Міністерство закордонних справ України сприймає як провокацію дії депутатів Державної думи Російської Федерації щодо Кримського півострова.
Представники міністерства відмовилися коментувати схожі дії російських депутатів. "Ми не вважаємо гідним коментувати таку провокацію", - заявив керівник прес-служби МЗС України Василь Філіпчук.
Наприкінці минулого тижня Держдума Росії вирішила, що запросить в уряді цієї країни інформацію про заходи щодо повернення півострова Крим до складу Російської Федерації.
Відповідне протокольне доручення думським комітетам з міжнародних справ і по справах СНД підтримали сьогодні депутати Держдуми.
У дорученні зазначається, що в 2007 році закінчується обопільна угода з Україною про визнання її Росією в існуючих кордонах.
У зв’язку з цим, зазначають депутати, до 30 листопаду 2006 року необхідно заявити про непродовження даного договору і повернення Криму до складу РФ відповідно до Кучук-Кайнарджийського договору від 1774 року.
Тим часом блок партій "Наша Україна" виступив с осудом "історико-популістських маніпуляцій" Державної думи щодо статусу Автономної Республіки Крим.
У заяві політичної сили говориться, що політичні провокації, що протягом незалежності України періодично влаштовують деякі російські політики щодо статусу Криму, досягли свого апогею 26 травня 2006 року, коли Держдума Росії вирішила ініціювати запит в уряд РФ щодо можливості включення Криму до складу Російської Федерації (відповідно до Кучук-Кайнарджийського договору 1774 року).
"Наша Україна" заявляє, що вищому законодавчому органові Росії не до лиця прийняття політичних рішень на підставі історичних подій двохсотп’ятидесятирічної давності.
"Ми переконані, що сучасні міжнародні відносини не повинні будуватися відповідно до угод епохи Просвітництва, а повинні враховувати політичні реалії сьогодення", - зазначають у партії.
У "Нашій Україні" підкреслюють, що "російським депутатам, яких дуже хвилює "історія", варто нагадати, що Кучук-Кайнарджийський договір 1774 року був укладений між Російською імперією й Оттоманською Портою - двома неіснуючими сьогодні державами. Подібні "інтерпретації" окремих російських політиків можуть спровокувати радикальні українські політичні сили до аналогічних кроків, наприклад, приєднання до України всіх земель Київської Русі, включаючи Москву і Кубань".
Пропрезидентська політична сила засуджує практику історичних маніпуляцій і вважає, що вона не тільки згубно впливає на україно-російські взаємини, але і виставляє діяльність депутатів Державної Думи в непристойному світлі.
Також Комуністична партія України засудила Держдуму за ініціювання приєднання Криму до Росії.
У заяві Компартії сказано, що КПУ засуджує будь-які провокаційні заяви і дії будь-яких політичних сил або державних інститутів відносно територіальних зазіхань і спроб всупереч міжнародним угодам зруйнувати територіальну цілісність України.
"Сьогодні апелювати до Кучук-Кайнарджийського миру 1774 року так само безглуздо, як і вимагати скасування рішення царського уряду про продаж Аляски", - заявив Петро Симоненко.
Політик нагадав про те, що Україна - держава-засновниця ООН, визнана світовим співтовариством у межах існуючих кордонів, що були закріплені в міжнародних угодах, зокрема, у договорі між Україною і Росією.
Симоненко попереджає, що дії російської Держдуми можуть мати непередбачені наслідки для світу і стабільності в Європі. "Ми закликаємо всі політичні сили всіх країн до розуміння наслідків територіальних провокацій", - сказав лідер компартії в заяві.
|