НОВИНИ

05.05.2006 | Меркель у США – компліментів не бракувало
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Після першого візиту Ангели Меркель до США минуло лише чотири місяці, і от німецький канцлер знову побувала в Америці. На думку оглядачів, вже це є свідченням поліпшення відносин між урядами двох країн і їхнього повернення в нормальне русло. Дехто з експертів навіть не виключає, що Ангела Меркель має шанс стати голосом об”єднаної Європи, яким свого часу був Гельмут Коль.



На відміну від свого першого візиту, канцлер Німеччини Анґела Меркель цього разу затрималася в Сполучених Штатах довше. Візит, який розпочався в середу, триватиме до п”ятниці. Зустрівшись зі своєю гостею у Білому домі, Джордж Буш не втримався від компліментів на її адресу:


 „Я справді радий цьому візиту. Канцлер Меркель дуже добре розуміє міжнародні проблеми сьогодення. Вона вміє чітко мислити і говорить чіткою й простою мовою. Для мене це велика честь - приймати її.”


Ангела Меркель, у свою чергу, звернула увагу на позитивні зміни в німецько-американських відносинах:


 „Я із задоволенням знову приїхала до США. На мою думку, за останні місяці нам вдалося налагодити хороші, дружні відносини – не в останню чергу завдяки багатьом нашим телефонним розмовам.”


Під час півторагодинної зустрічі в Білому домі Буш та Меркель звичайно не тільки обмінювалися компліментами. Йшлося про серйозні міжнародні питання і передусім про Іран та його програму зі збагачення урану, що може відкрити цій країні шлях до атомної зброї. Як американський державний лідер, так і глава німецького уряду наголосили на необхідності випрацювати спільну позицію міжнародної спільноти стосовно Тегерана, аби не допустити, щоб Іран заволодів атомною зброєю. Крім того, Джордж Буш запевнив, що нині не йдеться про можливість вирішення конфлікту силою:


 „Ми й надалі консультуватимемося з нашими партнерами про дипломатичні шляхи розв”язання проблеми. Ми зможемо порозумітися відносно майбутніх спільних дій, оскільки це питання турбує нас усіх. Іран повинен зрозуміти: ми не дозволимо забити клин між нами, оскільки ми маємо міцне партнерство. Заради миру на планеті Іран повинен відмовитися від своїх атомних амбіцій.”


Відповідаючи на запитання про запровадження можливих санкцій проти Ірану, Меркель сказала:


 „На мою думку, якщо ми хочемо, аби дипломатичний шлях завершився успіхом, тоді нам потрібно все робити послідовно. Часто трапляється, що учасники процесу намагаються перестрибнути якісь кроки, перейти до наступних, не підготувавши для цього ґрунт. Зараз на порядку денному стоїть питання ухвалення резолюції в Раді безпеки ООН. І це нам слід обговорити з усіма партнерами.”


Домогтися того, щоб за іранську резолюцію проголосували всі члени Ради безпеки ООН, буде нелегко. Передусім слід розвіяти сумніви з боку Росії та Китаю. І тут американці розраховують на підтримку Німеччини. Взагалі, як зауважують оглядачі, Вашингтон нині починає розглядати Берлін, як своєрідну опору в розвитку трансатлантичних відносин. Річ у тім, що в Європі Сполучені Штати не мають більше так багато потужних партнерів: британський прем”єр Блер переживає нині внутрішньополітичні складнощі, Шираку залишилося недовго обіймати посаду президента Франції, в Італії відбувається складний процес формування нового уряду. Дехто з політологів навіть не виключає, що Ангела Меркель врешті-решт може стати голосом Європи, яким свого часу був Гельмут Коль. Чим же відрізняється зовнішня політика Анґели Меркель від її попередника Ґергарда Шредера? Говорить заступник голови комісії з міжнародних питань німецького Бундестаґу, соціал-демократ Ганс-Ульріх Клозе:


„Шредер, як правило, висував аргументи, які передбачали конфронтацію: він говорив - ви маєте робити саме так, а не інакше. Меркель представляє свої пропозиції і навіть критику, як дружні поради. І це подобається американцям. Вони завжди демонструють відкритість до подібних порад. Крім того, між Ангелою Меркель та Джорджем Бушем встановилася природна симпатія, оскільки її розуміння свободи дуже подібне до того, що розуміє під цим поняттям американський президент.”


Під час перебування Меркель у Вашингтоні Буш навіть не забув згадати про її східнонімецьке минуле. Німецький канцлер вносить у розгляд проблем „особливу перспективу”, оскільки вона сама свого часу „жила під залізною рукою комуністичних правителів”, сказав американський президент. Зі східнонімецькою перспективою Буш зможе незабаром познайомитися поближче. Наприкінці липня, на запрошення Меркель, він відвідає її виборчий округ - балтійське місто Штральзунд. Як сказала глава німецького уряду, там він зможе познайомитися з „людьми, які раніше жили по інший бік стіни”.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект