НОВИНИ

20.07.2006 | Словаччина на шляху до економічної кризи?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Новий уряд у Словаччині має наміри змінити економічну політику країни. Хоча зміст урядової програми поки невідомий, експерти занепокоєні тим, що Словаччина може збитися з курсу, завдяки якому вийшла з економічного й політичного занепаду часів авторитарного правління Владіміра Мечіяра.


Уже два тижні в Словаччині при владі ліво-правий уряд на чолі з лівим популістом Робертом Фіцо. Його колеги по уряду – праві популісти, партія екс-прем’єра  Мечіяра та правого екстреміста Яна Слоти. Ще під час передвиборної кампанії Фіцо говорив, що в разі перемоги внесе зміни в неоліберальний економічний курс свого попередника Мікулаша Дзурінди. Здається, зараз новий словацький прем’єр ці наміри збирається реалізувати.


Утім, на питання, яких саме змін очікувати, Фіцо поки конкретної відповіді не дав. Урядову програму його кабінет ще не оприлюднив. Однак з численних заяв, які охоче робить глава уряду, для фахівців вимальовується не дуже втішна перспектива для словацької економіки.


Найулюбленіші слова Фіцо – солідарність та справедливість. Свої реформи, якщо вони таки будуть, прем’єр збирається скерувати передусім проти багатих:


„Наразі ми працюємо над новим податком, який стосуватиметься монополій, банків та інших фінансових інституцій. Тобто ми говоримо й виконуємо саме те, про що йшлося перед виборами”.


Перед виборами самопроголошений соціал-демократ Фіцо обіцяв переглянути економічні реформи, запроваджені попереднім правоцентристським урядом і, за необхідності, анулювати їх. Такий підхід спершу шокував експертів. Однак за ним Фіцо зробив низку заяв про те, що Словаччина орієнтується на Маастрихтські критерії й має намір запровадити в себе до 1-го січня 2009 року єдину європейську валюту. Попри таку суперечливість в намірах Фіцо, до них слід ставитися дуже серйозно, переконаний Мартін Хрен, директор ліберального фонду Ф.А.-Гайєк, що в Братиславі:


„У першу чергу слід сказати, що висловлювання різних міністрів про майбутню урядову програму наразі теж дуже різні. Деякі з них виступають стриманіше, ніж Фіцо. Однак схоже на те, що прем’єр-міністру нині таки вдається за рахунок сильного тиску на уряд проштовхувати свої погляди. А отже зрештою урядова програма може містити навіть радикальніші заходи, ніж ми зараз припускаємо”.


Такі перспективи лякають не тільки експертів у галузі економіки та політики. З величезною підозрою дивляться на наміри уряду передусім іноземні підприємці, які останніми роками розмістили свої виробництва в Словаччині. Їх привабили до країни запроваджені минулим урядом єдиний 19-відсотковий податок та проста податкова система. Нині  ж невідомо, чи залишаться всі ці розхвалені на всю Європу умови в майбутньому. Говорить Мартін Хрен:


„Йдеться про вище оподаткування прибутків банків та фінансових монополій. Це було б дуже невдалим нововведенням, бо по-перше фірмам за сучасних лібералізованих умов нескладно перевести свої прибутки за кордон й у такий спосіб приховати їх від додаткового оподаткування. По-друге, може постраждати дієздатність ринку, функціонування принципу конкуренції, що, своєю чергою, означатиме проблеми для багатьох фірм”.


А отже, наголошують фахівці, за таких умов іноземні інвестори можуть просто відвернутися від Словаччини. Й це в той час, коли стає дедалі сильнішою конкуренція з сусідніх країн, таких, як Чехія, Польща та Угорщина, в деяких випадках і Україна. Наміри Фіцо підняти рівень мінімальної зарплати й посилити позиції профспілок сподобалися виборцям, однак інвесторів вони лише більше занепокоять й відлякують. На додаток до всього, уряд Фіцо збирається реанімувати в Словаччині соціальну державу. Але чи вдасться за таких обставин утримувати стабільними видатки з державного бюджету, невідомо нікому.


Однак Фіцо продовжує охоче грати роль такого собі словацького Робіна Гуда. Навіть попри закиди критиків, що його партію „Смер” фінансують нові багатії, які переслідують власні економічні інтереси. Аналітики ж, як підсумовує Мартін Хрен, нині дуже скептично дивляться на майбутнє словацької економіки:


„Дозволю собі такий прогноз. У наступні рік-два економіка Словаччини зростатиме надалі – все одно, до яких змін вдасться уряд. Це зумовлено тим, що запрацюють вже зроблені інвестиції, передусім в автобудівні підприємства. Однак через три – п’ять років хибна політика уряду може довести Словаччину до нової економічної кризи.”


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8508. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект