НОВИНИ

26.12.2006 | Газпром готовий залишити Білорусь без газу
За матеріалами - NEWSru.com

Газпром уже підготувався до того, щоб з нового року відключити газ Білорусі, повторивши, таким чином, торішній сценарій української "газової війни".


 





Газпром готовий залишити Білорусь без газу



 


Зараз Білорусь - єдина країна, яка все ще купує російський газ за внутрішньоросійськими цінами - по 45 доларів. Однак у бюджеті Газпрому на 2007 рік прописано 200 доларів за тисячу кубометрів.


Білорусь явно не квапиться погоджуватися на ці умови, так само як і ділитися своїми трубопроводами, хоча в Газпромі не втомлюються повторювати, що частка в Білтрансгазі допомогла б вирішити цінові питання. В вівторок, 26 грудня в Москву для вирішальних переговорів по газу прибуває білоруська делегація на чолі з віце-прем’єром Володимиром Семашко.


Напередодні офіційний представник російської монополії Сергій Купріянов висловився про жорстку позицію монополії у відношенні постачань газу Білорусі.


"Діючий контракт на постачання газу в Біларусь минає через шість днів. Переговорна позиція Білорусі безвідповідальна і ставить під загрозу енергопостачання країни", - повідомив Купріянов. А пізніше джерело ІТАР-ТАРС розшифрувала: "білоруська сторона ставить під погрозу постачання їй російського газу з 1 січня 2007 року".


При цьому, до цієї газової кризи Газпром підготовлений набагато краще. Справа в тому, що відключення Білорусі вже проводилися в 2004 році, і монополія добре знає, що з а цим слідує.Тоді Мінськ забрав для внутрішніх потреб  газ Калінінградської області, Литви і Польщі.


Цього року Газпром заздалегідь закачав додаткові обсяги газу в підземні сховища в Німеччині (які мають забезпечити Польщу) і Прибалтику. Тобто, не визнаючи офіційно серйозних проблем з Білорусю, монополія готувалася до такого розвитку подій.


Якщо новий договір не буде підписано, 1 січня світ може стати свідком другої серії "телешоу" з перекриванням газового вентиля. Перший ранок поточного року ознаменувалося публічним припиненням постачань газу Україні, з якою не вдалося вчасно домовитися про умови газопостачання. Потім був збій експорту в Західну Європу і екстрене підписання пакетау угод про нову схему постачань газу українським споживачам. Проте, репутація Газпрому як постачальника була ґрунтовно підмочена.


Черговий поворот в переговорній позиції Мінська, зважаючи на все, суперечить останнім домовленостям про структуру газового співробітництва, досягнутим на вищому рівні.


Володимир Путін і Олександр Лукашенко останнім часом зустрічалися двічі, і, за даними газети, за підсумками переговорів двох президентів сторони працювали над пакетом документів, які передбачають оплату Білорусю газу грішми і активами.


При базовій ринковій ціні блакитного палива на російсько-білоруському кордоні 200 доларів (обсяг постачань 21 млрд кубометрів) Газпром був готовий грішми брати по 80 доларів з кожної тис. кубометрів, а за інше одержати 50% акцій Белтрансгазу. Нескладно підрахувати, що в даному випадку концерн погодився на оцінку підприємства рівно в 5 млрд доларів.


Саме стільки хотів за цей актив президент Білорусі Олександр Лукашенко три роки тому, коли угода зірвалася в перший раз, оскільки Газпром оцінював Белтрансгаз не більше ніж у 600 млн доларів. Однак нещодавно Лукашенко заявив, що вартість Белтрансгаза може скласти від 10 до 12 млрд доларів.


У 2007 році Мінськ планує закупити в Газпрому близько 20 млрд кубометрів газу з 30,5 млрд кубометрів, призначених для усього СНД. Газпром заклав у бюджет на 2007 рік ціну газу для Білорусі 200 доларів за 1000 кубометрів і планує виручити від постачань у цю країну 40,07 млрд доларів - у чотири рази більше, ніж у 2006 році.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект