Євросоюз вирішив збудувати газогін від Туркменистану до Австрії, оминаючи Росію.
Газопровід під назвою "Набукко", 2012 року має доправити перший іранський газ до країн Центральної та Південної Європи.
Російські експерти заявляють, що не мають застережень проти нової труби, оскільки обсяги запланованих поставок новим газогоном в 5 разів менший обсягу теперішніх російських поставок.
Довжина газопроводу під назвою «Набукко» понад три тисячі кілометрів. Він має з'єднати іранські газові родовища із споживачами у Європі. Труба проходитиме через Туркменистан, по дну Каспійського моря в Азербайджан, і далі, через Туреччину - до Європи.
Євросоюз планує фінансувати будівництво «Набукко», яке нині оцінюють у понад 6 млрд. доларів. Очікується, що будувати газогін будуть угорська, болгарська, турецька та румунська компанії. Газ до Європи новою трубою буде з Ірану, Туркменістану, Азербайджану та можливо, з Росії.
Російські фахівці стверджують, що новий газогін не буде конкурентом для вже діючих. Оскільки заплановані до транспортування обсяги азійського та кавказького газу - а це близько 20-30 млрд. кубометрів, значно менші тих, що їх експортує Росія до Європи сьогодні.
Росія експортує до Європи близько 150 млрд. кубометрів газу на рік. Цього року «Газпром» спільно з німецькими енергетичними компаніями розпочав будівництво газогону дном Балтійського моря, який оминає прибалтійські країни та Польщу.
Російський «Газпром» домагається контролю над газотранспортною системою України, яка транспортує до Європи близько вісімдесяти відсотків російського газу.
Тимчасом, компанія «РосУкрЕнерго», яка є монопольним постачальником газу в Україну, зацікавлена у будівництві газогону для постачання газу з Росії для промислових підприємств у Східних областях України.
Про це співвласник компанії Дмитро Фірташ сказав у інтерв‘ю російському виданню «Ведомости».
Компанія «РосУкрЕнерго» хоче транспортувати газ із родовища в Астраханській області Росії у східні області України, де знаходяться найбільші промислові споживачі, стверджує Дмитро Фірташ.
Пан Фірташ є власником сорока п‘яти відсотків акцій «РосУкрЕнерго». Він також володіє понад 70 відсотків акцій російської Астраханської нафтогазової компанії, яка має запаси газу 4 трлн. кубометрів. За словами пана Фірташа, новий газогін завдовжки 600 кілометрів може бути переданий російському «Газпромові», який володіє всіма газотранспортними потужностями Росії.
«Газпромові» також належить половина акцій «РосУкрЕнерго». Дмитро Фірташ стверджує, що газ з Астраханського родовища буде для України дешевший порівняно з туркменським. За його словами, родовища в Астраханській області можуть давати близько 20 млрд. кубометрів на рік.
Співвласник «РосУкрЕнерго» стверджує, що «Нафтогаз України» вже дав згоду на отримання газу з півдня Росії. Сьогодні понад 70 відсотків газу Україна отримує від «РосУкрЕнерго».
|