Відносини між Німеччиною та Польщею й надалі залишаються напруженими з кількох важливих питань. Такими є підсумки першого офіційного візиту польського прем’єр-міністра Ярослава Качинського до Берліна, який відбувся у понеділок.
Як канцлер Німеччини Анела Меркель, так і прем’єр-міністр Польщі Ярослав Качинський наголосили після зустрічі, що обидві країни йдуть правильним шляхом до дружніх відносин. Такі формулювання є типовими під час офіційних зустрічей, утім цього разу їм надали особливого значення. Адже впродовж року відносини між сусідніми країнами ставали дедалі напруженішими. Проблемними є а два головні питання.
Перше – це спорудження Росією та Німеччиною газопроводу по дну Балтійського моря в обхід Польщі. Друге стосується відшкодувань, яких вимагають від польської сторони німецькі вигнанці часів Другої світової війни.
Щодо німецько-російського газопроводу, то Меркель заявила, що Німеччина, перейнявши з січня головування в ЄС, буде приділяти особливу створенню спільного європейського ринку енергії, від чого матиме зиск і Польща. Така відповідь не зовсім задовольнила її польського колегу, який зауважив: „Ми сподіваємося, що буде зроблено все для того, аби енергія не використовувалася для політичного тиску”.
У питанні відшкодувань Качинський вимагає укладення польсько-німецької офіційної угоди про відмову німецьких громадян звертатися за відшкодуваннями до Польщі. Меркель таку угоду відхиляє, хоча й наголосила, що німецький уряд традиційно вимог вигнанців не підтримує, але офіційно забороняти своїм громадянам юридичні дії будь-якого роду в країнах ЄС не збирається.
|