НОВИНИ

02.02.2007 | Посланець ООН не принесе Косову незалежності. Але лише тим часом
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

До Белграда сьогодні прибуває Мартті Ахтісаарі, спеціальний посланець Генерального секретаря ООН у справах Косова. Він має вручити Президенту Сербії документ про врегулювання остаточного статусу краю Косово, котрий 1999 року став протекторатом ООН.



Наразі не відомо, що пропонує колишній президент Фінляндії. За документ Ахтісаарі редакції белградських телеканалів та газет вчора були готові заплатити десятки тисяч доларів. Проте жодній не вдалося придбати остаточну версію. Отож, першим читачем документу о десятій годині ранку стане президент Сербії Борис Тадич.



Таємничість документа випливає з особливостей косовської проблеми. Статус Косова не залежить ні від сербів, ні від албанців. Відколи автономія стала протекторатом ООН, усе в руках Контактної групи, в складі котрої є Сполучені Штати Америки, Росія, Німеччина, Велика Британія, Франція та Італія.


Отож, влади в Белграді та Приштині сьогодні будуть у змозі лише висловити свою думку щодо документа. Рішення не залежить від них. Незважаючи на їхні реагування, останнє слово буде за Радою безпеки ООН.


Незалежність наразі не пропонують


Отож тим часом можна лише приблизно сказати, що саме пропонує спеціальний посланець генсека ООН. Сербські газети зазначають, що його документ багатозначний: у ньому немає мови ні про незалежність Косова, ні про суверенність краю.


Іншими словами, Косово сьогодні не стане незалежною державою і не повернеться до складу Сербії. Президентом Косова і завтра буде Аґім Чеку, котрого в Сербії обвинувачують у скоєнні воєнних злочинів.


Міжнародні агенції повідомляють, що Прем’єр-міністр Сербії, на відміну від Президента, відмовився зустрітися з Ахтісаарі. Але, зазначають у Белграді, на підставі цього ще не можна говорити про особливі розбіжності між сербськими урядовцями.


Усе вирішать поза спинами Сербії й Косова


Розбіжності були і є. Однак, Воїслав Коштуниця був повноправним головою уряду до парламентських виборів, котрі відбулися 21 січня. Наразі в нього є лише так звані технічні повноваження. Його влада не має права обговорювати документ Ахтісаарі. Новий склад парламенту може відкинути або прийняти цей документ.


Проте останнє слово все-таки буде за Радою безпеки ООН, котра, на думку більшості сербських оглядачів, візьме до уваги не емоції, а реальність: понад 90 відсотків з-поміж двох мільйонів мешканців краю нині становлять етнічні албанці. Вони не хочуть і чути про те, щоб Косово повернулося під владу Белграда.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект