Передвиборна кампанія в Україні стає з дня на день все жорсткішою. Тому й прибула до України делегація Тимчасового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи із спостереження за президентськими виборами в Україні. Вона хоче зустрітися з політиками, журналістами, представниками недержавних правозахисних організацій. З членами делегації розмовляли наші кореспонденти.
Уже в перший день перебування в Києві делегація ПАРЄ зустрілася з прем»єр-міністром України, кандидатом у президенти Віктором Януковичем, який заявив, що «уряд і я особисто дуже зацікавлені, щоб вибори пройшли демократично і були чесними».
Однак на це не дуже схоже. Маю на увазі не яйця, кинуті в самого Януковича, а, приміром, антиющенківські плакати, розвішані в приміських електричках, про які йшлося в сьогоднішньому випуску новин, і які інакше як провокаційними не назвеш, про те, що ні на цих плакатах, ні на багатьох інших немає вихідних даних, і шукати їхніх авторів доведеться «вдень з вогнем». Якщо справдиться припущення про навмисне отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка, сказала мені в понеділок у телефонній розмові доповідач Моніторингового комітету по Україні Ренате Вольвенд, то тоді можна сказати, що передвиборна кампанія набула іншої якості. «Тоді в мене просто немає слів», збентежено заявила депутат від Ліхтенштейну. Сама Ренате Вольвенд - частий гість в Україні - нинішнього разу до Києва не приїхала. У столиці нині працює її колега з Данії Ханне Северінсен.
«Звичайно, є проблеми. Але усі переконують нас, що вони будуть вирішені, тут буде багато іноземних спостерігачів, і ми сподіваємось, що будуть допущені також вітчизняні».
Проблеми українських виборів не зводяться, як ми бачимо, лише до більшої чи меншої присутності того чи іншого кандидата в засобах масової інформації, на щитах міської реклами чи у можливості використовувати ресурси, яких в інших кандидатів немає і ніколи не буде. У численних спостерігачів, які прибули до України, складається враження, що має рацію член Міжнародної організації із спостереження за виборами в країнах СНД "СIS EMO" Олександр ЛЮШКЕВИЧ, який зазначив: "Чи було отруєння Ющенка, чи кидали важкими предметами в Януковича - це можна буде сказати або після проведення експертизи, або після певного часу. Ми не беремося цього коментувати, але я точно можу сказати, що пішов процес брудних технологій".
Член делегації ПАРЄ звернула увагу на те, що кандидат у президенти Віктор Ющенко назвав «брутальною провокацією, спрямованою проти всіх опозиційних демократичних сил України», а саме на те, що російська військова прокуратура не знайшла іншого часу як зараз і оголосила в міжнародний розшук одного з лідерів української опозиції Юлію Тимошенко. Говорить Ганне Северинсен:
”Це те, про що говорять люди. Я не дуже багато знаю про цей випадок, але, здається, вплив Росії таки існує”.
Враження делегації ПАРЄ за перший день перебування в Україні сформулював один з членів делегації, депутат від Кіпру Крістос Пурґурідіс:
«Ми дуже сподіваємось, що вибори будуть чесними і демократичними. Але чи так це буде, зараз сказати важко”.
Схожої думки дотримується і Ганне Северинсен: надто мало поки що зібрано матеріалу, до виборів ще добрий місяць. Хоча вже сьогодні деякі, зокрема американські, політики говорять про серйозні порушення в передвиборній боротьбі і пропонують Сполученим Штатам задуматися над фінансовими санкціями. Оскільки на те є підстави, ми запитали пані Северинсен, що буде, якщо її сподівання на чесні вибори в Україні не справдяться:
«Це було б справді бідою, яка створила б проблеми членства України в Раді Європи. Але я не думаю, що так станеться. Я вважаю, що нам треба мати якомога більше спостерігачів і все ж таки сподіваюся, що вибори будуть прозорими".
|