НОВИНИ

15.09.2006 | 'Брюсель розчарований, але не здивований'
Джерело - Українська служба ВВС

Після переговорів з Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хооп Схефером Віктор Янукович відмежувався від плану попереднього уряду приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО, якому запекло протистояла Москва.

Пан Янукович також наголосив на своїй відданості провадити суттєві реформи заради майбутнього членства у Європейському Союзі.


Антоніо Міссіролі - головний аналітик Центру європейської політики у Брюселі , в якому пан Янукович виступив під час візиту до Брюселю.


Міссіролі: Загальне враження - що це такий пі-ар візит, спрямований на те, щоб змінити на краще той поганий імідж, який його країна чи її керівництво справляло впродовж останніх місяців, внаслідок багатомісячних суперечок щодо створення уряду, і потім врешті-решт формування цього дивного альянсу за останні тижні. Звісно, його висловлювання не можна сприймати як остаточну офіційну точку зору, бо ще невідомо чи підтримає їх Ющенко. Але він власне хотів дати зрозуміти, що тепер вже є люди при владі, ось наші пріоритети, і зустрівся для цього з усіма належними людьми у Брюселі.


Бі-Бі-Сі: І яке враження у Брюселі справили викладені ним пріоритети? Цей подвійний сигнал щодо Європейського Союзу і НАТО? чи були у Брюселі розчаровані його розмовами про "паузу" у просуванні україни до НАТО?









штаб-квартира НАТО


 

Міссіролі: Так, були розчаровані, але не здивовані цим кроком Януковича, адже всім відоме його політичне підгрунтя, його політичні спонсори, його прихильники - також, згідно з деякими соціологічними дослідженнями, більшість населення України також виступає проти членства в НАТО. Отже, тут не було жодних сюрпризів - але так, розчарування, адже його висловлювання дуже контрастують з тими амбіціями, про які заявляв пан Ющенко під час його останнього візиту до Брюселя.


Бі-Бі-Сі: Чи вважаєте ви, що Захід більш зацікавлений бачити Україну в НАТО ніж в Європейському Союзі? Чи існує дійсно потужне політичне бажання бачити україну в НАТО?


Міссіролі: Безумовно, існує кілька країн, які хотіли б бачити Україну в НАТО якомога швидше, а в Євросоюзі - якомога пізніше. Одна з цих країн - то безумовно Німеччина, яка воліла б бачити україну радше в НАТО, ніж в ЄС. Інша - то, безумовно, найбільший прихильник вступу україни до обидвох організацій, - Польща. Ці країни - сусіди, плюс дає себе взнаки велика польська меншина в західній україні, - отже, Польща дуже зацікавлена бачити україну, сказати б, "по цей бік паркану".


Бі-Бі-Сі: Тоді моє наступне запитання таке: чи не може статися так, що оце нове обережне ставлення українського уряду до НАТО. Оця принаймні риторична відмова від попереднього ентузіазму, може - у якийсь парадоксальний спосіб допомогти Україні ативніше просунутися на шляху до ЄС? Я маю на увазі, що країни, які є членами і ЄС і НАТО, і які дуже хотіли б бачити Україну в альянсі, могли б потенційно прихильніше поглянути на шанси Києва в ЄС - в обмін на прихильніше ставлення Києва до членства в НАТО? Іншими словами, чи не можуть на якомуь етапі запропонувати Україні "пакет"?


Міссіролі: Перспектива швидкого вступу україни до ЄС є дуже незначною. Загальний настрій в ЄС - що двері мають залишатися відкритими лише для дуже маленького числа нових членів, і Україна, безумовно, є одним з тих потенційних претендентів, які є найменш підготовленими - навіть до проведення попередніх переговорів. Крім того, Україна - то дуже велика країна, і її буде важче проковтнути" - в усіх можливих сенсах.


Бі-Бі-Сі: З іншого боку, якби україну поставити на шлях підготовки до членства у далекій перспективі - це надало б ЄС можливість посилити свої важелі впливу, запропонувати кращі пакети допомоги...І безумовно, один з найважливіших пунктів у дискусіях між Україною та ЄС - то енергетика. Адже україна відіграє ключову роль у постачанні газу та нафти з Росії до Європи - і ясна річ, Євросоюз надто зацікавлений у зміцненні співробітництва з Україною у цій площині.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8932. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект