоні, звідки їх отримував принц Бандар.


З одного із цих рахунків здійснювалася сплата за обслуговування літака Airbus, який належить принцу. Як повідомив Девід Карузо, який працював в американському банку, де були рахунки посольства, різниці між рахунками посольства і рахунками королівської родини не було.


Сер Малколм Рифкінд з 1992 до 1995 року був міністром оборони Британії. Він вважає, що ті платежі повинні більше непокоїти саудівців, аніж британські власті.


"Якщо ці повідомлення відповідають дійсності, то виглядає, що це була угода між двома урядами, а тому те, що за згоди саудівського уряду частина грошей віддавалася саудівському посольству на користь принца Бандара, це - справа відповідальності самого уряду Саудівської Аравії."


Журналісти встановили також, що, так звані, "додаткові витрати" списувалися в секретних додатках до контракту, дозвіл на які раз на рік давало британське Міністерство оборони, за згоди якого укладалася Аль Ямама.


Що заважає дізнатися про всі деталі ?


У заяві Міноборони зазначено, що інформація стосовно цього контракту є конфіденційною. І ось саме цим, - вважає бізнес-кореспондент Бі-Бі-Сі Роберт Престон, - пояснюється брак деталей і складність встановити факти.


"Надзвичайно складно говорити з певністю про практично будь-що стосовно цього масштабного оборонного контракту. Причина в тому, що самий перший контракт, підписаний Маргарет Тетчер, був зв"язаний угодою про конфіденційність. А це означає, що в разі появи подібних звинувачень, ані Міністерство оборони, ані BAE не можуть ані підтверджувати, ані спростовувати їх, не порушивши першої угоди."


Факт цих сплат було викрито минулого року під час розслідування, який провадив спеціальний відділ поліції із серйозних випадків шахрайства та фінансових порушень. Але тоді Генеральний прокурор Британії лорд Голдсміт наказав припинити розслідування після заяв уряду про загрозу національній безпеці. Як пояснювали урядовці, саудівці погрозили припинити співпрацю в галузях безпеки та розвідки. Британський прем"єр Тоні Блер і сьогодні вважає те рішення виправданим.


"Я не вірю в те, що розслідування врешті решт до чогось призвели б, окрім як до повного розвалу життєвоважливих для нашої країни стратегічних взаємин, що стосуються боротьби з тероризмом, Близького Сходу та британських інтересів на ньому, а також того фатку, що ми втратили б тисячі-тисячі британських робочих місць."


Саме утаємниченість контрактів про продаж зброї дає підстави припускати, що вони є гарним підгрунтям для тіньових домовленостей, фінансових зловживань і корупції. Британська опозиція вважає, що припинення розслідування обставин довкола Аль Ямами зашкодило репутації Британії у світі.


Лідер ліберал-демократів сер Менгіс Кембелл заявив:"Ми не можемо їздити по світу і говорити людям, наприклад в Африці, що поміж іншого ви повинні подолати корупцію у своїх країнах. Ми не можемо цього робити, якщо самі не покажемо, що коли з"являются подібні звинувачення, ми ставимося до них серйозно."


Принц Бандар відмовився коментувати розслідування Бі-Бі-Сі, тоді як BAE Systems наполягають, що за весь цей час вони не порушували закону. У свою чергу британське Міністерство оборони і далі відмовляється розкрити подробиці контракту через його конфіденційність.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект