За 5 днів до Нового року Москві та Мінську знову не вдалося домовитися щодо постачання російського газу до Білорусі у 2007 році.
Після чергового раунду переговорів, який відбувся у Москві, голова Газпрому, Олексій Міллер, заявив, що його компанія пішла на безпрецедентні поступки у переговорах із Білоруссю, запропонувавши Мінську найвигідніші умови серед усіх країн СНД:
"Ціна, запропонована білоруським колегам, становить 75 доларів за тисячу кубів зі сплатою грошима, і 30 доларів - сплата акціями Бєлтрансгазу, виходячи з тої оцінки вартості компанії, що узгоджена обома сторонами, тобто це 5 мільярдів доларів за Бєлтрансгаз. Умови, які Газпром запропонував Білорусі, ми вважаємо найбільш пільговими та преференційними. Ми узгодили, що Білорусь одночасно із Росією буде переходити на ринкові європейські ціни на газ. Час плине швидко, і, звичайно, вся відповідальність за ту ситуацію, яка наразі склалася у наших стосунках, - кінець року, а у нас не підписаний контракт, - ми покладаємо на білоруську сторону. Газпром та Російська Федерація пішла на зустріч стосовно всіх ваших вимог, і запропонували найвигідніший режим для поступового переходу білоруської економіки до ринкових цін на газ."
Хоча нещодавно керівництво Газпрому заявляло, що не укладення газових договорів із певними країнами не означатиме відключення газу для цих країн, оглядачі наголошують, що російська компанія заздалегідь закачала додаткові обсяги газу до німецьких газосховищ, які можуть бути використані для постачання газу клієнтам Газпрому у Польщі та Прибалтиці у разі, як постачання газу через Білорусь буде припинено.
Рік тому в аналогічній ситуації опинилася Україна, яка не погоджувалася на запропоновану росіянами ціну на газ, наполягаючи на виконанні попередніх контрактів, у яких було зафіксовано нижчу ціну.
Схожі газові суперечки Росія має і з іншими країнами колишнього Радянського Союзу. Зокрема, у вівторок голова азербайджанської державної нафтогазової компанії, Ровнаг Абдуллаєв, підтвердив, що Баку не збирається купувати російський газ за запропонованою Газпромом ціною у 235 доларів за тисячу кубометрів, "не розуміючи логіки утворення цієї ціни", адже Україна отримує газ по 130 доларів, а Вірменія - по 110 доларів за тисячу кубометрів. Поступово відмовитися від послуг Газпрому розраховує і Грузія.
За оцінками експертів, левова частка газу, яку Газпром продає своїм сусідам, є не російським, а середньо азійським за походженням, і обходиться Газпрому у 100 доларів за тисячу кубометрів.
А от молдовській делегації, яка також побувала у вівторок в Москві, вдалося укласти контракт із Газпромом на 2007 рік: Кишинів отримуватиме російський газ по 170 доларів за тисячу кубів, при цьому Газпром збільшить свою частку у Молдовагазі, а також отримає контроль над місцевими газорозподільними мережами.
|