НОВИНИ

31.08.2006 | Фінляндія розпочне підготовку угоди про вільну торгівлю між ЄС і Україною, але спочатку Україна має стати членом СОТ – експерт
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Від жовтневого самміту ЄС-Україна Київ очікує сигналу щодо змісту майбутнього базового договору з Євросоюзом. Про це у столиці Фінляндії заявив міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. Новий договір визначатиме відносини між Україною та ЄС після закінчення нинішньої Угоди про партнерство і співробітництво на початку 2008-го року. У Хельсінкі голова української дипломатії також заявив, що Україна очікує сигналу про початок переговорів про створення зони вільної торгівлі з ЄС. Про те, наскільки реалістичні такі очікування, розмова з дослідником фінського Інституту Міжнародних Відносин Аркадієм Мошесом.


 



Moshis_Arkadiy

 
Пане Мошес, українські дипломати неодноразово наголошували, що вони очікують від нової угоди з ЄС підтвердження права і можливості для України стати в майбутньому членом Євросоюзу. Чи готова Фінляндія підготувати саме такий документ?
“Я не виключаю, але лише як крайній варіант, що якась згадка про перспективу членства у Європейському Союзі увійде до цього документу. Але я не думаю, що це дуже ймовірно. Тому що на сьогоднішній день домінуюча позиція у Європейському Союзі така, що, на жаль, Україну мають намір залишити поза межами Європейського Союзу”.


Міністр закордонних справ Фінляндії Ерккі Туоміойя під час спільної прес-конференції в Хельсинкі висловлював сподівання, що Україна у найближчому майбутньому стане членом СОТ, що дасть можливість розпочати переговори про створення зони вільної торгівлі. Скільки можуть тривати такі переговори, коли цю угоду можна буде підписати?


“Справа у тому, що без набуття формального членства у Світовій Організації Торгівлі, переговори про вільну торгівлю не мають великого практичного сенсу. Спочатку потрібно мати базове підґрунтя. Переговори ці будуть тривалими і складними, бо ціла низка продуктів, які Україна могла б конкурентноспроможно експортувати на ринки Європейського Союзу, це – саме продукти, від яких ЄС хотів би захиститися. Йдеться про вироби з металу, продукти сільського господарства, тобто товари, відносно яких ЄС діє як протекціоніст. Ці переговори можуть тривати як завгодно довго, тому я б не намагався вселяти зайвий оптимізм”.


Сьогодні на переговорах у Хельсинкі йшлося і про енергетичну політику Євросоюзу та безпеку постачання енергоносіїв. Беручи до увагу історично дуже близькі стосунки Фінляндії і Росії, як Євросоюз під головуванням Фінляндії реагуватиме на можливі загострення стосунків України і Росії на енергетичному ґрунті?


Тут варто розділити ці питання. Європейський Союз після ускладнення українсько-російських стосунків у січні, "прокинувся" і усвідомив, що не можна складати усі яйця в один кошик і покладатися на Росію, тому я думаю, що ЄС займе витриману позицію. І Фінляндія, незважаючи на безумовно більшу пріоритетність для неї стосунків з Російською Федерацією, намагатиметься не допустити наростання конфліктності у тому ступені, в якому це буде можливо.


Але, безумовно, те, що стосується фінського головування, стосунки з Росією для Фінляндії є набагато важливіші, ніж з Україною. І ще потрібно врахувати такий момент, що маючи дуже обмежені дипломатичні ресурси, Фінляндії доводиться мати справу з багатьма проблемами, що виникають на Близькому Сході та інших регіонах світу, після чого просто не залишається дипломатичної енергії, щоб вирішувати всі інші питання”.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект