В Україну з Лівану повертається останній підрозділ миротворців, які завершують свою місію в цій країні у складі Тимчасових сил ООН.
Міністерство оборони повідомляє, що це заплановане повернення. Тим часом експерти нагадують, що завершення місії пов’язане з ухвалою ООН після скандалу з віднайденням серйозних фінансових порушень з боку керівництва українського батальйону.
Водночас в Центрі досліджень проблем армії не повідомляють, чи були надіслані останнім часом Україні запрошення від ООН щодо участі в інших миротворчих операціях.
Більша ста українських військових перекидається у понеділок літаком до Львова, водночас з Бейрута до Миколаєва вирушає пором з українською військовою технікою.
За повідомленнями оборонного відомства, відбулися урочисте прощання з прапором ООН і передача повноважень китайським військовим.
Міноборони повідомляє, що протягом більше п’яти років українськими військовими було знешкоджено кілька тисяч протипіхотних мін, авіаційних бомб, надано гуманітарну медичну допомогу тисячам місцевих жителів.
Разом з тим офіційні джерела не повідомляють про фактичні причини завершення місії, які, як нагадують експерти, полягають у звинуваченнях керівництва українського батальйону ще попередньої ротації у фінансових зловживаннях.
Міністр оборони Анатолій Гриценко, промовляючи у лютому на Мюнхенській конференції у питаннях політики безпеки, теж відзначав роль українських миротворців за кордоном , зокрема, в Лівані, але не згадував про прикрий інцидент.
Скандал навколо українських миротворців спалахнув восени минулого року, коли керівництво ООН ухвалило рішення достроково замінити український батальйон у зв’язку з віднайденням фінансових зловживань керівництвом українського батальйону. Тоді департамент миротворчих операцій ООН заявив про неможливість перебування українських військових в Лівані.
“На неофіційному рівні йдеться про те, що були махінації і зловживання, пов’язані з перепродажем пального. Але офіційно не має інформації про те, яким чином склалася доля тих людей, які звинувачувалися у правопорушеннях. Комісія висловилася за те, що до остаточного рішення необхідна додаткова робота. Щодо результатів цієї роботи, поки повідомлень не має.”
Свого часу МЗС України робило спроби шляхом переговорів з ООН домовитися про перегляд рішення об’єднаних націй, проте безуспішно.
У Києві згоджуються, що попри вагомий внесок українських військових в операції з підтримання миру, саме нинішня ситуація в Лівані вплинула на миротворчий імідж України.
Військовий аналітик Валентин Бадрак сказав ББС, що йому не відомі подібні рішення ООН стосовно інших країн.
“Про безпосередні подібні рішення ООН мені не відомо. Для іміджу України це прикрий випадок. Враховуючи, що Україна є однією з найпотужніших у світі держав, які беруть участь у миротворчій діяльності, і входить у п’ятірку найбільш активних миротворчих країн, це, дійсно, дуже прикра ситуація.”
Водночас директор Центру досліджень проблем армії, ВПК і конверсії твердить, що йому невідомо, чи надійшли від ООН до України після ліванського скандалу нові запрошення щодо її участі у миротворчих операціях в інших регіонах світу.
|