НОВИНИ

27.06.2006 | Касьянов проти України в НАТО, але...
Джерело - Українська служба ВВС

Колишній прем’єр-міністр Росії Михаїл Касьянов, який оголосив про наміри балотуватися в президенти в 2008-му році, виступив проти приєднання України до НАТО.



Промовляючи під час свого візиту до Лондона, пан Касьянов підтримав членство України в Євросоюзі, проте назвав українське прагнення до Альянсу намаганням убезпечитися від Росії.


Водночас, пан Касьянов визнав, що за існуючого режиму в Росії, вступ України може видаватися раціональним:"Навіщо Україні НАТО? В цьому просто немає потреби. НАТО - це засіб захисту для маленьких країн від потенційного тиску з боку впливових сусідів. Але Україна - це горда нація з населенням 48 мільйонів і боятися Росії - просто несерйозно. Це демонстрація нездатності вправлятися з внутрішньою політикою в країні. Інша справа, що режим у Росії є хибним, але якщо Україна сподівається, що такий режим залишиться назавжди, то можливо вступ до НАТО має рацію."


Разом із тим, пан Касьянов сказав, що така заява не є втручанням в українську політику. Слова колишнього російського прем’єра пролунали на тлі заяви Генерального Секретаря НАТО Яаапа де Хооп Схеффера, який в інтерв’ю польській пресі висловив сумніви в здатності Києва цього року приєднатися до Плану дій щодо членства в альянсі.


Михаїл Касьянов є лідером єдиного на президентських виборах у Росії опозиційного руху Народно-демократичний союз і політиком, в якому західні експерти вбачають демократичну альтернативу Владіміру Путіну.



Бі-Бі-Сі: Всередині липня в Санкт-Петербурзі відбуватиметься самміт Великої вісімки, головним пунктом обговорення якого буде енергетична тематика. Нині ведеться дискусія навколо того, чи піде Захід на поступки Росії в демократичному плані, аби забезпечити стабільне енергопостачання, чи після самміту після недосягнення згоди сторін варто очікувати чергової "холодної війни". Як Ви це бачите?


Михайло Касьянов: "Я не думаю, що може бути якась нова холодна війна після самміту Великої вісімки. Але питання в тому, що я хотів би, аби лідери "вісімки" звернули увагу російського президента на те, що Росія, яка за Конституцією є демократичною країною, останнім часом всередині країни проводить політику звертання демократичних свобод. Це неприпустимо. Тому мені дуже хотілося б, як і багатьом мільйонам громадян, які відстоюють демократичні принципи в Російській Федерації, аби лідери інших країн вказали на те, що ці антидемократичні прояви неприпустимі. Якщо ж такі заяви Заходу призведуть до настроїв холодної війни, це лише означатиме, що ситуація гірша, ніж мені здається. Але заплющувати на це очі неможливо."


Бі-Бі-Сі:Проведення самміту Великої вісімки в Петербурзі, коли Росія намагатиметься покращити свій імідж в очах Заходу, співпадатиме в часі з переглядом україно-російських газових домовленостей, який може відбутися з 1 липня. Чи наважиться, на Вашу думку, "Газпром" за таких умов на підвищення ціни на газ для України?


Михайло Касьянов: "Все це технічні аспекти. Вони безперечно важливі для України та українців - питання ціни та таке інше. Але оскільки я від початку вважаю, що структура угоди неприпустима для Російської Федерації. Оскільки незрозумілі з реєстрацією в Швейцарії компанії продають газ Україні, чому обходить податкове законодавство продавець газу в Росії? Є й інші питання - я не хочу вдаватися в подробиці. Але в мене немає сумнівів у тому, що ціни на газ для України мають розраховуватися за тією ж формулою, як для будь-якої західної країни. Тому, якщо ціна має бути підвищена з огляду на цю формулу, тоді так і треба зробити. Але я проти, аби поставки та розрахунки відбувалися за тим механізмом, який сьогодні діє - через додатково вигадані компанії закордонної реєстрації, не української, не російської - це незрозуміло і неприпустимо".


Бі-Бі-Сі: Тобто, Ви підтримуєте підвищення ціни на газ для України?


Михайло Касьянов: "Абсолютно. В нас в Росії немає жодної людини, жодного політика, який би сказав - Україні треба давати якісь занижені ціни."


Бі-Бі-Сі: Але ж восени минулого року в інтерв’ю західним ЗМІ Ви водночас виступали за зниження цін на російську нафту, від яких, як відомо, залежить ціна на газ. Зокрема Ви говорили, що справедлива ціна за російську нафту має бути у близько 3 рази меншою і становити 20 доларів за барель. І тоді Ваші опоненти сприйняли це, як загравання з Заходом...


Михайло Касьянов: "Просто Україна є нормальною державою, яку ми дуже поважаємо і хочемо, аби вона розвивалася, тому ціни мають підвищуватися. Я проти був того, аби це було враз, це треба було робити відповідно до тих угод, які були підписані ще прем’єром Ющенком. Тоді коли я був головою уряду, наші відносини передбачали таку формулу і останні три роки це не робилося, вочевидь, через політичні обставини. Але те, що треба було провести за три роки, робити за рік, навіть за місяць, навіть одним-єдиним зусиллям - це неправильно. Тому треба було дати перехідний період. Перехідний період у 2 роки - підвищення ціни від тої, яка була, до тієї, яка розраховується за ринковою формулою - це нормально. Тому підвищення ціни на газ для України в будь-якому випадку необхідне - питання лише в плавності цього процесу."


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект