Неурядова організація Global Witness (Лондон), яка проводить розслідування в сфері видобутку природних ресурсів, закликає новий уряд України підвищити прозорість роботи газового сектору країни і розслідувати причини залучення швейцарської компанії "РосУкрЕнерго" до постачань імпортного газу в країну.
"Global Witness закликає новий уряд України опублікувати повні, незалежні аудиторські звіти компанії "Нафтогаз України", організувати суспільне розслідування того, як "РосУкрЕнерго"одержала доступ до ринку газу України, і є чи необхідність в існуванні такої компанії між Україною, Росією і Туркменістаном", - говориться в прес-релізі організації.
Англійські експерти зазначають, що хоча після квітневого звіту про українсько-туркменську газову торгівлю офіційно були оголошені українські співвласники "РосУкрЕнерго", залишається багато питань про роль цієї компанії, "Нафтогазу України", а також екс-глави НАКу Юрія Бойко, голови правління "Укргаз-Енерго" Ігоря Вороніна і співвласника "РосукрЕнерго" Дмитра Фірташа.
У Global Witness також вважають, що підписаний у січні 2006 року контракт між "Нафтогазом", "РосукрЕнерго" і ВАТ "Газпром" не містить адекватних даних про ціни на газ і гарантій забезпечення України достатньою кількістю газу на весь рік.
"У результаті цих розслідувань буде укладена нова угода з детальними даними про ціни на газ і транспортні витрати з вказівкою терміну дії цих цін", - з таким закликом звертається Global Witness до нового уряду України.
Тим часом, наприкінці липня Господарський суд Києва відхилив позов ВАТ "Дніпровського металургійного комбінату ім. Дзержинського" до національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про визнання недійсною угоди про врегулювання відносин у газовій сфері 4 січня 2006 року.
Як повідомлялося, "Нафтогаз України", ВАТ "Газпром" і "РосукрЕнерго" 4 січня 2006 року погодили розмір ставки транзиту російського і середньоазіатського газу по території України. НАК погодився зафіксувати на п’ять років транзитну ставку для цих компаній на рівні 1,6 долара за 1 тис. куб. м на 100 км відстані у відповідь на п’ятирічну фіксацію ціни поставленого "РосукрЕнерго" газу в Україну на рівні 95 доларів за 1 тис. куб. м.
Відповідно до угоди від 4 січня НАК і "РосУкрЕнерго" на початку лютого на паритетних засадах створили ЗАТ "УкрГаз-Енерго" для постачання імпортного газу споживачам України.
Власниками "РосУкрЕнерго" є ВАТ "Газпром" - 50% і громадянин України Дмитро Фірташ і Іван Фурсін, яким належить відповідно 45% і 5% трейдера.
У квітневому звіті "Звеселяючий газ: абсурдність у газовій торгівлі між Туркменістаном і Україною" Global Witness привернув увагу до недостатньої прозорості цієї торгівлі, важливої для економіки України.
|