НОВИНИ

28.11.2006 | Основне призначення НАТО - не економічний ріст або забезпечення підвищення якості життя, а безпека членів Альянсу.
За матеріалами - Korespondent.net, Вовремя.info

Найістотнішим недоліком публічної дискусії щодо НАТО в Україні є те, що осторонь залишається проблема функціональності і ефективності Північноатлантичного Альянсу в контексті зміни поняття війни, вважає політолог Юрій Романенко з аналітичного центру "Стратагема".


 



Експерт: В Україні НАТО продемонструвало безпорадність


 


Як стверджує експерт, основне призначення НАТО - не економічний ріст або забезпечення підвищення якості життя, а безпека членів Альянсу.


З цього погляду, за його словами, ключовими є наступні питання - чи здатне НАТО гнучко і ефективно реагувати на зміну характеру воєн у сучасному світі? Хто є суб’єктом і об’єктом війни? Хто є потенційною загрозою для українських громадян?


Відповідаючи на ці питання Романенко акцентує увагу на погляди найбільшого військового теоретика сучасності Мартіна ван Кревельда, який одним з  перших приступив до ревізії класичної військової теорії: "Якщо ми подивимося на історію воєн за останні півстоліття, то легко помітити, що з більш ніж 200 збройних конфліктів, 90% відносяться до так званих "конфліктів низької інтенсивності (КНІ)". 


Сучасні війни, зазначає експерт, можна розділити на три типи: "ракети", "танки" і "ножі".


"КНІ - це війни, у яких домінують "ножі". Чому? Справа в тому, що, як стверджує ван Кревельд, "танки у всьому світі зникають, зникають і війни, які проводилисч з їх застосуванням. Головна причина цьому - ракети, причому не стільки самі ракети, скільки поява ракет з ядерними боєголовками", - говорить Романенко.


За його словами, суть конфліктів КНІ полягає в тому, що в них знижується поріг "політичної значимості" від рівня держави до рівня організацій, груп і приватних осіб, що складають цю державу. У КНІ, зазначає експерт, дуже рідко протистоять один одному регулярні війська, найчастіше армія воює іррегулярними підрозділами, включаючи цивільне населення, у тому числі, жінок і дітей. Причому, участь жінок і дітей, кардинальним чином збільшує ефективність впливу і досягнення поставлених цілей. Експерт також наводить самий останній приклад такого роду - війна в Лівані проти "Хезболли".


"У цьому плані, ми вже зараз бачимо, що сучасна держава в багатьох аспектах, надзвичайно погано пристосована до того, щоб мати справу з війною подібного роду. Наймогутніша військова машина США не змогла запобігти трагедії 11 вересня, також як і державні машини країн учасниць НАТО (Іспанія, Великобританія) не змогли врятувати сотні своїх громадян, які  загинули від вибухів терористів у лондонському і мадридському метро.


У цих умовах назріває якісна переоцінка  ролі збройних сил, стратегії і тактики ведення бойових дій. Більшість звичайних озброєнь, особливо наймогутніших і складних, незабаром зникне. Якщо продовжаться нинішні тенденції посилення "глобального хаосу", то різновид війни, заснований на поділі уряду, армії і народу, очевидно, згодом також зникне.


У довгостроковій перспективі, якщо не приборкати КНІ, це призведе до знищенню держави як інституту, на зміну якому прийдуть військові організації інших типів. По суті, стає актуальним феномен "нового середньовіччя", у якому ключову роль починають грати мандрівні мережні "кондот’єри" (по типу "Аль-Каіди", приватних охоронних агенств і т.д.), - говорить Романенко. -  У світі усе більше значення будуть грати поліцейські інститути і приватні охоронні сили, які більше пристосовані до реалій "війни всіх проти всіх". Це, до речі, демонструє хід військової кампанії США в Іраку, де армія виявилася нездатною підтримувати безпеку цивільної адміністрації і численних транснаціональних корпорацій. Тому кількість людей, зайнятих в охоронних агентствах в Іраку неухильно зростає і вже досягає, за деякими оцінками від 50 до 70 тисяч чоловік".


Ще одним прикладом, "нової війни", за словами експерта, є бойові дії в Афганістані, де 20 тисяч багатонаціонального корпусу  регулярних військ НАТО вже який рік не може справитися з талібами. У вересні таліби почали контрнаступу на півдні Афганістану, у ході якого від тактики партизанських дій перейшли до прямих зіткнень з натовцями, які  почали зазнавати великих утрат.


З цього погляду, вважає Романенко, цікавий досвід Росії, яка  досягла відносного успіху в Чечні тільки після того, коли основний тягар боїв з повстанцями ліг не на армію, а на іррегулярні частини під керівництвом клану Кадирова. 


"Тепер екстраполюємо усе вищесказане на проблему інтеграції України в НАТО. У доступній для огляду перспективі Україна навряд чи вступить у широкомасштабний збройний конфлікт у класичному розумінні цього слова. Американські і російські ракети з ядерними боєголовками роблять ймовірність класичної війни в цьому регіоні близької до нуля.


У той же час, у конфліктах малої інтенсивності, на зразок тих, які  жевріють на периферії України і являють загрозу для її безпеки, НАТО продемонструвало свою повну безпорадність.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3663. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект