НОВИНИ

06.11.2006 | Вирок Саддаму розколов світове співтовариство
За результатами - NEWSru.com, РИА Новости, Lenta.ru

Президент США Джордж Буш заявив, що смертний вирок Саддаму Хусейну є "головним досягненням" Іраку. Іншої думки дотримують країни ЄС, Amnesty International і Ватикан.


 





Вирок Саддаму розколов світове співтовариство
Reuters



 


Буш виступив зі спеціальною заявою з цього приводу в штаті Техас перед початком завершального раунду поїздки країною напередодні виборів у конгрес 7 листопада.


"Це головне досягнення молодої іракської демократії і законного уряду країни", - сказав Буш. Винесений Хусейну вердикт він назвав "ключовою подією в зусиллях іракського народу при переході від тиранії до верховенства закону".


"Історичною подією для Іраку" називають американські конгресмени винесення смертного вироку Саддаму Хусейну. Ця новина стала навряд чи не єдиної перед виборами в конгрес, що об’єднала в думці і республіканців, і демократів.


"Хусейн пройшов довгий шлях від насильства і знищення свого народу до цього вироку, що ознаменував собою історичний день для Іраку", - заявив спікер палати представників конгресу Денніс Хастерт.


Один з республіканських лідерів у сенаті Мітч Макконнелл зазначив, що "цей вирок слугує нагадуванням про тих невинних іракців, що стали жертвами маніакального режиму Хусейна". За його словами, "це рішення також знаменує різницю між геноцидом і справедливістю".


Офіційний представник Білого дому Тоні Сноу, зі свого боку, підкреслив, що адміністрація США не ставила мети будь-що-будь домогтися смертного вироку колишньому іракському лідеру. "Навіть такі люди, як Хусейн, мають право на захист і на апеляцію", - сказав він.


У свою чергу голова національного комітету демократичної партії Говард Дін назвав "важливим те, що вирок винесений саме в тій країні, де Хусейн робив злочини проти людства". Він також подякував американським військам за "забезпечення безпеки в ході судового процесу і за тривалі спроби припинити насильство і допомогти іракському народу".


Фінляндія як країна-голова Євросоюзу закликала не здійснювати винесений сьогодні смертний вирок колишньому іракському лідеру Саддаму Хусейну. Про це йдеться в заяві фінського МЗС.


"Євросоюз виступає проти страти у всіх випадках і при будь-яких обставинах, і ця міра покарання не повинна бути приведена у виконання й у даному випадку", - підкреслюється в документі.


МЗС Фінляндії звернув увагу на те, що ЄС "неодноразово засуджував систематичні, широко розповсюджені і надзвичайно серйозні порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права режимом Саддама Хусейна". У той же час, вказується в заяві, судові процеси "повинні відповідати усім вимогам справедливого розгляду".


Канцлер Німеччини Ангела Меркель висловилася проти страти як такої, але за судовий осуд дій Саддама Хусейна. Про це вона заявила журналістам у відповідь на питання про її ставлення до винесеного іракським судом смертного вироку колишньому іракському президенту.


"Зрозуміло, що в Європейському союзі існує скептичне ставлення до страти. Однак цілком правильно і дуже важливо, що діяння Саддама Хусейна отримали судовий осуд", - заявила Меркель.


Практично всі німецькі політики, яких опитали новинні телеканали, виступили з осудом смертного вироку "як неприпустимого в цивілізованому суспільстві ступеню покарання".


Так, парламентський секретар фракції "зелених" Фолькер Бек вважає, що "загальновизнані права людини повинні дотримуватися навіть у відношенні осіб, що зробили тяжкі злочини". На його думку, "Саддама Хусейна за це варто засудити до довічного тюремного ув’язнення".


Такої ж думки дотримується і голова фракції СвДП у бундестазі Вернер Хойер, щоправда, при цьому вважає, що "з обліком зроблених Хусейном злочинів навряд чи хтось у Європі відчуватиме до нього співчуття".


Багато німецьких політоглядачів побоюються в зв’язку з оголошеним вироком колишньому іракському диктатору занепокоєнь в арабському світі, які можуть вилитися в терористичні акції проти європейців.


Організація Amnesty International також сумнівається в справедливості суду над Саддамом Хусейном.


Ватикан виступив з осудом смертного вироку, винесеного колишньому президенту Іраку Саддаму Хусейну.


В офіційній заяві, зробленій главою Департаменту миру і правосуддя Ватикану кардиналом Ренато Мартіно, говориться: "Карати за один злочин іншим - вбивати з помсти. Це означає, що ми все ще дотримуємося принципу - око за око, зуб за зуб".


За словами представника Ватикану, є багато способів покарати людини за зроблені злочини не прибігаючи до страти. "Сучасне цивілізоване суспільство вже давно зробило вибір на користь відмови від страти", - підкреслив Мартіно, - Життя дарується людині Богом і тільки він має право його забрати".


Кардинал також висловив співчуття, що справу Хусейна не розглядав Міжнародний трибунал у Гаазі, який не виносить смертних вироків за злочини проти людства.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект