НОВИНИ

13.07.2006 | Нафтогін Баку –Тбілісі –Джейхан – від мрій до реальності
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У четвер, незважаючи на забобонне 13 липня, офіційно відкривається довгоочікуваний нафтогін Баку-Тбілісі- Джейхан. У турецькому порту Джейхан на інавгурацію очікують прибуття представників шістнадцяти держав, у тому числі чільників зі США та Росії, хоча цей нафтопровід оминає ту ж Росію і ще одного нафтового гіганта – Іран. На сьогодні потужність цього проекту забезпечується поки що лише азербайджанською нафтою, але очікується й участь Казахстану та інших країн. Відомо, що нафтогін буде здатний переганяти до одного мільйона барелів нафти в день і цих показників він мабуть досягне вже у 2009 році.



Те, що урочистості в Джейхані будуть масштабні, відомо вже давно. Затрати на саму інавгурацію складатимуть понад 3,5 мільйона доларів США. Одним із господарів свята є британська компанія “Брітіш Петролеум”, оператор проекту БТД. А в цілому у відкритті нафтогону братимуть участь представники понад 400 компаній. Хоча перша азербайджанська нафта була вже прокачана через нафтогін до Джейхана в кінці травня, а 4 червня перший танкер нафти відплив до Європи, все ж проблем з цим проектом є чимало. Одна з перших – це політична нестабільність в регіоні Кавказу. Насамперед, це азербайджансько-вірменські суперечності із-за Нагірного Карабаху. Нещодавно президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив на адресу Вірменії таке:
"У наступні 20 років Азербайджан має отримати від нафтового проекту 140 мільярдів доларів. І якщо ви вважаєте, що Нагірний Карабах є наша проблема номер один – а я не бачу жодних інших проблем для Азербайджану – ми можемо застосувати цю величезну підтримку для зміцнення нашої армії і показати, що наша армія здатна у будь-який момент повернутися назад на наші окуповані землі".


Росія має тісні стосунки з Єреваном, а Азербайджан межує з Іраном, котрий підтримав свого часу Вірменію у конфлікті із-за Нагірного Карабаху. У самому Ірані проживає близько 15 мільйонів етнічних азербайджанців, що лякає Баку. Експерти також вказують на високий рівень соціальної напруженості в самому Азербайджані, котрий є однією з найбільш корумпованих країн світу. Британський експерт з проблем Азербайджану Том де Вал вважає, що збагачення верхівки країни за рахунок нафти посилює суспільну напругу:


 
"І коли ви станете свідками заворушень серед нафтовиків, ви побачите й наростання ісламістських настроїв. А цього досить для дестабілізації".


Казахстан лише має намір возити свою нафту каспійськими танкерами до нафтогону БТД у 2007 році, а екологи вже б’ють тривогу. Зокрема, відома грузинська активістка з охорони навколишнього середовища Манана Кохладзе, лауреат премії Ґолдмана/ еквівалента Нобелівської премії в екології/ попереджає не лише про загрозу нафтогону грузинським мінеральним водам:


"Каспійське море є дуже чутливою екосистемою. Це замкнуте море, все добування нафти зосереджене тут, і в разі аварії танкера на додачу - реальна смерть Каспію".


Отож після бурхливого свята в Джейхані почнуться суворі будні нового нафтогону Баку – Тбілісі – Джейхан.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект