В інтерв'ю Бі-Бі-Сі після самміту Україна – Євросоюз у Гельсінкі, пан Луценко сказав, що усі політичні сили зацікавлені розпочати переговори щодо нової угоди з ЄС, яка передбачає зону вільної торгівлі. А це можливо лише після вступу до СОТ.
Раніше прем'єр-міністр Віктор Янукович говорив про відтермінування вступу до СОТ до лютого, тоді як президент Ющенко у Гельсінкі пообіцяв, що відповідне рішення робоча група у Женеві ухвалить вже в грудні.
Разом із тим, Юрій Луценко припускає, що проблеми можуть виникнути з запровадженням в життя угод про спрощений візовий режим та видачу нелегальних мігрантів під час їхньої ратифікації Верховною Радою.
Про Угоду про видачу нелегальних мігрантів: „краще стиснутий кулак, аніж рочепірені п'ять пальців”.
Бі-Бі-Сі: Чи не загрожує парафування на самміті Україна-ЄС угоди про реадмісію тим, що Україна може перетворитися, як висловлювалися представники лівих політичних сил, на „відстійник нелегалів”?
Ю.Луценко: Сьогодні мова йде про парафування, а не підписання угоди про реадмісію, чи її ратифікацію. Як свідчить практика, європейські країни ратифікують такі угоди протягом від року до півтора. Україна також домоглася позиції, що після ратифікації цієї угоди ми матимемо ще два роки відстрочки, для технічної підготовки до протистояння цій проблемі. І дуже важливо, що ми маємо можливість синхронізувати цей процес із підписанням аналогічної угоди з Росією. Бо зараз вже розробляється з ними проект угоди, є доручення уряду на його підписання. Якщо ми це зробимо правильно, тоді незаконні мігранти, яких будуть висилати з Європейського Союзу, транзитом через Україну і Росію поїдуть до своїх домівок. Це надзвичайно важливо. З іншого боку, ми чесно говоримо про те, що Україна не готова до вирішення цієї проблеми сьогодні.
Ми і без цієї угоди маємо від 15 до 20 тисяч незаконних мігрантів щорічно, які фіксує лише МВС. Я не можу Вам сказати про цифри прикордонників, СБУ тощо.
Отже, ми в будь-якому разі повинні готуватися до цієї проблеми – будувати табори для незаконних мігрантів, покращувати законодавство, яке є дуже недосконалим у цій сфері, готувати відповідних спеціалістів по психологічній адаптації мігрантів, які перебувають на нашій території. Ускладнюється це тим, що в нас немає єдиного органу виконавчої влади, який опікується цією проблемою. Наразі маємо 5 відомств – МВС, Мінюст, СБУ, прикордонну службу та Держкомміграції. На останньому засіданні уряду було обговорено рішення щодо єдиного органу, аби ми мали стиснутий кулак, а не розчепірені п”ять пальців. Наша позиція в тому, що цією проблемою, як і у всій Європі, має опікувтаися МВС. Якщо так станеться, то ми будемо готові до проблеми незаконної міграції.
Ще раз підкреслюю, рішення яке ми маємо (Угода про реадмісію з ЄС - ОМ) не веде до збільшення проблем щодо незаконної міграції. Ті проблеми, які ми зараз маємо ...
Бі-Бі-Сі: Вони залишаться?
Ю.Луценко: Вони будуть. І нам все одно на них треба реагувати. Але Європа натомість обіцяє нам достатньо серйозну фінансову підтримку в вирішенні цієї проблеми. Бо я їм постійно підкреслюю – мігранти їдуть не в Київ і не в Мукачево, вони їдуть до Берліна, Варшави, Лісабона, Парижа. Тому це спільна проблема, і відповідальність за повернення мігрантів додому через певні табори в усіх країнах, які до цього причетні, повинна бути спільна. Отже, сьогодні про це є серйозні домовленості. Суми, про які неформально повідомляють нам представники ЄС, є прийнятними для української сторони.
Про спрощення візового режиму для українців як дуже далеку перспективу
Бі-Бі-Сі: Щодо візової угоди – коли вона почне працювати, коли українці отримають реальне спрощення візового режиму?
Ю.Луценко: Тільки після того, як вона буде ратифікована парламентом, вірніше, спочатку підписана представником українського уряду, а потім ратифікована українським парламентом. Я думаю, що це історія нешвидка. Бо вона пов”язана із Угодою про реадмісію і багато політиків захочуть спекулювати саме на цій темі, не помічаючи зисків, які отримає дуже багато українського населення від спрощення візового режиму з ЄС. З іншого боку, парафування візової угоди – це дуже перспективна подія для найголовнішої частини українського суспільства, для молоді. Це дуже гарна подія, але до її реалізації ще достатньо далеко.
Про Світову організацію торгівлі, цитуючи Маркса
Бі-Бі-Сі: Сюрпризом цього саміту стало те, що ЄС запропонував у разі вступу України до СОТ до кінця цього року, з початку наступного року вже розпочати переговори щодо нової посиленої угоди, яка передбачає зону вільної торгівлі. Але тут, як відомо, в президента та прем”єра є розбіжності щодо термінів вступу до СОТ. Чи, на Вашу думку, це не загальмує процес інтеграції України до ЄС?
Ю.Луценко: Зона вільної торгівлі є цікавою для всіх українських політиків. Я не знаю жодного з них, хто би заперечував український інтерес в реалізації такої ідеї. Але передумовою цього має бути вступ до Світової організації торгівлі. Наскільки я бачу, тут сьогодні є злагоджена позиція президента, прем”єра і навіть спікера. Якщо Ви звернули увагу, в повідомленнях була заява Азарова про підтримку СОТ і доручення Мороза про терміновий розгляд усіх СОТівських законів для того, щоб ще у найближчий сесійний тиждень їх розглянути й прийняти. Мені здається, що після низки важливих зустрічей у верхах ми маємо нарешті консолідовану позицію з цього питання. Публічно виглядає так.
Бі-Бі-Сі: Але ж це не означає, що комуністи та соціалісти не „завалять” голосування щодо СОТ?
Бачте, як казав великий класик, товариш Маркс, практика – критерій істини. Давайте почекаємо практику, а тоді будемо коментувати, чи публічні заяви керівників усіх гілок української влади відповідають їхнім справжнім намірам.
|