Керівники країн ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова) підписали декларацію про створення "Організації за демократію і економічний розвиток - ГУАМ", статут організації, а також спільну декларацію глав держав організацій з питань врегулювання конфліктів.
Документи підписали Президент Азербайджану Ільхам Алієв, Президент України Віктор Ющенко, Президент Молдови Володимир Воронін і Президент Грузії Михайло Саакашвілв.
Лідери країн ГУАМ підписали угоду на пленарному засіданні Саміту ГУАМ, який сьогодні проходить у Києві.
Статут Організації за демократію та економічний розвиток передбачає створення ради на чотирьох рівнях - глав держав, міністрів закордонних справ, національних координаторів та постійних представників.
Про це йдеться в інформаційних матеріалах, розповсюджених прес-службою Президента України під час пленарного засідання Саміту глав держав нової міжнародної Організації, створеної на базі ГУАМ, що проходить сьогодні у Києві.
Також статут передбачає створення Постійного секретаріату Організації. Згідно зі статутом, місцем постійного перебування Секретаріату є Київ.
Цілями Організації, зазначеними у статуті, є: утвердження демократичних цінностей; забезпечення стійкого розвитку; зміцнення міжнародної і регіональної безпеки; поглиблення європейської інтеграції. Про це на засіданні сказав Президент України В.Ющенко.
За його словами, за статутом, Організація є відкритою для нових членів і партнерів.
Зацікавленість України
Президент України Віктор Ющенко також заявив, що співпраця в енергетичному секторі є одним з найважливіших питань для ГУАМ.
Відзначивши, що енергетична співпраця є одним з "проривних" проектів, В. Ющенко наголосив, що країни ГУАМ не повинні втрачати часу в його реалізації.
Україну перш за все цікавлять нові перспективи транспортування нафти з Азербайджану і Казахстану до Європи, сказав В. Ющенко і зазначив "очевидну транзитну функцію", яку в цьому процесі може відігравати Україна. "І коли ми говоримо сьогодні про можливості України, я хотів би чітко і ясно заявити: ми готові надати всі українські можливості для всілякого розвитку цих проектів", - наголосив В. Ющенко. Він додав, що також включає в перелік даних проектів і роботу нафтопроводу "Одеса-Броди", у якого, відзначив Президент України, є великі перспективи, зокрема й переробки сирої нафти в Бродах.
У цьому контексті він відзначив: "Ми бачимо потребу будівництва великого терміналу для того, аби дати можливість прокачування якісної каспійської нафти до країн ЄС".
Водночас, за словами В. Ющенка, Україна також готова розглянути паралельні проекти будівництва нових терміналів, нових трубопроводів, які укріпили б перспективи співпраці в енергетичному напрямі.
Президент України також відзначив важливість проектів із поставок газу з Центральної Азії через Каспійське море, Кавказ і Україну до Європи. "Я думаю, що завданням сьогоднішнього саміту могло б бути формування позицій зі створення відповідної робочої групи, аби такого роду ініціативи вже на державному рівні ми могли б чітко сформулювати і поставити на розгляд відповідних сторін", - сказав В. Ющенко, висловивши думку, що на експертному рівні ця робота могла б уже початися.
ГУАМ не проти СНД
Президенти країн-учасниць ГУАМ підкреслюють, що створена сьогодні міжнародна "Організація за демократію й економічний розвиток - ГУАМ" не є противагою СНД і не спрямована проти Росії.
"Наша організація - вона не конфронтаційна. Вона не спрямована проти когось. Ми не зібралися тут дружити проти когось. Ми зібралися співпрацювати, просувати спільні проекти", - сказав Президент Азербайджану Ільхам Алієв, зазначивши при цьому, що в його країни конструктивні відносини з Росією.
Президент України також відзначив, що якщо Україна і критикувала СНД, то тільки через низьку ефективність конкретної діяльності Співдружності.
При цьому Ющенко сказав, що Україна, беручи участь у створенні ГУАМ, не прагне до закінчення співробітництва з державами-членами СНД.
"Коли є сусіди, відночини між ними мають бути добрими. Це правило. Це природне почуття, правда? Коли ми говоримо про сусіда, з яким товарообіг складає приблизно 21 млрд доларів, ми виходимо з того, що цей товарообіг не тільки не можна втрачати, його треба розвивати", - сказав Ющенко, говорячи, зокрема, про взаємини з Росією.
При цьому він зазначив складності у веденні переговорів з Росією.
"Говорячи про політику на Сході, ми повинні оперувати одними методами, говорячи про інтеграцію, ми повинні оперувати класичними методами. Це виклик, що існує", - зазначив Ющенко.
Президент Молдови Володимир Воронін підкреслив, що його країна готова приєднуватися до тих організацій, у яких бачить інтерес для свого розвитку.
При цьому, говорячи про взаємини з Росією, він зазначив, що в Молдові ображені діями Москви, яка бульдозерами роздавила партію молдавського вина.
"Якщо підійти до цієї проблеми бульдозерами, те це одне питання, а якщо підійти по-людськи, то хто буде проти? Ніхто. Ми самі з цим весь час боремось, ми самі утискаєм фальфікаторів, але це все має робитися в цивілізованих межах, без приниження", - впевнений Воронін.
Президент Грузії Михайло Саакашвілі також підкреслив, що ГУАМ створений для вирішення загальних проблем, що існують у чотирьох держав на шляху їхнього розвитку.
"Ми не спрямовуєм свої зустрічі проти когось, у нас є конкретні проблеми, ми намагаємося їх вирішувати з іншими або один з одним, якщо з іншими не виходить", - сказав Саакашвілі.
Об’єднання ГУАМ було утворено 10 жовтня 1997 року в Страсбурзі (Франція) під час саміту Ради Європи, де було схвалено спільне комюніке глав держав України, Грузії, Азербайджану і Молдови про заснування консультативного форуму ГУАМ.
|