НОВИНИ

09.01.2007 | «Газпром» і європейська газова безпека у 2007 році
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Початок року – і Західна Європа традиційно замислюється над питаннями енергетичної безпеки. Чи може вона сподіватися на надійність російського монополіста «Газпром»? Європейці вкотре засумнівалися в цьому після російсько-білоруського протистояння щодо ціни на блакитне паливо. Водночас експерти закликають європейців до пошуку альтернативних джерел постачання газу і нафти.
 
 



Gazprom_logo


Країни ЄС одержують близько чверті природного газу з Росії. «Газпром», який має монопольне право на постачання газу в Європу, останнім часом постійно конфліктує з найближчими сусідами Росії через агресивну цінову політику. Нестабільність, викликана такою поведінкою газового гіганта, навіть спонукала деякі західні фінансові компанії закликати своїх клієнтів продати свої частки в російських компаніях через загрозу їхньої втрати. Експерти прогнозують, що ситуація може загострюватись і далі. Адже у нинішньому році у Росії відбудуться парламентські вибори. У Туркменистані, головному російському газовому партнері, вибори нового лідера, а Азербайджан може замінити Росію у газопостачанні Грузії.


Ситуація з туркменським газом може змінитися


Дехто з українських експертів у ситуації, що склалась, побачив нові перспективи українсько-туркменських газових відносин. Згідно із російсько-туркменським договором, упродовж 25 років всіма надлишками туркменського газу розпоряджатиметься «Газпром». Проте експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізулін вважає, що ситуація може змінитися: «Можливо, деякі умови будуть переглянуті за кілька років, тому що ситуація дійсно змінюється на зовнішніх ринках».


Водночас директор енергетичних програм Центру досліджень Разумкова Володимир Саприкін радить не поспішати з висновками, а зачекати на результати міжнародного аудиту запасів туркменського газу: «Є сподівання, що країна стане відкритішою, в тому числі і в газовому секторі. І стануть відомі реальні цифри запасів природного газу в Туркменистані, які штучно збільшувались. Запаси природного газу не проходили міжнародного аудиту».


Азербайджан каже Росії «Ні!»


Тим часом Азербайджан зупинив прокачку нафти трубопроводом Баку—Новоросійськ. За повідомленням представників азербайджанської державної нафтової компанії, «чорне золото» перероблятиметься на мазут для теплоелектростанцій, на яких раніше використовувався російський газ. У нинішньому році Баку не згоден платити 230 доларів за тисячу кубометрів, як того вимагає «Газпром».


ЄС і нова угода з Росією


Канцлер Німеччини Ангела Меркель ініціює підписання нової угоди про співпрацю між Євросоюзом і Росією, яка б включала гарантії надійних поставок енергоносіїв з Росії до Європи. Очікується, що зниження залежності ЄС від поставок енергоносіїв з Росії буде ключовим елементом довгострокової енергетичної стратегії Європейського Союзу. У Німеччині, яка нині головує в ЄС, вважають: якщо Москва хоче бути присутньою на європейських ринках, вона повинна впустити європейські компанії на свій ринок.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект