НОВИНИ

13.10.2006 | Кабмін Януковича зриває вступ України до СОТ?
Джерело - КоммерсантЪ-Україна, УНІАН

Введення заборони на експорт зернових уже не є внутрішньою проблемою України. Посол США в Україні Уїльям Тейлор  особисто приїхав у міністерство, щоб обговорити ситуацію, яка склалася, з міністром аграрної політики Юрієм Мельником. На думку експертів, його візит є сигналом того, що дії українського уряду можуть мати серйозні наслідки – через обмеження експорту зернових можливий перегляд термінів вступу України до Світової організації торгівлі (СОТ).



Як вже повідомлялося, на початку жовтня Кабмін ввів обов`язкове ліцензування зовнішньоекономічних контрактів на експорт з України пшениці і суміші пшениці і жита (меслин). А 11 жовтня затвердили експортні квоти на пшеницю, ячмінь, кукурудзу, жито і меслин. За даними зернотрейдерів, вони у чотири-п`ять разів менше законтрактованих об`ємів постачань. За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, збитки зернотрейдерів від простою судів, Які змушені чекати видачі ліцензій, на вчорашній день склали близько $1,5 млн. «Щодня вони зростають на 400 тисяч доларів», – повідомив він. Вчора зернотрейдери повідомили про намір окаржити рішення уряду в Господарському суді.


В середу увечері надзвичайний і повноважний посол США в Україні Вільям Тейлор прибув до Мінагрополітіки. Пан Тейлор поінформував міністра агрополітики Юрія Мельника про те, що в результаті дій українського уряду щодо обмеження експорту зернових з України американські інвестори зазнали серйозних збитків.


«Юрій Мельник роз`яснив панові Тейлору, що рішення про обмеження експорту зерна було ухвалене з метою запобігання дефіциту зернових на внутрішньому ринку. Воно приймалося в атмосфері прозорості, із залученням до консультацій всіх учасників зернового ринку, – повідомили в прес-службі Мінагрополітіки. – Сторони залишилися задоволені зустріччю».


Втім, у посольстві США результати зустрічі пана Тейлора і пана Мельника оцінюють інакше. «Ми закликаємо уряд України не обмежувати експорт в той час, коли в країні немає ознак критичного дефіциту зерна», – заявив учора прес-аташе посольства США в Україні Джон Салліван. За його словами, Сполучені Штати стурбовані недавнім рішенням Кабміну про введення ліцензування і квотування експорту зернових з України. «Запровадження таких заходів може негативно вплинути на інвестиційний клімат на Україні, може викликати недовіру до зусиль України у напрямі подальшої лібералізації торгівлі», – сказав пан Салліван.


Рішення українського уряду вже вплинуло на міжнародні ринки. За словами пана Козаченка, з початку жовтня зернові подорожчали на $30-40 за тонну. І це недивно, адже Україна є п`ятим у світі постачальником пшениці, займає третє місце з постачання ячменю і шосте – з постачання кукурудзи. А за даними Міжнародної ради з зерна (МСЗ), цього року світове виробництво зернових складе 1,572 млрд т. Це на 27 млн. т менше урожаю 2005 року. За прогнозами МСЗ, світові запаси на кінець 2006-2007 маркетингового року (МР) складуть 255 млн. т, що на 52 млн. т менше показника минулого МР.


Пан Козаченко впевнений, що незадоволення таких країн, як США, діями українського уряду матиме серйозні наслідки. «Через це цілком реально може затягнутися процес вступу України до СОТ», – заявив він. Нагадаємо, що, згідно Універсалу національної єдності, Україна має намір вступити в організацію до кінця 2006 року.


У прес-службі Кабінету міністрів від коментарів з цього приводу вчора відмовилися. А в секретаріаті президента (СП) рішення уряду щодо введення обмежень на експорт зернових вважають за правильне і не бачать підстав для його відміни. «Потрібно думати про майбутній рік – якщо цей рік урожайний, то наступного року урожай може бути не дуже хорошим», – заявив керівник головної служби соціально-економічної політики СП Павло Гайдуцький.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8316. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект