НОВИНИ

11.01.2007 | Лешек Бальцерович подав у відставку
Джерело - Українська служба ВВС







Голова Центрального банку Польщі Лешек Бальцерович подав у відставку після шести років перебування біля керма головного банку країни.


Проте ім'я Лешека Бальцеровича більше відоме як автора польських економічних реформ після падіння комунізму в 1989 року і ідеолога політики так званої "шокової терапії", яка різко перевела Польщу на вільно ринкові рейки, коли Польщі на початку дев’яностих років почала працювати за "планом Бальцеровича".







Бальцерович

 

Лешек Бальцерович став членом компартії в 1969-му році у віці 22 роки. П’ятьма роками пізніше він вже вчився в Америці, ставши частиною маленької групи привілейованих молодих економістів, кілька членів якої потім стали досить відомими економістами в пост-комуністичній Польщі.

 

Як радник руху Солідарність з економічних питань Лешек Бальцерович змушений був вийти з лав компартії і був затриманий на короткий час після запровадження військового стану в Польщі в 1981-му році. В 1989-му році пана Бальцеровича було призначено міністром фінансів в першому не-комуністичному уряді Польщі.

А вже 31 грудня того ж року План Бальцеровича був затверджений в якості закону. Головними його положеннями були
 

Загальним наслідком плану було радикальне зменшення державного контролю над економікою. Було запроваджено примат ринку над ціноутворенням та доходністю. Майже одночасно понад мільйон працівників державних підприємств втратили робочі місця. Однак за два роки понад 600 тисяч нових робочих місць було створено в приватному секторі. Після свого піку в 700 відсотків в 1990-му році інфляція зменшувалась протягом наступних десяти років.

 

Симпатики Бальцеровича кажуть, що його План заклав підвалини для нинішнього відносного економічного успіху Польщі. І хоча нинішній рівень безробіття в 15 відсотків є найвищим в європейському Союзі, але й економічне зростання також є значним - в середньому 5.8 відсотка ВВП на рік. Нинішній рівень інфляції - в півтора відсотки є одним з найнижчих в Євросоюзі. Назагал, польська економіка нині у двічі за обсягами перевищує економіку комуністичної Польщі зразка 1989-го року. Якби ще урядові вдалося зменшити податки та лібералізувати трудове законодавство результати могли бути ще кращими.

 

Критики пана Бальцеровича, як з лівого баку так і праві популісти, кажуть, що політика, що асоціювалася з його іменем, була занадто жорсткою і могла бути втілена більш поступовими кроками. Вони також додають, особливо останнім часом, що при Бальцеровичу Центробанку занадто переймається зниженням інфляції, через вищі аніж потрібно кредитні ставки, замість того аби стимулювати зростання.

 

Бальцерович є суперечливою постаттю в сусідніх країнах також. Чеська Республіка та Угорщина пристали на більш поступовий підхід до монетарної та фінансової реформ. Можливо тому, що їхні економіки були в дещо кращому стані аніж польська, коли падав комунізм. В Росії політика в стилі Бальцеровича часто критикувалася за економічну анархію та фінансові кризи 90-х років. Але на захист Бальцеровича можна сказати, що польська економіка була надзвичайно хворою в 1989-му році і потребувала радикального лікування, але соціальне та культурне сприйняття вільного підприємництва в Польщі є ширшим аніж в Росії.
 

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект