НОВИНИ

06.06.2006 | Україна без уряду втрачає час – екс-посол США в Україні Стівен Пайфер
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У Державному Департаменті США відбувалася урочиста церемонія складання присяги новим послом США в Україні Вільямом Тейлором. А про найактуальніші питання з порядку денного українсько-американських відносин в інтерв”ю Радіо Свобода розповів один з попередників Тейлора – колишній американський посол в Україні Стівен Пайфер. На його думку, за останній рік двом державам вдалося досягнути усіх головних цілей, визначених президентами Джорджем Бушем та Віктором Ющенко під час минулорічної зустрічі у Білому Домі. Водночас, він уважає, що зараз Україна втрачає серйозні зовнішньополітичні можливості. Зокрема, він радить Україні використати час напередодні самміту Групи Восьми у Санкт-Петербурзі, призначеного на середину липня, аби вирішити усі газові питання з Росієї.



- Як саме Вашингтон може допомогти Києву врегулювати газові відносини із Москвою?



Стівен Пайфер: - Це одна з причин, чому Україні важливо швидко сформувати уряд. Адже, зараз вона втрачає час. У Вашингтона багато запитань щодо “РосУкрЕенерго” і тут хотіли б, щоб закупівля газу з Росії відбувалася прозоріше. Вашингтону також не зрозуміло, якою саме буде ціна на газ після першого липня цього року. Адже, угода містить суперечливі положення з цього питання. І не виключений новий конфлікт. Отже, уряд повинен якомога швидше вирішувати це питання, бажано вже напередодні самміту Групи Восьми у Санкт-Петербурзі. США можуть провести переговори з цього питання напередодні саміту, які б допомогли Україні отримати прозоріший режим газової торгівлі. Окрім того, якщо нова газова війна України з Росією таки відбудеться, то Києву буде краще, якщо вона розпочнеться до самміту. Після нього Україна втратить важелі впливу.


- Президент України Віктор Ющенко заявив, що членство України в НАТО можливе лише після проведення референдуму з цього питання. Як ставиться офіційний Вашингтон до ідеї референдуму?


- З моєї точки зору, і така ж, я думаю, позиція в американського уряду – членство України в НАТО сприятиме безпеці та стабільності в Європі. Але, це буде вибір України. І для НАТО важливо, що курс на членство прийнятливий не лише для президента, але й для українського народу та Верховної Ради. І в Україні ще не відбулося обговорення цього питання. Якщо уряд докладе зусиль, щоб роз”яснити українцям вигоди від членства в НАТО, то референдум не викликатиме проблем.



Але НАТО не буде затягувати до себе державу, яка проти членства. Зараз в України є реальна можливість підписати план дій щодо членства в НАТО до кінця цього року. Але, за відсутності уряду в Україні, в деяких держав-членів НАТО досі існують сумнів – чи буде новий Прем”єр Міністр та кабінет підтримувати політику Президента щодо євро-атлантичної інтеграції. Якщо таких гарантій не буде, то Україні буде важко цього року приєднатися до плану дій.


- Чи зможе Україна вступити до Світової Організації Торгівлі до кінця цього року?


- Важливою проблемою для України залишається ухвалення Верховною Радою 9 чи 10 законів, які б привели торговельний режим країни у відповідність до вимог СОТ. І у цьому сенсі також потрібно мати уряд, який би лобіював Верховну Раду з цих питань. Окрім того існує російський фактор. Росія зараз також намагається виконати усі вимоги щодо членства в СОТ. І в інтересах України буде вступити до СОТ одночасно чи раніше за Росію. У протилежному випадку, вона буде змушена підписувати ще і торговельний протокол з росіянами, і, враховуючи останні негаразди у відносинах, це може викликати ускладнення.


- Зараз активно обговорюють можливість візиту до України президента США Джорджа Буша. Яке значення мав би такий візит для двосторонніх відносин?


- Це був би перший візит президента США за останні шість років. І він був би свідченням того, що українсько-американські відносини й надалі зміцнюватимуться так, як і в останній рік.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8858. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект