Європейський Союз має створити нову політику відносно нових демократичних держав на схід від нього. Вона має запропонувати широку спільну співпрацю з чіткою перспективою членства в євроатлантичних організаціях.
Такими є перші підсумки роботи президентського самміту в Вільнюсі.
З баченням нової єдиної широкої Європи на вільнюській конференції виступили президенти Литви і Польщі Валдас Адамкус і Лєх Качинскі, а також віце-президент США Річард Чейні.
„Приємно, що така зустріч відбувається саме в Вільнюсі, бо країни Балтії, які ще 15 років тому дехто вважав радянською імперією, зараз є членами Європейського Союзу і НАТО,” – сказав пан Чейні.
Цей досвід є дуже цінним для суспільств, в яких перемогли трояндова і помаранчева революції, - додав віце-президент США. Пан Чейні сказав, що він і президент Буш поділяють слова лідера України Віктора Ющенка, що нещодавно пролунали у Вашингтоні – „Дуже важливо знати, що нові демократії не залишаються з своїми проблемами віч-на-віч”.
Пан Чейні сказав, що відповідає на це зауваження пана Ющенка, хочу сказати, що Америка допомагала і буде допомагати молодим демократіям. Ми всі не можемо недооцінювати те, що зробили люди в Україні і в Грузії, відмовивши недемократичним режимам. При тому він зауважив, що Росії не варто боятися сусідства демократичних країн.
Голос Чейні і переклад: ті режими, які притискують свободу, є дійсно небезпечні, вони створюють атмосферу нестабільності не лише в себе, але й в сусідів по регіону, - сказав віце-президент США.
Пан Чейні заявив, що настав час сказати що добре є добром, а зле є злом. Ми не можемо виправдати те, що сьогодні в Росії обмежуються права людини, не бачити того, як Росія швидко втрачає те, що було завойовано в останні десять років.
Ми кажемо відверто Росії, що вона лише виграє від того, що на її кордонах з’являться нові міцні демократичні держави.
Американський віце-президент погодився з тим, що Європейський Союз має по новому подивитися на перспективи політики, що з'єднає Схід і Захід Європи.
|