НОВИНИ

17.09.2004 | Рюе: «Поки що цю передвиборну кампанію не можна назвати чесною»
Джерело - Радіо "Німецька хвиля "

З наближенням президентських виборів в Україні вони привертають все більшу увагу міжнародної спільноти. Нині в Україні перебуває один з провідних німецьких політиків, колишній міністр оборони в уряді Гельмута Коля Фолькер Рюе. Про його враження від передвиборної боротьби в Україні – наш журнал.


Фолькер Рюе, без сумніву, один з найбільших фахівців у Німеччині в галузі оборонної політики та політики безпеки, кілька років він очолював міністерство оборони, але змушений був піти з посади після програшу християнських демократів на парламентських виборах 2000 року. Його, напевно, не можна назвати знавцем України, аналітиком, який читає все, що про неї пишеться. Але досвід політика високого рангу дає йому можливість неупереджено поглянути на те, що нині робиться в Україні. Саме таким і вийшло інтерв»ю, яке взяла в нього кореспондент «Німецької хвилі» Крістіане Хоффманн. Найперше ми запитали Фолькера Рюе про його зустрічі в Києві та Львові:


«Я зустрічався з політиками , а також з представниками громадянського суспільства, з журналістами. Україна стоїть перед дуже важливими виборами президента. І визначальним для майбутнього України є те, щоб це були чесні і коректні вибори. Чесні означає, щоб на телебаченні і в інших ЗМІ під час передвиборної кампанії надавалося слово не лише урядові. А коректно – значить так, щоб кожен голос був підрахований. І тому так важливо, щоб якомога більше іноземних гостей, журналістів, а також спостерігачів прибули до України на вибори – перш за все для майбутнього самої України”.


Усім відомо, що вибори – це не один день. Те, за кого українці віддадуть голоси, значною мірою залежить від того, що вони дізнаються про кандидатів, про їхні програми. Кілька днів перебування в Україні дали змогу колишньому німецькому міністру зробити на диво категоричні як для досвідченого політика висновки про перебіг передвиборних перегонів.


”Ні, поки що цю передвиборну кампанію не можна назвати чесною. Це помітно за кількістю плакатів, за виступами в ЗМІ. Тут видно неймовірну перевагу прем”єр-міністра, який є кандидатом у президенти. Чи, приміром, те, що стало звичним у Сполучених Штатах чи в Німеччині, а саме теледебати головних конкурентів - вони теж поки що не передбачені”.


У Європі останніх десятиліть склалися досить усталені уявлення про те, як мають проходити вибори. Не останню роль в розробці цих стандартів відіграла Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Говорить Фолькер Рюе:


”Україна нині веде переговори з Європейським союзом про ”План дій”, і в ньому вона, як мене поінформували, готова підписати розділ, де йдеться про її зобов”язання проводити чесні і коректні вибори за стандартами ОБСЄ. Якщо передвиборна кампанія і далі йтиме нечесно, а в день виборів їхні результати будуть сфальшовані, то це може призвести до дуже серйозних негативних наслідків”.


Одним з найбільших відхиленнь від європейських стандартів німецький політик вважає панування в Україні виконавчої влади над усіма іншими її гілками.


”У цілому тут дуже зашкарублі структури, відсутні ваги і противаги у поділі властей. Якщо ви, приміром, чуєте, що президент Національного банку кілька місяців не виконуватиме свої обов”язки, а став головою виборчого штабу кандидата в президенти від уряду, то це вже інший світ, це не має нічого спільного з поділом властей в нашому розумінні. У Німеччині такий президент емісійного Банку впродовж одного дня вилетів би з роботи. Або він несе повну відповідальність за валюту України, або він стає менеджером виборчої кампанії. Але тут в уряді, це, здається, нікого не обходить. Це означає, що Україні ще дуже багато треба зробити на шляху до справжніх демократичних стандартів поділу властей. І найкраще в таких випадках приїхати сюди і відверто про це сказати”.


Звичайно, напрошуються і порівняння України з сусідами – Білоруссю та Росією. У Білорусії парламентські вибори – в середині жовтня. Росія не так давно проголосувала за свого президента:


”Треба сказати, що в Україні є сильна опозиція. Ющенко, лідер опозиції, навіть веде перед в опитуваннях громадської думки. Це зовсім інакше, ніж в Білорусі чи в Росії. В Росії вибори не було чесними, бо інші кандидати не мали стільки можливостей виступити в ЗМІ, як Путін. Але в Росії, безсумнівно, більшість населення виступала за Путіна, тому в Росії не було маніпуляцій при підрахунку голосів. В Україні є не лише потужна опозиція, але в опитуваннях вона навіть сильніша за урядовий табір. І тому нині важливо, щоб ОБСЄ застерегло Україну, представників влади, щоб це були чесні вибори, і щоб у день виборів було коректно підраховано голоси. ОБСЄ мусить показати зуби, тобто надіслати стільки спостерігачів, щоб під час підрахунку голосів не сталося маніпуляцій. Лише так ОБСЄ може продемонструвати, на що вона здатна”.


І ставлячи крапку в розмові, колишній міністр оборони Німеччини додав:


«Україна знаходиться в Європі, і тому вона мусить погодитися з тим, щоб її міряли європейськими мірками”.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект