НОВИНИ

22.02.2007 | Час Ірану минув
За матеріалами - РИА Новости, NEWSru.com

Минув термін, відведений світовим співтовариством Ірану для оцінки того, наскільки успішно той у відповідь на санкції ООН згортає свою ядерну програму.






Час Ірану минув


Офіційно в Радбезі ООН чекають доповіді МАГАТЕ, але адміністрація Джорджа Буша заявила, що Іран не виконує умови, висунуті членами Ради безпеки, і попереджає про можливості введення нових жорстких санкцій.


"Ми були б раді, якби вони виконали ці умови, але якщо вони цього не зроблять, я думаю, ви побачите продовження міжнародних зусиль з використання дипломатії, а також з застосування низки санкцій, щоб підвищити для іранців економічну ціну за те, що вони роблять", - заявив ввечері в середу, 21 лютого, в ефірі національного громадського радіо заступник держсекретаря США з політичних питань Ніколас Бернс.


При цьому американський чиновник знову спростував матеріали, які продовжують з’являтися у світових ЗМІ, про те, що США таємно готують військовий удар по Ірану. Бернс зазначив, що військовий конфлікт небажаний і США вкладають значну частину своїх зусиль у дипломатичний підхід.


Остання надія


Крім того, держсекретар США Кондоліза Райс заявила, що США також не хочуть конфронтації з Іраном. "Але ми зараз знаходимося в такій ситуації, коли міжнародне співтовариство вимагає, щоб Іран припинив збагачення і переробку урану", - зазначила вона.


Як тільки це відбудеться, держсекретар США висловила готовність зустрітися "у будь-який час і в будь-якому місці" зі своїм іранським колегою для обговорення будь-яких питань, що іранська сторона захоче обговорити. Однак поки, на думку Райс, Тегеран "рухається пагубним для себе курсом". Цей курс спрямований "на ізоляцію Ірану від міжнародного співтовариства", зазначила глава американської дипломатії.


Разом з тим вона визнала прагнення Ірану розвивати мирні ядерні програми. "Ми хочемо, щоб іранці користувалися плодами мирної ядерної енергетики, і співпраця у цій сфері можлива", - підкреслила Райс. Але "міжнародне співтовариство, а не Сполучені Штати, говорить про те, що тут не повинно бути місця збагаченню і переробці, тому що це може призвести до створення ядерної зброї", додала держсекретар США.


Райс підкреслила також, що "п’ятірка" постійних членів Ради Безпеки ООН - Росія, США, Китай, Франція і Великобританія, а також Німеччина, запропонувала Тегерану розглянути низку заходів, що могли б дати йому можливість встати на шлях співробітництва з міжнародним співтовариством. Ми усе ще сподіваємося, що Іран розгляне ці пропозиції, сказала вона.


У той же час Райс відмовилася відповісти на запитання, чи розглядає американська адміністрація можливість нанесення превентивного удару по Ірану. "Я не збираюся спекулювати на тему досліджуваних нами можливостей", - підкреслила держсекретар. "Ми знаходимося на шляху дипломатичного рішення даного питання і віримо в цей шлях", - додала глава американської дипломатії.


Іранська мрія


Тим часом експерти з МАГАТЕ заявили, замість того, щоб припинити збагачення урану, Тегеран тільки нарощує зусилля в цьому напрямку. Зараз вони займаються підготовкою доповіді з цього приводу, для відправлення його в РБ ООН, що заявили, що 21 лютого - останній день, коли Тегеран може припинити свою ядерну програму, не викликаючи на себе додаткові санкції.


Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад, виступаючи на національному телебаченню заявив, що "ворог припускається серйозної помилки, якщо думає, що такі заходи можуть зруйнувати мрію іранського народу щодо мирних ядерних технологій". Очікується, що дискусії в штаб-квартирі ООН з приводу введення додаткових санкцій можуть початися вже наступного тижня. При цьому, як підкреслив представник ЄС в ООН, санкції будуть носити невоєнний характер і будуть спрямовані на заборону переміщення деяких іранських чиновників, застосування економічних заходів і т.д.


У той же час, Росія і Китай, у яких тісні зв’язки з Іраном і які володіють правом вето в РБ ООН, чи навряд підтримають серйозні економічні санкції. Крім цього, Росія і Франція закликали у середу членів РБ до єднання у своєму діалозі з Іраном, але в той же час підкреслили необхідність ведення відкритого діалогу з республікою.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7876. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект