НОВИНИ

11.04.2006 | Новий звіт Європарламенту про Чорнобиль: жертв більше
Джерело - Українська служба ВВС

У вівторок в Україні депутат Європарламенту від Німеччини Ребекка Хармс оприлюднить результати звіту, назва якого „Інакший звіт про Чорнобиль”.



Звіт базується на дослідженні британських експертів, які встановили, що дані щодо жертв Чорнобильської катастрофи, які раніше оприлюднила Міжнародна агенція з атомної енергетики, є в кілька десятків разів заниженими.


В інтерв'ю Бі-Бі-Сі пані Хармс заявила, що вимагатиме від МАГАТЕ, негайного відкликання, як вона висловлюється, неправдивої інформації про Чорнобиль.


Кореспондент Бі-Бі-Сі у Києві Ольга Макарчук запитала в депутата Європаралменту Ребекки Хармс, чому її увагу привернула Чорнобильська проблематика.


Ребекка Хармс: Цей звіт зветься „Інакший звіт про Чорнобиль”, і почали його готувати за моєю ініціативою минулого року, оскільки в мене виникли дуже великі сумніви щодо цифр, які оприлюднило Міжнародне агенство з атомної енергетики (МАГАТЕ).



Наш звіт готував відомий британський науковець Ян Ферлі, який відштовхувався від оприлюднених раніше в Європі даних щодо Чорнобиля, і які часто-густо є дослідженнями урядових структур. Звіт підсумовує, що МАГАТЕ не надала ані точних цифр, які готували для них експерти з Всесвітньої організації здоров'я, ані коректно викладених даних Міністерства енергетики Сполучених Штатів та ООН.


Бі-Бі-Сі: Наскільки значними є відмінності між Вашим звітом щодо Чорнобиля та минулорічним звітом Міжнародної агенції з атомної енергетики?


Ребекка Хармс: Різниця між звітами разюча. По-перше, МАГАТЕ каже, що спирається на дані Всесвітньої організації здоров'я, тоді як та організація припускає, що внаслідок Чорнобильської катастрофи від хвороб можуть померти близько 9 тисяч людей, МАГАТЕ ж пише лише про 4 тисячі. Числа, які ми наводимо в нашому звіті, разюче відрізняються від тих даних - в залежності від ризиків, внаслідок Чорнобиля можуть померти від 30 до 60 тисяч людей.



Також є великі розбіжності щодо кількості тих людей, які можуть померти від раку щитовидної залози – за нашими даними, таких захворювань може бути близько 66 тисяч. Я вимагаю від Єврокомісії та МАГАТЕ негайно відкликати свій минулорічний звіт щодо Чорнобиля та оприлюднити нові дані. Також я вимагаю вивчення наукових досліджень щодо наслідків Чорнобильсмької катастрофи, які проводилися в Україні, Росії та Білорусі, і які часто-густо ігноруються Європою через мовний бар'єр – без цих даних кінцевий звіт МАГАТЕ щодо Чорнобиля неможливий.


Бі-Бі-Сі: Пані Хармс, із чим ви особисто пов'язуєте такі дані МАГАТЕ щодо Чорнобиля? Чи маєте ви на увазі, що тут йдеться про ядерне лоббі чи бажання, приховати факти?


Ребекка Хармс: Минулої п'ятниці в поважному виданні „Нью-Сайентіст” оприлюднено інтерв'ю з науковцем, яка досліджувала тему Чорнобиля для Всесвітньої організації охорони здоров'я, і там робиться висновок, що МАГАТЕ оприлюднювало політично заангажовані цифри.



Адже метою створення МАГАТЕ було розповсюдження технічного оснащення для атомних електростанцій, і, наскільки мені відомо, МАГАТЕ не зацікавлена в оприлюдненні справжніх обсягів Чорнобильської катастрофи. Протягом багатьох років Міжнародна агенція з атомної енергетики навмисне занижувала число жертв Чорнобильської катастрофи, намагаючись заспокоїти людей, оскільки наслідки оприлюднення такої інформації ніяк не узгоджуються з метою поширення ядерної енергетики в світі.


Бі-Бі-Сі: Нещодавно ви скерували депутатський запит до Єврокомісії, в якому просите надати інформацію щодо впливу чорнобильських радіоактивних опадів – наскільки відчутним є цей вплив у Європі сьогодні?


Ребекка Хармс: Наслідки радіоактивних опадів, які мали місце після Чорнобильської катастрофи, ще й досі відчутні в Європі. Наприклад, в Великобританії, для сотень, а саме – для 370-ти сільськогосподарських ферм досі існують обмеження щодо маркування м'ясної продукції, вони не можуть постачати продукт на ринок без жорсткого контролю за його маркування, якщо взагалі мають право його постачати.
В Скандинавії, або в країнах, де пролягають Альпи, або на Балканах, діють обмеження щодо маркування продукції диких ягід, грибів, дичини, що пояснюється тим, що радіоактивний цезій, який розповсюдився з радіоактивними опадами, досі має доступ до цього харчового ланцюга. Надзвичайно важливо, завжди пам'ятати про ці наслідки Чорнобиля і їх оприлюднювати, аби запобігти найгіршому.



Ми сподіваємося, що завдяки нашим звітам люди нарешті протверезіють та зрозуміють, що треба поставити крапку на використанні ризикованих ядерних технологій.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 880. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект