НОВИНИ

06.06.2006 | Ющенко у Румунії: Держави Чорномор’я інтегруватимуться у ЄС разом
Джерело - Оглядач

Створення об’єднаної Європи – стратегічна мета, що визначає діяльність регіональних ініціатив, створених на основі спільних цінностей та прагнень. Так заявив у Бухаресті Президент України Віктор Ющенко у своєму виступі на Самміті Чорноморського форуму «За діалог та партнерство», повідомляє прес-служба Президента України.



На думку Глави держави, нині з упевненістю можна констатувати, що спектр викликів, які стоять перед країнами Чорноморського регіону, суттєво розширився.



Перш за все, заявив В. Ющенко, це стосується розширення Європейського Союзу на Схід. «Ми зацікавлені у виробленні цілісної політики, яка сприятиме поступовій інтеграції до ЄС всіх чорноморських держав, які послідовно просуваються до досягнення відповідних критеріїв», – наголосив Президент України.



На його думку, першим пріоритетом регіонального співробітництва є зміцнення стабільності та безпеки. Головною перешкодою на цьому шляху залишаються так звані «заморожені» конфлікти на території Молдови, Грузії та Азербайджану.



Віктор Ющенко також висловив переконання, що повноцінний розвиток регіону неможливий без активного розвитку економічного співробітництва. «Демократія, безпека і стабільність мають принести регіону інвестиції та новітні технології», – наголосив він.



Глава Української держави відзначив важливість досвіду та можливості вже наявних регіональних ініціатив та структур, зокрема, Організації Чорноморського Економічного Співробітництва.



Водночас, за його словами, на особливу увагу заслуговують масштабні інфраструктурні проекти, що мають стратегічне значення як для розвитку Чорноморських держав, так і Європи в цілому.



Зі свого боку, Президент Румунії Траян Басеску наголосив у своєму виступі, що Чорноморський форум має і надалі зберігати відкритий характер, аби всі країни, що поділяють цінності, задекларовані його учасниками, могли приєднатися до нього. Т. Басеску запропонував у 2007 році розробити і представити Хартію Чорного моря.



Президент Вірменії Роберт Кочарян наголосив, що учасники форуму – країни Чорноморського регіону, говорячи про співробітництво між собою, мають сконцентрувати увагу на тих факторах, які їх об’єднують. Він також висловився за необхідність реалізації спільних регіональних проектів, у тому числі, в енергетичній сфері.



Президент Азербайджану Ільхам Алієв висловив думку, що форум є гарною нагодою для переоцінки майбутніх можливостей розширення співробітництва у регіоні. Він підкреслив, що Азербайджан є активним учасником транспортних проектів і висловив переконання, що вони стануть внеском у регіональне співробітництво.



На думку Президента Молдови Володимира Вороніна, форум «може і повинен стати полігоном для розробки транснаціональних механізмів ефективного співробітництва». Він наголосив на важливості регіональних ініціатив також у контексті добросусідської політики, яку декларує Європейський Союз.



Усі керівники держав, які присутні на Самміті ЧФ, зійшлися на думці про важливість поглиблення регіональної співпраці та акцентували важливості охорони довкілля й боротьби з транснаціональною організованою злочинністю. У контексті національної безпеки країн Чорноморського регіону керівники держав надавали особливої уваги питанню вирішення «заморожених» конфліктів.



На завершення роботи Самміту його учасники прийняли спільну декларацію.


Довідка. Вперше ідея проведення Чорноморського форуму (ЧФ) за діалог та партнерство була оприлюднена румунською стороною у червні-липні 2005 р. У відповідності до його концепції, головною метою є започаткування неформального діалогу на державному та неурядовому рівнях, спрямованого на зміцнення ідентичності Чорноморського регіону і тіснішу регіональну взаємодію для забезпечення демократичного розвитку, стабільності, безпеки та економічного процвітання країн Причорномор’я. Кінцева мета – інтеграція регіону Чорного моря у простір взаємодії суверенних держав з діючими ринковими економічними системами, прозорими та ефективними урядовими структурами.



Також важливим завданням ЧФ є підтримка міцних зв’язків з євроатлантичною спільнотою з метою подальшого розширення та консолідації зони свободи, безпеки та стабільності в регіоні Чорного моря. Особливий наголос в концепції зроблено на просуванні процесу європейської та євроатлантичної інтеграції як головної передумови підвищення ролі Чорноморського регіону на політичній карті Європи.



Концептуальні засади Чорноморського форуму за діалог та партнерство певною мірою співзвучні ідеям Спільноти Демократичного Вибору, але в регіональному вимірі.



На думку організаторів, ЧФ має представляти собою гнучкий механізм співробітництва зацікавлених країн, що дозволятиме їм брати участь в окремих заходах, ініціативах та проектах під егідою Форуму.



Ющенко пропонує створити ще один антиросійський орган


Енергетичне співробітництво країн Чорноморського регіону може бути більш системним та ефективним, посилюючи роль цих держав у процесі формування загальноєвропейської стратегії енергетичної безпеки. Про це Президент України Віктор Ющенко заявив у Бухаресті під час виступу на Самміті Чорноморського форуму «За діалог та партнерство», повідомляє прес-служба Глави держави.



Він підкреслив, що Україна, прагнучи активізувати співробітництво у цій галузі, пропонує започаткувати в рамках Спільноти демократичного вибору новий консультаційний механізм – Енергетичний діалог трьох морів. Ключовим завданням цього органу було б вироблення узгодженої регіональної політики в енергетичній сфері, розгляд актуальних проектів та важливих аспектів такої співпраці. «Це дозволить створити новий формат співробітництва між країнами Балтійсько-Чорноморсько-Каспійського регіону та ЄС, що об’єднуватиме всі зацікавлені сторони - постачальників, транзитерів та споживачів енергоносіїв», – наголосив В. Ющенко.



Президент також відзначив у виступі, що динаміка світового ринку вуглеводнів визначає необхідність диверсифікації та розширення доступу до джерел енергопостачання, пошуку нових маршрутів доставки. В першу чергу, за його словами, це стосується багатого на енергоносії регіону Центральної Азії. В цьому контексті В. Ющенко привітав початок функціонування нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан. «Це важлива подія світового значення», – наголосив він.



Президент підкреслив, що з метою розширення транзитних можливостей, зокрема на чорноморському напрямі, в Україні буде побудовано Кримський морський транспортно-промисловий комплекс «Донузлав». Він запросив усі зацікавлені країни до участі в реалізації цього проекту.


 


Окремої уваги у своєму виступі Віктор Ющенко надав активізації співробітництва країн Чорноморського регіону в сфері екології. «Наше спільне море та чорноморський регіон представляють собою унікальний осередок природної спадщини світового рівня. Ми маємо докласти всіх зусиль до збереження його біологічного різноманіття», – зазначив він. Одним із першочергових пріоритетів, на думку України, має стати запровадження комплексного моніторингу стану довкілля, зокрема, на Нижньому Дунаї.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект