НОВИНИ

12.10.2006 | Б.Тарасюк: "Протягом наступного року ЄС змінить своє ставлення до України і перспективи її членства"
Джерело - РБК-Україна

"Важко уявити, щоб країна, яка є однією з найбільших держав у Європі за територією, п"ятою за населенням і таким потужним потенціалом й вигідним геостратегічним розташуванням, проводила так звану одновекторну політику, - каже Борис Тарасюк. - Такого не буває в світі. У нас є інтереси не лише у Центрально-Східній Європі, не лише в Європі. У нас є інтереси і в Азії, і в Латинській Америці. Їх необхідно реалізовувати". Які саме є інтереси в України і як вона збирається їх реалізовувати, читайте в його ексклюзивному інтерв"ю РБК-Україна.


РБК-Україна: Яка ситуація з Вашим перебуванням на посаді міністра закордонних справ?


Б.Тарасюк: Я продовжую бути міністром. І доти, доки Президент вважатиме за доцільне моє перебування на цій посаді, я буду продовжувати бути міністром.


РБК-Україна: А Президент Вам що говорив, якщо у вас було спілкування з цього приводу – перебування чи не перебування на посаді?


Б.Тарасюк: Йшлося про продовження – бути на посаді.


РБК-Україна: Вам не видаються алогічними та суперечливими кроки входження в Уряд, перебування на посаді, коли ваші погляди не тотожні поглядам антикризової коаліції? А також оголошення себе опозиційною політичною силою й подальше перебування на посаді?


Б.Тарасюк: Це питання вже, так би мовити, партійної приналежності. І в даному разі очолення партії. Ви знаєте позицію Народного Руху України і "Нашої України". Але рано чи пізно може постати питання відносно цієї ситуації. Я виходжу з того, що є позиція політичних сил, до яких я належу. А з іншого боку є Конституція і прерогативи Президента. Якщо Президент вважає, що моє перебування на посаді міністра потрібне, то в даному разі це пріоритет. Що стосується моєї партійної приналежності, то очевидно це питання буде вирішуватися окремо лише з членами партії. Мене обирав з"їзд.


РБК-Україна: Тобто Ви припускаєте призупинення членства в партії, або призупинення виконання обов"язків голови партії?


Б.Тарасюк: Я не є пересічним членом партії. Я є головою партії. І це питання має вирішуватися на з"їзді.


РБК-Україна: Чи може в такому разі міністр виголошувати позицію партії? Є суперечність інтересів.


Б.Тарасюк: В принципі, у нас є керівні органи партії, які працюють у перервах поміж з"їздами. Це політрада та Центральний провід. Політрада, якщо приймає рішення більшістю, то мій обов"язок як голови партії – зафіксувати це рішення у вигляді ухвали і підписати.


РБК-Україна: Якщо партія ухвалила таке рішення… Але ж Ви відомі одночасно як прихильник утворення широкої коаліції разом з "Партією регіонів". І Ваші погляди в такому випадку суперечать позиції партії, яку Ви виголошували. Як з цим бути?


Б.Тарасюк: Так, але треба врахувати, що в даному конкретному випадку на це рішення вплинули дії наших опонентів, або наших партнерів. Прийняття саме такого рішення відбувалось за обставин відсутності прогресу у переговорному процесі та відсутності виконання прийнятого Універсалу Національної Єдності лідерами цих політичних сил.


РБК-Україна: Чи не вважаєте Ви, що було помилкою агітувати або виступати за створення широкої коаліції - з огляду на останні події, які розгортаються?


Б.Тарасюк: Розумієте, рішення ухвалюються завжди в конкретних умовах, під тиском конкретних обставин. У тій ситуації, коли була парламентська криза, яка тривала кілька місяців, Президент ініціював круглий стіл та підписання Універсалу. Його зусилля розв"язали цей конфлікт. І в тих умовах, коли Президент запропонував усім політичним силам працювати заради національної єдності, єдиною можливістю було створення широкої коаліції. Такою була логіка подій.


РБК-Україна: Що заважало активізації діалогу в площині Україна - ЄС, Україна – НАТО, у двох попередніх урядах Тимошенко та Єханурова?


Б.Тарасюк: На мій погляд, ми якраз навпаки можемо констатувати, що за періоди урядів і Тимошенко, і Єханурова був досягнуто помітного прогресу. Але я б не пов"язував це з урядом. Я б це пов"язував з Президентом Ющенком. Так от, за оцінкою ЄС, наші взаємини упродовж 2005 року - а ця оцінка прозвучала під час грудневого саміту Україна – ЄС у Києві – покращилися за один рік більше, ніж за усі 14 попередніх років. І це не я придумав, а це оцінка Європейського Союзу. А тепер конкретно можна сказати стосовно Європейського Союзу: ми почали реалізовувати План дій Україна – ЄС. Причому, за оцінкою ЄС, Україна здійснила серйозний прогрес у реалізації цього плану.


Ми розпочали переговори щодо спрощення візового режиму та угоди про реадмісію. Ми впритул підійшли до питання розробки нової угоди Україна – ЄС, яка визначить наші взаємини на багато років уперед, починаючи з 2008 р. А також до угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. Нарешті, ЄС визнав Україну як країну з ринковою економікою. З минулого року ми почали активну співпрацю в галузі спільної зовнішньої політики безпеки. З травня минулого року Україна почала брати участь у виробленні позиції ЄС з більшості міжнародних питань. Ми співпрацюємо з ЄС в таких нових проектах, як місія з надання допомоги в питаннях кордону, зокрема на Придністровській ділянці. Україна забезпечила приєднання до процесу Придністровського врегулювання як Європейського Союзу, так і Сполучених Штатів Америки. Це було зроблено за один рік.


Якщо говорити про НАТО, то практично в минулому році ми перейшли в якісно новий етап взаємин з НАТО, у формат інтенсифікованого діалогу зі здобуття членства. Тут якісний поступ очевидний. Якщо говорити "що далі?", то за логікою має бути участь у Плані дій з набуття членства, який мав би бути запропонований Україні на Саміті НАТО в Ризі. На жаль, цього не відбудеться, якщо не буде змінено позицію прем"єр-міністра, оскільки в Брюсселі 14 вересня виявилися розбіжності поміж баченнями Президента та Прем"єр-міністра щодо швидкості курсу на здобуття членства в НАТО. І це вплинуло на темпи підготовки рішення щодо запрошення України до участі в альянсі.


РБК-Україна: Хотілося б уточнити щодо тези про долучення України до позиції ЄС у реагуванні на міжнародні події. У випадку, якщо буде інший міністр закордонних справ, такої практики більше не буде?


Б.Тарасюк: Інший міністр закордонних справ не зможе змінити цю практику, оскільки Президент його просто звільнить. Тому що Президент здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю, а міністр реалізує цю політику.


РБК-Україна: Скажіть, Україна повернулася до багатовекторності зразка Кучми?


Б.Тарасюк: Я вважаю абсолютно пустою та надуманою дискусію навколо одно- та багатовекторності. Важко уявити, щоб країна, яка є однією з найбільших держав у Європі за територією, п"ятою за населенням і таким потужним потенціалом й вигідним геостратегічним розташуванням, проводила так звану одновекторну політику. Такого не буває в світі. У нас є інтереси не лише у Центрально-Східній Європі, не лише в Європі. У нас є інтереси і в Азії, і в Латинській Америці. Їх необхідно реалізовувати.


Знову хочу сказати, що це надумана дискусія. А реалії полягають у тому, що Україна повинна бути там, де є її інтерес.


РБК-Україна: Чи є сьогодні перешкоди для єврєвроатлантичної інтеграції України? Я маю на увазі надобуття членства у ЄС та НАТО?


Б.Тарасюк: Єдиною перешкодою наразі є відсутність консенсусу політичних еліт, що на відміну від України було досягнуто нашими сусідами ще на початку 1990-х років. Це з внутрішніх факторів. Із зовнішніх факторів стосовно НАТО я цього не бачу. Бо НАТО проводить політику відкритих дверей щодо України. Стосовно Європейського Союзу питання складніше, оскільки ЄС концептуально ще не визначився - чи зможе Україна у майбутньому бути його членом. І для цього є об"єктивні і суб"єктивні пояснення.


РБК-Україна: Тобто Ви визнаєте, що Європейський Союз сам не готовий прийняти Україну як члена спільноти, а готовий лише до сусідських взаємин, одночасно запрошуючи Румунію та Болгарію до вступу?


Б.Тарасюк: Я хочу нагадати, що Україна спізнилася на потяг європейської інтеграції ще у 1990-х роках. На початку 1990-х років ЄС визначився, що він працюватиме з країнами Центрально-Східної Європи, тобто з нашими сусідами, в напрямку членства. Що ж стосується України, то нам було запропоновано угоду про співробітництво та партнерство, яка не передбачала членства. Оскільки угода була розрахована на 10 років, то ЄС концептуально і не мав потреби визначатися щодо перспективи членства. Я думаю, що сьогодні це питання вже на часі. І я прогнозую, що протягом, можливо, наступного року Європейський Союз змінить своє ставлення до України і перспективи членства. Це покажуть переговори щодо нової рамкової угоди. На сьогодні ще рано говорити, якими будуть наші взаємини з 2008 року. Ми продовжуємо займати різні позиції. Я думаю, що наступний рік якраз буде визначальним. Про це ми говорили і з міністром закордонних справ Фінляндії, яка нині головує в ЄС, і з міністром закордонних справ Німеччини, яка головуватиме з січня наступного року. З цією метою я здійсню візит до Португалії, щоб серед іншого говорити і про наше бачення і наші плани на час Португальського головування у наступному році.


Я переконаний в тому, що ставлення може змінитися. Розумієте, важко було уявити, щоб Україна за часів президентства Кучми могла серйозно розглядатися як кандидат у члени ЄС.


РБК-Україна: Але ж Кучма постійно говорив про так звану асоціацію…


Б.Тарасюк: Говорити можна скільки завгодно. Але тільки минулого року відбулися кардинальні зміни у ставленні до України та зрушення у динаміці взаємин.


РБК-Україна: І у цьому питанні – членство в ЄС - здається з вашими чи то опонентами, чи то партнерами "Партією регіонів" немає розбіжностей зовсім?


Б.Тарасюк: Це ніколи не ставилося під сумнів у консультаціях та переговорах з "Партією регіонів". Зрештою, це закріплено в Універсалі Національної Єдності. І це було підтверджено під час виступу Прем"єр-міністра у Брюсселі у Єврокомісії.


РБК-Україна: Чи була готова Україна до виконання Плану набуття членства в НАТО?


Б.Тарасюк: За оцінкою наших експертів і експертів НАТО – так.


РБК-Україна: Що саме говорив Янукович в Брюселі?


Б.Тарасюк: Мені взяти його виступ?


РБК-Україна: Ви ж розумієте, звідки це питання. Верховна Рада підтримала позицію Прем"єра, але відповіді на питання – що саме говорив Янукович у Брюсселі – немає. У той же час співпартійці Януковича, виступаючи з парламентської трибуни, говорять чітко: "Ми не допустимо членства України в НАТО".


Б.Тарасюк: Я хочу нагадати, що від декларацій до конкретної політики і дій – велика відстань. Згадайте, "Партія регіонів" 19 червня 2003 року голосувала у повному складі за закон про основи національної безпеки, де було чітко записано: "Мета – членство в НАТО і Європейському союзі". Потім вибори 2004 і 2006 років, де "Партія регіонів" йшла з анти-НАТІвськими гаслами. Тепер знову – 3 серпня поточного року в Універсалі Національної Єдності, у пункті 27, чітко записано: "Мета – вступ у НАТО". Інша справа, яким, так би мовити, шляхом. Є різниця в трактуванні темпів. Але це записано, це факт…


РБК-Україна: Там написано "За результатами референдуму". І "Регіони" поставили цей референдум у своєму трактуванні перед виконанням Плану зі здобуття членства.


Б.Тарасюк: В Універсалі написано чітко і це, до речі, не заперечувалося під час переговорів про укладення угоди про широку коаліцію: "За результатами національного референдуму, який буде проведено після виконання необхідних процедур". І як людина, яка була причетна до формулювань, тобто зі знанням, можу стверджувати, що ця фраза говорить не "спочатку референдум, а потім розглядати вступ". Це означає, що нам необхідно виконувати вже взяті на себе зобов"язання та дотримання процедур: цільові плани, які укладаються на кожен рік (ми є в рамках плану дій Україна – НАТО від 2002 року), інтенсифікований діалог, в стані якого ми перебуваємо, і План дій щодо набуття членства. От коли усі ці процедури будуть виконані, тоді й слід ставити питання на референдум.


РБК-Україна: Саме тому я й запитую: що саме говорив Янукович у Брюсселі?


Б.Тарасюк: За моєю інформацію, було сказано про те, що членство в НАТО залишається нашою метою, але це має бути відтерміновано в часі. І саме тому ми не готові приєднатися до Плану дій зі здобуття членства. Потрібен час.


В НАТО, фактично, чекають на досягнення консенсусу в українській виконавчій владі.


Соціологічні дослідження свідчать, що суспільство не має інформації, - чим є НАТО. Суспільству необхідно дати інформацію. Провести відповідну роботу. Для цього потрібні кошти.


РБК-Україна: А не можна було вже з січня 2005 року почати цю іформаційну кампанію, про яку Ви говорите?


Б.Тарасюк: Я хочу нагадати, що амбіційна державна програма щодо інформування Європейського Союзу – одна, друга – щодо НАТО, були прийняті ще за часів Кучми. Якщо я не помиляюся, на період 2004-2007 років. Програма була схвалена, але жодної копійки з бюджету не виділялося і нічого не робилося. В бюджеті цього року, завдяки зусиллям МЗС, вперше з"явилися кошти. Розпорядником цих коштів - на інформаційну кампанію - є Держкомтелерадіо. Прем"єр також заявив і перший віце-прем"єр підтвердив, що в бюджеті на 2007 рік теж мають бути закладені ці кошти. Зрештою, і я, і мої заступники їздимо по регіонах, де беремо участь у різноманітних заходах, які дозволяють ширше інформувати населення. Але така робота не може вестися зусиллями лише одного міністерства. Це має бути завданням уряду.


РБК-Україна: Якою є позиція Президента у цьому питанні? Він же не проти членства в НАТО?


Б.Тарасюк: Так, Президент "за".



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6137. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект