Член спостережної ради Центру перспективних досліджень Олександр Чалий повідомив, що Україна має негайно ініціювати міжнародну конференцію щодо ситуації навколо Молдови.
За його словами, конференція може відбутися не лише рамках ОБСЄ, а й "з залученням потенціалу Будапештського меморандуму".
Чалий також вважає, що на сьогодні потрібні "екстраординарні, дуже швидкі дії української влади", які б дозволили провести консультації у Вашингтоні, Брюсселі і Москві щодо ситуації в Молдові.
На переконання Чалого, референдум про самовизначення Придністров’я, який відбувся в неділю, є серйозним кроком до територіального розпаду Молдови, що сьогодні є ключовим викликом національній безпеці України.
"Наша дипломатія займається стабілізацією гарячих точок в Грузії, Азербайджані, Вірменії, але ми тоді станемо регіональним лідером, коли зможемо стабілізувати ситуацію в себе на кордонах", - вважає він.
За словами Чалого, ситуація в Придністров’ї напряму зачіпає територіальну цілісність України і її кордонів.
"Міжнародно-правові підстави територіальної цілісності Молдови приблизно такі ж, як і міжнародно-правові підстави територіальної цілісності України. Якщо Молдова розпадеться - це буде початок нових структурних геополітичних змін в регіоні Центральної і Східної Європи та Закавказзя, що загострить питання нашої територіальної цілісності і недоторканності наших кордонів з рядом наших сусідів", - сказав він.
На переконання Чалого, Україна має ставити ребром питання в Брюсселі як серед країн-членів НАТО, так і країн-членів ЄС про те, що розширення цих структур створює проблему для України.
"ЄС відмовляється надавати Молдові перспективу членства і своїм розширенням створює реальне підґрунтя дестабілізації і розвалу Молдови", - сказав він, додавши, що входження в ЄС Румунії буде значним викликом для цілісності Молдови, оскільки економічна ситуація в Молдові досить нестабільна.
"Якщо політична і економічна нестабільність в Молдові буде продовжувати існувати, буде зроблено те, що відбулося в Західному і Східному Берліні", - вважає Чалий. За його словами, в Румунії існують дуже патріотично-націоналістично орієнтовані партії, які будуть здатні на нестандартні кроки після вступу Румунії до ЄС. Окрім цього, значна частина громадян Молдови має подвійне громадянство - Молдови і Румунії.
За його словами, більшість громадян Молдови, відповідно до положень румунської Конституції, можуть отримати в будь-який момент румунське громадянство.Чалий також вважає, що вирішення ситуації могло б полягати в якомога швидшому наданні Молдові можливості перспективи членства в ЄС. "Це, принаймні, було б чесною політикою, давало б громадянам Молдови бачення того, як вони можуть досягти кращих стандартів, це було самим сильним інструментом впливу на народ Придністров’я стосовно цілісності Молдови", - сказав він.
Як повідомлялося, жителі Придністров’я на референдумі, який пройшов учора, висловилися за незалежність республіки і подальше її приєднання до Росії.
За даними ЦВК невизнаної республіки, за такий курс проголосували 97,1% виборців. Проти - 2,3%.
З другого питання про можливу відмову від незалежності Придністров’я з подальшим входженням до складу Молдови?" "проти" висловилися 94,6%, "за" - 3,4%.
|