НОВИНИ

23.03.2007 | ВР ухвалить постанову проти ПРО США у Європі
Source - BBC Ukrainian

Верховна Рада ухвалила проект постанови, в якій говориться про загрозу національній безпеці через розміщення американських систем протиракетної оборони в Східній Європі.



Попри те, що той документ ухвалено лише в першому читанні, оглядачі вважають, що його остаточний варіант, який з’явиться за два тижні, буде тотожнім. Представники коаліції виступають за те, аби Україна брала участь лише у європейській системі ПРО разом із Росією, опозиційна Наша Україна навпаки ж називає Росію джерелом загрози через "чеченське питання" і пропонує, заборонити Москві оренду українських радіо-локаційних станцій (РЛС).


Проект постанови Верховної Ради щодо розміщення систем протиракетної оборони майорів лексикою часів холодної війни – депутати пропонували урядові, визнати небезпеку розташування американських систем ПРО в Польщі та Чехії, підтримати участь у подібних системах лише разом із Росією і довести це до відома Ради безпеки ООН.


 






Випробування ракет у Ірані


 


Коаліція проголосувала за той документ у першому читанні і вже готова була, натиснути на кнопку, аби затвердити документ у цілому, проте за ініціативою опозиції, відклала на доопрацювання. Так парламентська більшість відреагувала на виступи представників Міністерств оборони та закордонних справ, які переконували депутатів у зворотному. Зокрема, перший заступник Міністра оборони Леонід Поляков запевнив, що Україна не веде переговорів щодо розміщення систем ПРО.


Пану Полякову довелося заспокоювати депутатів від Партії Регіонів та КПУ, які висловлювали занепокоєння, що в разі розміщення американських систем ПРО в Польщі та Чехії на Україну падатимуть уламки ракет від можливих баталій. Проте, представник Міноборони заявив про необхідність вивчення того питання та оприлюднення остаточної позиції керівництвом країни.


Між тим, на українських теренах вже є елементи систем протиракетної оборони – це дві радіолокаційних станції, які знаходяться в Закарпатті та Криму та орендуються Росією.


Світові системи ПРО й справді сконцентровані навколо Росії та Сполучених Штатів: одна – навколо Москви, інша – навколо бази стратегічних ракет у Каліфорнії. Проте протягом останніх кількох років кількість країн, які проводять дослідження з балістичними ракетами, різко збільшилася і сягнула двадцяти, що, на думку українського МЗС та Міноборони, дає підстави для занепокоєння. Заступник Міністра закордонних справ Андрій Веселовський каже, що Україна зацікавлена в глобальній системі ПРО.


Під час візиту до Києва Директор американської агенції з протиракетної оборони генерал-лейтенант Генрi Оберiнг запевнив, що США не пропонували Україні розміщення систем ПРО. Між тим, представники Партії Регіонів уважають, що українське зовнішньополітичне відомство більше сконцентроване на обговоренні теми ПРО зі Сполученими Штатами, замість того, аби говорити про загальноєвропейську систему за участі Росії.


В лавах Нашої України мають діаметрально протилежну позицію – на їхню думку безпеку становлять не американські системи ПРО в Польщі, а орендовані Росією РЛС в Україні через високу терористичну загрозу всередині Російської Федерації. Нашоукраїнець Руслан Князевич пропонує доповнити парламентську постанову відмовою росіянам в оренді РЛС.


Остаточний текст постанови щодо систем ПРО парламент ухвалить на початку квітня і, як виглядає, він мало відрізнятиметься від запропонованого коаліцією в четвер документу. Представник Нашої України, колишній Міністр закордонних справ Геннадій Удовенко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припустив, що остаточний його текст, так як і позиція щодо того уряду, насамперед визначатимуться позицією з того питання Москви.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект