НОВИНИ

11.01.2007 | „Новий шлях” в Іраку: дві третини американців проти
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

„Новий шлях уперед” – так називається нова стратегія США в Іраку, яку ввечері середи американцям у телезверненні представив президент Джордж Буш. Проти її головного пункту – значного збільшення чисельності американських військ в Іраку – виступають загалом дві третини американців.


 Президент США Джордж Буш


Уздовж автомобільної магістралі у місті Луїзвіллі, що в американському штаті Кентуккі, натягнуті сотні метрів мотузки, на якій розвіваються три тисячі різнокольорових футболок. По одній – за кожного американця, який вже загинув під час воєнних дій в Іраку. Водії автомобілів сигналять на знак солідарності. Гарольд Трейнер, один з учасників цієї акції протесту, ветеран війни у В’єтнамі каже, що головне, щоб Америка не забула своїх загиблих синів:


„Ми прийшли сюди, щоб сказати нашому уряду, що війна в Іраку була помилкою. Ще гіршою помилкою буде посилати туди ще більше американських солдатів”.


У той час, коли відбувалася ця акція протесту в Луїзвіллі, в далекому Вашингтоні співробітники американського президента відшліфовували його промову, яку характеризують як найважливішу за весь час перебування Джорджа Буша на найвищій посаді США. Її мета – проголосити нову стратегію в Іраку, а говорячи спрощено – пояснити американцям, чому керівництво країни збирається збільшити чисельність своїх військ в Іраку. Буш мав для цього 25 хвилин у прайм-тайм. Однак коли він починав говорити, дві третини американців, як засвідчили опитування популярної газети „USA Today”, вже дуже скептично ставилися до нових планів Білого дому.


Основні пункти нової іракської стратегії


Передусім адміністрація президента Джорджа Буша передбачає збільшити чисельність американського військового контингенту в Іраку на 20 тисяч солдатів. Нині  в цій країні несуть службу 132 тисячі американських військових. Очікується також активніші наступальні дії проти бойовиків усіх таборів, які протидіють нинішній іракській владі та сильніше залучення військових загонів Іраку до цієї боротьби. Саме вони, за планами Буша, мають перейняти до листопада „операційний контроль” у країні. Особливу увагу у новій стратегії приділяють також примиренню протиборчих сторін у шестимільйонному Багдаді. США збираються зробити іракському уряду низку політичних та економічних пропозицій, зокрема йдеться про активніше залучення сунітів до іракського уряду.


Проти також політики й військові


Проти нової іракської стратегії Буша висловилися не тільки пересічні громадяни, але й політики та військові. Передусім демократи, які виступають за поступове виведення американських військ з Іраку, критикують плани про збільшення чисельності військового контингенту США в Іраку, називаючи їх „фатальною помилкою”. Більше солдатів – це ще більше жертв і ще більше терпіння, заявляють демократи, які вже здавна порівнюють нинішню ситуацію американців в Іраку з В’єтнамом. Говорить сенатор-демократ Тед Кеннеді:


„Ірак – це В’єтнам Джорджа Буша”.


Колишній координатор Білого дому з питань боротьби з тероризмом Ричард Кларк вважає війну в Іраку вже програною:


„Нам слід примиритися з правдою. В Іраку ніколи не буде позитивного фіналу, саме через уряд Джорджа Буша. Все одно, що він робитиме”.


Ще до оприлюднення нової стратегії США щодо дій в Іраку, демократи заявили, що зроблять усе для ухвалення закону, який би завадив Бушу відрядити до Іраку ще більше військових. Щоправда, такі плани навряд чи зможуть бути реалізовані, адже за американськими законами головні рішення в питаннях зовнішньої політики ухвалює президент.


Єдиний пункт, в якому демократи можуть завадити втіленню нових планів Буша – це фінансування видатків на потреби в Іраку. Ці питання мають затверджуватися зі згодою Конгресу, більшість в якому з листопада мають демократи. У тому, що на втілення нової іракської політики США потрібні будуть додаткові витрати, не сумнівається ніхто. Американська Рахункова палата готується до того, що в найближчому майбутньому на ці потреби буде витрачено додатково сотні мільярдів доларів.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект