НОВИНИ

16.03.2007 | Бойко каже, що в Україні з нафтою й газом усе стабільно
Джерело - Українська служба ВВС

Україна планує посилити співпрацю з Туркменистаном після приходу до влади нового лідера в Ашгабаді, а також, наразі, задоволена роботою компанії РосУкрЕнерго.

 








 







Юрій Бойко
Про це в інтерв’ю Бі-Бі-Сі заявив у Лондоні міністр палива та енергетики України Юрій Бойко.


Розмова редактора Української Служби Бі-Бі-Сі почалася з запитання, як Юрій Бойко оцінює роботу нафтогону Одеса-Броди в реверсному режимі - з Бродів до Чорного моря для експорту російської нафти.


Юрій Бойко - Зараз він працює в реверсному режимі і працює досить успішно. Ситуація досить спокійна. Якщо буде економічне підґрунтя і ресурсна база він запрацює в прямому напрямку. Зараз питання напрямку більше політичне. Для України важливо отримувати гроші, щоб була зарплатня, щоб нафтопровід користувався попитом і заробляв гроші для країни. Зараз він так працює. Якщо буде вигідно, ми його розвернемо. Візьмемо приклад: як поступили поляки, які завжди наполягають на європейському векторі. Свого часу 1991-92 року, коли Польща залежала на 90% від російської нафти, в Ґданську був побудований нафтопровід до Плоцька, щоб використовувати середземноморську нафту і постачати її на Плоцьк.









 Ситуація досить спокійна. Якщо буде економічне підґрунтя і ресурсна база він запрацює в прямому напрямку. Зараз питання напрямку більше політичне. Для України важливо отримувати гроші, щоб була зарплатня, щоб нафтопровід користувався попитом і заробляв гроші для країни. Зараз він так працює. Якщо буде вигідно, ми його розвернемо.

 

Бойко про нафтопровід Одеса-Броди


Трубопровід був збудований і 1994-го року вийшов на відповідні потужності. Залежність Польщі від російської нафти скоротилася до 47% . А потім 96-98-го року стало невигідно брати середземноморську нафту, бо російська була вигідніша. Вони, не вагаючись, розвернули той нафтопровід і знову сіли на 92% залежності від російської нафти і почали транспортувати її з Плоцька до Ґданська, а звідти на Америку. Ніхто не галасував і нічого не говорив про західний вибір. Те, що було корисно для держави, вони і зробили. Зараз він працює і по ньому йде 7 млн. тонн у напрямку Ґданська.


Бі-Бі-Сі- Але це було до того, як Україні та Білорусі перекривали газ і Білорусі відключали нафту. Зараз становище у Європі зі сприйняттям російських енергоносіїв змінилося.


Юрій Бойко - Зараз вони прийматимуть інше рішення - те , яке буде корисне для їхньої держави. І будуть абсолютно праві з точи зору захисту національних інтересів. І ми таким же чином будемо робити. Якщо нам буде вигідно, він працюватиме у прямому напрямку. Коли не вигідно, то буде працювати як зараз.









 На сьогоднішній день у нас постачання газу надійне. Ми маємо газ найдешевший серед наших сусідів і гарантований. Якщо хтось нам запропонує більш вигідну схему постачання газу, ми підпишемо з ними договір. Поки що ця ситуація нас влаштовує і з точки зору ціни і гарантій постачань. Вона буде тривати, поки нас влаштовуватиме і відповідатиме інтересам нашої держави.

 

Бойко про РосУкрЕнерго


Бі-Бі-Сі- Які надії покладають на енергетичний самміт у травні у Польщі, де очікують також Україну, Азербайджан, Казахстан і, можливо, Грузію? Бо раніше казали, що треба спочатку домовитися з постачальниками нафти – каспійськими країнами, споживачами – Польщею і ЄС. Чи може бути поставлена крапка у травні.


Юрій Бойко - Може бути. Відповідно до ресурсної бази з нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан може бути надлишок нафти десь через 2 роки. Є можливість, що нафта піде туди, і трубопровід використовуватиметься у прямому напрямку. Ми розраховуємо на такий варіант. Він для нас вигідний. Тому ми там братимемо участь.


Бі-Бі-Сі- Яка ситуація по газу з Росукренерго? Бо є чимало закидів щодо непрозорості. Чи задоволені ви як працює ця схема? Скільки вона ще буде тривати?


Юрій Бойко - У нас газ давно став політичним товаром. Він використовується залежно від того, хто де знаходиться. На сьогоднішній день у нас постачання газу надійне. Ми маємо газ найдешевший серед наших сусідів і гарантований. Якщо хтось нам запропонує більш вигідну схему постачання газу, ми підпишемо з ними договір. Поки що ця ситуація нас влаштовує і з точки зору ціни і гарантій постачань. Вона буде тривати, поки нас влаштовуватиме і відповідатиме інтересам нашої держави.









 Я не чув, щоб Росія намагалася на офіційному рівні створити газовий ОПЕК. Спільну політику вони весь час намагалися з цього приводу створити і це їхнє право – вони власники газу. Для нас ситуація стабільна. Ми маємо важіль – транзит, тому ми не вважаємо, що є якісь загрози.

 

Бойко про енергетичну безпеку України


Бі-Бі-Сі- Після зміни влади в Туркменистані були припущення про нову еру україно-туркменських взаємин. Говорили про можливе поновлення безпосереднього постачання туркменського газу. На ваш погляд це реально?


Юрій Бойко - Мені здається, що там буде спадкоємність і контракт, який підписав Ніязов з Газпромом, буде працювати. Ми можемо багато коментувати, але є контракт і керівництво Туркменистану прийняло свого часу таке рішення. Ми маємо туркменський газ. Якщо хтось каже, що ми залежимо від Росії, то таким чином Росія залежить і від нас. Експорт її газу йде через нашу територію, тому ситуація, я вважаю, спокійна. У нас багато інтересів у Туркменистані. Там великий ринок наших товарів. Ми розраховуємо там на видобування газу, починаємо новий раунд переговорів і будемо там зміцнювати свої позиції.


Бі-Бі-Сі- Якщо колись буде здійснено проект транскаспійського газопроводу з Туркменистану і, можливо, Казахстану через каспійське море на Кавказ, то чи буде Україна боротися за те, щоб трубопровід тягнувся через Чорне море до України?


Юрій Бойко - Щоб реалізувати проект такого масштабу треба мати чітке розуміння ресурсної бази. На сьогоднішній день такого розуміння немає, тому усі розмови про те, що у нас скоро якимось чином щось буде, вони можуть вестися на рівні декларацій. Для відпрацювання цього потрібна прискіплива робота фахівців, і потім повинно прийматися рішення. На сьогодні такої роботи не проводяться.


Бі-Бі-Сі- Зараз, здається, постала проблема з реалізацією проекту «Набуко», яким газ з Ірану чи Середньої Азії мав би транспортуватися через Туреччину до південно-східної Європи й далі… Один з ключових учасників – Угорщина – заявила, що віддає перевагу не «Набуко», а вже існуючому «Блакитному Потоку»…


Юрій Бойко - Ні, ніхто не виступив проти. Просто сам Набуко ще не запрацював і, на мій погляд, там також повного розуміння ресурсної бази немає.


Бі-Бі-Сі- Чи має конкретику ідея видобутку Україною газу в Росії?


Юрій Бойко - Ми проводимо переговори. Є відповідні пропозиції. Ми їх вивчаємо. Зараз відбувається третій тур переговорів з цього приводу.


Бі-Бі-Сі- Але ж Росія хоче щось навзаєм.


Юрій Бойко - Росія вже працює в нас на ринку. Вже працюють спільні підприємства. Цього достатньо.


Бі-Бі-Сі- Але Росія раніше вела мову про трубу. Чи закрите це питання?


Юрій Бойко - Воно було закрите ще 2004-го року. Усі політичні інсинуації не варті серйозного розгляду. Зрозуміло, що в теперішній політичній ситуації щось забрати чи отримати не можливо.


Бі-Бі-Сі- Тобто ви даєте гарантію, що українська труба буде в українських руках?


Юрій Бойко - У нас закон працює. Він і раніше був, забороняючи приватизацію і передачу. Гарантію ми даємо в тому, що у нас будуть надійно захищені національні інтереси. І при цьому буде мало декларацій.


Бі-Бі-Сі- Про які обсяги газу йдеться на переговорах з Росією?


Юрій Бойко - Коли йдуть переговори, оприлюднювати такі дані - це виявлення легковажності. Буде сформована офіційна позиція уряду з цього приводу. Говорити про це вже зараз це все одно, що колись казали, що ми привеземо газ з Ірану і галасували. Закінчилося тим, що втратили те, що мали.


Бі-Бі-Сі- Наскільки може загрожувати українським інтересам створення газового ОПЕКу?


Юрій Бойко - Я не чув, щоб Росія намагалася на офіційному рівні створити газовий ОПЕК. Спільну політику вони весь час намагалися з цього приводу створити і це їхнє право – вони власники газу. Для нас ситуація стабільна. Ми маємо важіль – транзит, тому ми не вважаємо, що є якісь загрози.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2693. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект