НОВИНИ

11.04.2006 | Парламентські вибори в Угорщині
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У неділю в Угорщині відбувся перший тур парламентських виборів. Правом голосу в цій країні користуються понад вісім мільйонів угорських громадян, які мали можливість обирати депутатів Національної асамблеї з-поміж п’яти партій та одного виборчого блоку. Найбільша боротьба за виборчі голоси розгорнулась між правлячою ліво-ліберальною коаліцією та консервативним Союзом молодих демократів (скорочено ФІДЕС).



Яка картина з голосуванням вимальовується у вас на цей час?



- Згідно з опрацьованими на цю годину даними ЦВК, перед веде Угорська соціалістична партія з результатом 43,25 %. На другому місці стоїть Союз молодих демократів (ФІДЕС) – 42,08 %. Ліберали на цей час мають 6,41 %, консервативний Угорський демократичний форум заручився підтримкою 5,04 % голосів угорських виборців. Блок радикальних правих сил у складі Партії життя і справедливості, Об’єднання дрібних господарів та деяких інших нечисленних партій правого толку не подолав парламентського порогу, відповідно набравши 2,2 %. Центрвиборчком Угорщини повідомив також, що в неділю на виборчих дільницях проголосувало майже 68 відсотків від загальної кількості виборців країни. Однак не дивлячись на це, у 104 округах скоріш за все відбудеться другий тур тур парламентських виборів. Запланований він на 23 квітня.


- Як можуть вплинути цьогорічні результати на ситуацію в Угорщині?


- Треба сказати, що соціалісти і їхні союзники по коаліції ліберали сповідують, так би мовити, доцільний прагматизм у політиці. Передусім вони більш відкриті в питаннях залучення економічних інвестицій з-за кордону, досить активно стимулюють приватизацію, готові піти навіть на такий малопопулярний у населення крок, як продаж орної землі іноземцям. Нагадаю, що переважна частина оброблюваних ланів в Угорщині – це родючі чорноземи. За кордоном, особливо в економічно заможніших країнах Євросоюзу, зокрема, в Австрії та Німеччині, багато покупців радо придбали б такі земельні угіддя, тим більше, що дозволити продаж землі угорський уряд постійно закликають з Євросоюзу. Дуже багатьом угорським політикам це не подобається, особливо - у стані консерваторів. Що ж до зовнішньополітичних стосунків, то в цій сфері ліво-ліберали намагаються не прогавити політичних та економічних вигод не тільки з країнами Заходу, а й зі Сходом – у першу голову з Росією та Китаєм. Мають ліві й кілька пріоритетних програм у внутрішній політиці. Це будівництво швидкісних автодоріг, розвиток високих технологій, варті уваги освітні програми для школярів та студентів, реформа сфери охорони здоров’я та ін. Дещо їм вже вдалося здійснити упродовж минулого 4-річного циклу перебування при владі, деякі справи вони хотіли б продовжити. Лідерство у виборчих перегонах дає їм непогані шанси щодо практичного втілення своїх програм, але для цього ліво-лібералам треба виграти ще й другий тур голосів. А тут не все так просто, оскільки їм буквально у спину дихають консервативні партії. Їхнє відставання на дистанції мінімальне.


- Чого слід сподіватися від партій-переможців у сфері двосторонніх стосунків між Угорщиною та Україною?


- Тут у партій приблизно однакові погляди. Ніхто з них не піддає сумніву необхідність лобіювати інтереси України в ЄС. Наприклад, депутат Європарламенту від соцпартії Чаба Табайді так само палко переконує своїх колег у Страсбурзі піти назустріч Україні щодо євроінтеграції, як і представники угорських правих у складі фракції народної партії європарламенту. Ідеологічні розходження між угорськими лівими й правими тим не менше не перешкоджають їм тверезо дивитися і на економічні складники двосторонньої співпраці між Будапештом і Києвом. Зараз сторони вийшли на солідний рівень торгівлі: наприклад, загальний товарообіг становить майже 1,5 млрд. дол. США. Ліво-ліберали охоче підтримують ідею вкладення економічних інвестицій з боку Угорщини в місцях компактного проживання угорської нацменшини на Закарпатті ( а це прибл. 150 тис. осіб), щоб зупинити економічну іміграцію з України. Консерватори ж не дають згаснути думці серед громадсько-культурницьких організацій українських угорців про виборювання національно-територіальної автономії етнічних угорців в Україні й обіцяють ввести подвійне громадянство, яке, втім, не підтримує українська влада. Разом з тим Союз молодих демократів (ФІДЕС) на чолі з його головою Віктором Орбаном, який очолював угорський уряд з 1998 до 2002 року, з великою симпатією ставиться до українських помаранчевих сил. До речі, ФІДЕС і сам виступає на виборах під таким кольором. Якщо заглянути трошки глибше в історію угорсько-українських стосунків, то на думку спадає такий приклад. Правитель довоєнної Угорщини адмірал Мікловш Горті, затятий ворог більшовизму, також проявляв велику симпатію до українських державників. За його сприяння в Будапешті цілих 5 років працювала Надзвичайна Дипломатична Місія УНР з 1919 до 1924 року, яку очолювали Микола Галаган і Володимир Сікевич. Інкогніто в ній працював під псевдонімом і Симон Петлюра. Так що угорсько-українські стосунки розвиваються далеко не на порожньому місці.


- Ви згадали у розмові про другий тур парламенського голосування в Угорщині. Чим викликана ця необхідність?


- Справа в тому, що згідно з угорським законодавством, кандидати від політичних партій, які не набрали у своєму окрузі більше половини голосів від загальної кількості зареєстрованих виборців, повинні висуватися у друге коло. Навіть якщо, до прикладу, соціаліст Ґабор Гарш з восьмого району Будапешта набрав 47 відсотків голосів, а його суперники вдвічі менше, то все одно він не проходить у парламент, бо для цього йому не вистачило 4-х відсотків. Такий процентний недобір спостерігається в 104 виборчих округах Угорщини. Тому 23 квітня тут знову відкриються виборчі дільниці. Щоправда, переможця на цей раз визначатимуть вже простою більшістю голосів. Отакі правила діють в Угорщині.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4420. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект