НОВИНИ

22.12.2006 | У відносинах між Польщею та Німеччиною щось не гаразд
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Однією з центральних тем у коментарях німецьких газет є напруження у відносинах між Польщею та Німеччиною. Його викликало звернення до Європейського суду з прав людини 22 німців, яких депортували з території Польщі після Другої світової війни. Süddeutsche Zeitung пише:


Вони вимагають повернути їм право власності на нерухомість на територіях на схід від річок Одер і Найсе, якого їх примусово позбавили. У Варшаві це сприймають як провокацію. У Берліні ж вказують на те, що вже зроблено все для врегулювання  питань між Німеччиною та Польщею, що витікають з наслідків Другої світової війни. Принаймні все, що можливо на урядовому рівні.


 Саме це доповнення і описує суть нинішньої проблеми. Польський прем’єр Ярослав Качинський вимагає, щоб саме Берлін врегулював вимоги повернення прав на власність у Польщі, які висувають вигнанці,


Викладає зміст конфлікту Süddeutsche Zeitung. Далі видання зазначає, що польсько-німецькі непорозуміння ґрунтуються також і на різних трактуваннях рішень післявоєнної Потсдамської конференції. Територіальні питання між Польщею та Німеччиною були вирішені в рамках договору про кордони аж у 1990 році, а от питання власності так поки й залишаються неврегульованими:


Причиною є те, що урядам, з правової точки зору, це питання неможливо врегулювати. Німеччина лише висловила готовність не підтримувати звернення своїх окремих громадян на повернення прав на власність у Польщі.  (...) Але набагато важливішим за юридичний є психологічний аспект у всій цій справі. Вже впродовж багатьох років польські мас-медіа занадто емоційно й досить часто викривлено інформують громадськість про всі ці питання. В результаті у Польщі з’являється враження, ніби Берлін хоче переглянути результати Другої світової війни. А дебати навколо цього питання, які ведуться в Німеччині, у Польщі сприймають як загрозу національним інтересам, - пише Süddeutsche Zeitung.


У продовження теми берлінське видання Die Welt  зазначає:


До суспільної дискусії про історію, злодіяння і жертви, причини й наслідки Другої світової війни останніми роками додалися ще й політичні конфлікти, пов’язані з німецького боку з вимогами вигнанців, а з польського боку – з вимогами про відшкодування. (...)  Лише тепер настає поступове усвідомлення того, що тільки у Варшаві загинули у війну й Голокості стільки людей, як у всій Франції. А з польської території було примусово депортовано вісім мільйонів німців. Тому намагання досягти між Польщею та Німеччиною таких же добросусідських відносин, які вже є між Німеччиною та Францією, здається дедалі більше ледь не абсурдним. Будь-які акції, які організовують спілки німецьких вигнанців, одразу дуже нервово сприймають політики в Польщі. При цьому уряд Німеччини жодним чином не підтримує вимог вигнанців, а навіть навпаки. Вся ця історія буде нас ще дуже довго непокоїти, принаймні допоки подані нині скарги вигнанців одного дня (може навіть наступного року) будуть, найімовірніше, відхилені судом у Страсбурзі, - припускає Die Welt.


Схожої думки дотримується і австрійська газета Der Standard:


З чисто юридичної точки зору скарги німецьких вигнанців до Європейського суду з прав людини, за оцінками фахівців, практично взагалі не мають жодного шансу бути задоволеними. Але такі скарги повинні мати місце у демократичній правовій державі. А міждержавний договір, який би виключав можливість їх подання, як того прагнуть поляки, суперечив би Хартії про права людини. Загалом же як самі скарги, так і реакція на них з обох країн вказують на те, що у відносинах між Німеччиною та Польщею, цими ключовими державами Європи, щось негаразд. А це, можна припустити, є також і наслідком недолугої політики всередині Європейського Cоюзу. Бо де ж вони, ті європейські політичні діячі, які змогли б протистояти вузьколобим і недалекоглядним націоналістам, які отримують владне кермо в одній з країн Євросоюзу? – запитує Der Standard.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект