НОВИНИ

20.09.2006 | Незележна газета: Янукович пішов проти генеральної лінії
Джерело - Korespondent.net

Президент України Віктор Ющенко і голова уряду Віктор Янукович в останні дні без особливих зусиль знаходять приводи для з’ясування стосунків, пишуть Ірина Кожухар і Володимир Мухін, "Незалежна газета", Росія.



Цього разу президент і прем’єр розійшлися в поглядах у питанні про приналежність кримських маяків та інших об’єктів НГЗ (навігаційно-гідрографічного забезпечення), які в України орендує російський Чорноморський флот. Після вересневого рішення Севастопольського апеляційного господарського суду про повернення Україні цих об’єктів з нотою в подтримку даної вимоги виступив український МЗВ. У ноті особливо підкреслюється, що всі ці об’єкти належать Україні і не входять у перелік, обумовлений у російсько-українських угодах по ЧФ від 1997 року, отже, "не можуть бути віданні і практично використовувані військовими формувань ЧФ РФ". У Москві не зволікали з відповіддю. Як заявив офіційний представник МЗВ РФ Михайло Каминін, українські суди некомпетентні в рішенні спорів, які стосуються міжнародних договорів по Чорноморському флоту. МЗВ РФ вважає, що це повинно бути предметом подальших переговорів.


Суперечка між Києвом і Москвою на тему кримських об’єктів йде вже давно. Нещадні промови українських дипломатів, представників інших міністерств, Генпрокуратури створювали враження, що в Києві є консолідована позиція, яка зводиться до того, що ЧФ РФ повинен негайно передати кримські маяки українській стороні.


Однак, зважаючи на все, єдиної позиції в цій проблемі в Києві й близько нема. Всепереч "генеральній лінії" президента Ющенка на підтримку позиції РФ відкрито виступив голова українського уряду Віктор Янукович. За російським МІС він заявив, що питання використання маяків у Криму є міжурядовим питанням і буде розглянуто на засіданні міжурядової російсько-української комісії в листопаді.


Ця заява Януковича лише підсилила роздратування в оточенні Ющенка. Секретаріат президента України назвав легітимним рішення суду про вилучення в Міноборони Росії маяків та інших навігаційно-гідрографічних об’єктів на території Кримського півострова і висловив подив у зв’язку з заявою голови уряду про те, що це питання буде розглядатися на переговорах у листопаді.


Це очевидна спроба "поставити на місце" прем’єра Януковича, який в останні дні раз у раз озвучує свою "особливу позицію" щодо найважливіших для країни питань. Так було в Брюселі, де Янукович фактично дезавуював проведений президентом Ющенком курс на євроатлантичну інтеграцію, заявивши, що Київ поки не готовий виконувати План дій по приєднанню України до НАТО. Свою позицію прем’єр уточнив під час недавньої робочої поїздки в Луганськ. Незважаючи на найжорстокішу критику з боку президента Ющенка (відразу після повернення з Брюселя Януковича викликали для роз’яснень до глави держави), українського МІС і Міністерства оборони, український прем’єр не просто не відмовився від своїх слів щодо несвоєчасності членства України в НАТО, але і підкреслив незмінність цієї позиції. "Я не можу проводити державну політику, відірвану від українського народу. Тому я сказав - це несвоєчасно і це не збігається з настроями в суспільстві", - жорстко заявив Янукович у Луганську.


Тим часом за цими "розбіжностями" вгадується щось серйозніше і важливіше для стабільності на Україні. Янукович явно підсилює тиск на Ющенка і вже відкрито заявляє, що прийшов час чітко розмежувати повноваження президента й уряду країни. "Ці повноваження ще досить не розділені. Сьогодні ще йде процес формування парламентсько-президентської системи... На це піде час. Зараз це заважає урядові працювати чітко", - вважає прем’єр Янукович. Як відомо, з 1 січня нинішнього року на Україні ввійшли в дію зміни до Конституції, за якими частина президентських повноважень повинна перейти парламенту й уряду країни. Янукович вважає, що процес реформування влади необхідно максимально прискорити.


У цьому змісті локальне питання про "розбіжність поглядів" президента і прем’єра на проблему приналежності кримських маяків - це лише штрих до картини процесів, що зріють на Україні. Через різні оцінки статусу кримських об’єктів ЧФ по різні сторони барикади у Києві стають уже не тільки політичні партії, але і вищі державні чиновники. Питання про маяки з міжнародного стає внутрішньодержавним, внутрішньоукраїнським.



 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект