НОВИНИ

04.10.2006 | Бжезинський: Конфлікт у Грузії дестабілізує Росію
Джерело - Українська служба ВВС

Перед тим, як Грузія передала Москві чотирьох затриманих офіцерів, відбулася телефонна розмова між президентами США та Росії - Джорджем Бушем та Володимиром Путіним.

 








Бжезінський

 

Про зміст розмови офіційні джерела не повідомляють, однак за даними британського часопису "Гардіан", ініціатором виступив американський лідер, який задзвонив, аби "висловити своє обурення ситуацією". Однак, за словами офіційних осіб у Москві, - веде далі Гардіан, - "йому було сказано, щоби він не втручався".


За роз’ясненнями Бі-Бі-Сі звернулась до відомого американського політолога Збігнєва Бжезинського - колишнього радника президента США з питань національної безпеки.


Про що, за його інформацією, говорив президент Буш у розмові зі своїм російським візаві?


Збігнєв Бжезинський: Гадаю, президент був стриманим і дипломатичним. Але водночас цілком очевидним є те, що у довгостроковій перспективи відносинам Росії із Заходом не піде на користь, якщо вона вдаватиметься до ужорсточення своєї політики щодо слабкіших за неї сусідів.









 Якщо там спалахне якійсь конфлікт, його наслідки значною мірою дестабілізують і саму Росію, не зважаючи на її нинішні привілейовані позиції в тому, що стосується експорту енергоносіїв.

 

Збігнєв Бжезинський


Бі-Бі-Сі: Чи відомо вам, хто був ініціатором телефонної розмови президентів?


Збігнєв Бжезинський: Підозрюю, що ним, можливо, міг бути президент Буш.


Бі-Бі-Сі: ... з огляду на стурбованість Вашингтона розвитком ситуації в тому регіоні?


Збігнєв Бжезинський: Саме так. Тому що те, що ми спостерігає нині, не є, врешті решт, поодинокою подією, а тенденцією. Росіяни упродовж останнього десятиліття, і особливо - з моменту приходу до влади президента Путіна, поводяться досить нестримано, коли йдеться, скажімо, про брутальне придушення чеченців, які намагаються відокремитись, і водночас росіяни підтримують сепаратизм у Молдові. Вони сприяють і політичними засобами підтримують сепаратистський рух у Криму, який є частиною України, а у Грузії вони дуже активно останнім часом підтримують сепаратиські настрої у двох грузинських регіонах. Таким чином, російська політика позначена непослідовністю, і до того ж вони спрямовують таку політику по відношенню до набагато слабших сусідів.


Бі-Бі-Сі: Ви змальовуєте Москву як такого собі регіонального громилу, який вдається до політичної дідовщини і маніпуляцій. Однак, президент твердить, що саме Грузія навмисно провокує Москву і натякає, що за такими діями можуть стояти Сполучені Штати...


Збігнєв Бжезинський: Сполучені Штати не сприяють сепаратизмові у Росії. Натомість Росія сприяє сепаратизмові у Грузії. І якщо б ви були на місці грузинського провідника, а ваші провінції, де розташовані російські вояки, підштовхувались би до відокремлення за допомогою надання російського громадянства мешканцям сепаратистських регіонів, вас би напевне це дуже непокоїло.


Бі-Бі-Сі: Тоді чого, на Вашу думку, насправді домагається Москва? Чи вважаєте ви, що президент Путін намагається збудувати щось на зразок радянської імперії?


Збігнєв Бжезинський: На мою думку, він вочевидь намагається посилити рівень домінування.


Бі-Бі-Сі: Однак у випадку з Грузією він має справжню підставу для занепокоєння з огляду на прозахідну орієнтацію президента Саакашвілі і його загравання з НАТО. Можна зрозуміти занепокоєння пана Путіна...


Збігнєв Бжезинський: Але чому будь-що з того може вважатися загрозою для Росії?


Бі-Бі-Сі: Але якщо і надалі розглядати геополітику у категоріях існування різних таборів, проросійського і прозахідного, то виглядає, що Грузія пересувається від одного до іншого. За подібних обставин так само хвилювалися б напевне і Сполучені Штати, якби якась маленька за розмірами країна спробувала б вийти з зону їхнього впливу, чи не так?


Збігнєв Бжезинський: Гадаю, якщо будь-яка країна на Заході захоче наблизитись до Росії, ми не намагатимемося дестабілізувати її уряд...


Бі-Бі-Сі: Саме це, однак, відбувається у випадку Куби.


Збігнєв Бжезинський: Перепрошую, але Куба насправді є комуністичною країною і Сполучені Штати не підтримують на Кубі сепаратистських рухів. Країни Європи повинні мати право вибору, не зважаючи на те, членства в якому клубі вони прагнуть домагатися.


Бі-Бі-Сі: Чи є бодай якійсь підстави для занепокоєння Сполучених Штатів і Заходу загалом, коли йдеться про енергетичні виміри кризи між Росією та Грузією. Оскільки великі обсяги каспійської нафти транспортуються територією Грузії в напрямку Туреччини, чи не так?


Збігнєв Бжезинський: Це насправді так. А отже дестабілізація Грузії може в принципі мати дуже негативні наслідки для роботи нафтопроводу Баку-Джейхан, який економічно є надто важливим.


Бі-Бі-Сі: Але повернемося до телефонної розмови президентів США та Росії. Якою мірою, на Вашу думку, президент Путін бере до уваги те, що йому говорить Джордж Буш? Бо коли ціни на енергоносії і надалі залишаються високими, і коли Росія і надалі посилює державний контроль над енергоресурсами, позиції президента Путін виглядають дедалі міцнішими...


Бі-Бі-Сі: Якщо там спалахне якійсь конфлікт, його наслідки значною мірою дестабілізують і саму Росію, не зважаючи на її нинішні привілейовані позиції в тому, що стосується експорту енергоносіїв.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9635. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект