НОВИНИ

03.05.2006 | Євросоюз закликав США "натиснути" на Москву в зв’язку з газовою проблемою
Джерело - NEWSru.com

ЄС закликає США приєднатися до тиску на Росію для того, щоб остання зробила енергетичний ринок відкритим і розвивала демократію.



Про це на трансатлантичному форумі в Брюселі заявив голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.


За його словами, Москва повинна створити вільні ринкові умови і законодавчу прозорість для забезпечення енергопостачання. "Ми більше не можемо ні дозволити собі, ні прийняти непередбачуваність енергетичного ринку", - сказав Баррозу.


"Енергоресурси поступово стають інструментом політичного тиску, - сказав він. - Такого допустити не можна". Баррозу заявив про необхідність "натиснути" на Москву для того, щоб забезпечити стабільне і прогнозоване постачання енергоносіїв.


За його словами, раніше Росія була надійним постачальником та була зацікавлена у задоволенні попиту в ЄС, а також, "якщо було можливо, в одержанні європейських інвестицій, технологій і ноу-хау в обмін на нафту і газ".


Відносно демократії, Баррозу заявив: "Спілкуючись як конструктивні партнери, ми повинні відверто та відкрито говорити про наші побоювання щодо подій у Росії". За словами Баррозу, це справа росіян вирішувати, чи хочуть вони "дійсної демократії чи напівдемократії".


Своєю чергою представник держдепартаменту США Денієл Фрід підкреслив, що Захід більше не може дозволити собі непередбачуваність енергетичного ринку.


У Росії ці заяви зустріли дещо вороже. В ефірі "Ехо Москви" науковий керівник інституту проблем глобалізації Михайло Делягін сказав, що заяви Європи та США про спільну боротьбу з російською енергетичною загрозою - це чергова спроба політичного тиску на Росію напередодні самміту "великої вісімки".


Делягін також зазначив, що США зацікавлені у високих цінах на енергоносії. Якби Сполучені штати щось не влаштовувало, вони б почали активну розробку родовищ у Канаді, підсумував Делягін.


Сергій Купріянов, офіційний представник ВАТ "Газпром", вважає, що заяви, які звучать на Заході про непередбачуваність російської політики в галузі енергоресурсів, є втручанням у комерційні взаємини компаній.


"Ми протягом декількох десятиліть стабільно забезпечуємо Європу газом, розраховуємо на розвиток цієї співпраці та бачимо всі підстави для того, щоб воно було успішним. Головне, щоб цьому не заважали політики", - заявив він.


Купріянов підкреслив, що "з боку політиків ЄС ми чуємо гучні заяви, які показують, що вони прагнуть втрутитися до комерційних взаємин компаній та обмежити нашу діяльність, прагнуть нав’язати свої умови". "Якщо в нас укладені довгострокові контракти, а нам повідомляють, що їх умови потрібно переглянути, чи це не політизація стосунків?" - сказав представник "Газпрому".


На його думку, "за те, що аналітики ЄС не змогли передбачити зростання цін на російський газ для України, треба звільняти цих аналітиків, а не звинувачувати Росію в непередбачуваності".


"Було цілком очевидно, що незалежна держава Україна, яка прагне до ЄС, не буде і надалі підтримуватися коштом російських енергоресурсів за пільговими цінами", - зазначив представник "Гапрому".


"Якщо нам кажуть про погрози, давайте розберемося, кому ми погрожували. Назвіть прізвища. У той час як ми постійно чуємо погрози на нашу адресу відносно того, що нам потрібно обмежити доступ на ринки, обмежити нашу частку на європейському ринку. Чи це не погроза щодо нас, а не з нашого боку?" - підкреслив Купріянов.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1396. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект