НОВИНИ

10.03.2006 | Новий російський закон про національну політику викликав протести у національних меншин Росії
Джерело - Українська служба

9 березня минув термін обговорення в місцевих парламентах суб"єктів Російської Федерації проекту закону "Про основи державної національної політики". Намагання політиків з Держдуми Росії дати у цьому документі чітке визначення національної ідентичності росіян викликало хвилю протестів в регіонах, особливо в Татарстані, де не лише виступили проти цього проекту закону, а й попередили, що ухвалення його у думській редакції призведе до міжнаціонального розбрату в Росії.



Проект закону Російської Федерації "Про основи національної політики" був розроблений групою депутатів Держдуми і розісланий 14 лютого в регіони для обговорення в парламентах суб"єктів Федерації і висловлення офіційного ставлення до проекту не пізніше, ніж до 9 березня. Ідея законодавчого зміцнення керівної ролі росіян, котра, як головна в цьому проекті викликала серйозні протести в регіонах, особливо в Татарстані. Хоча намагання "посилити роль росіян, як титульної нації" в Росії не нова, її сьогоднішню законодавчу реанімацію приписують президенту Володимиру Путіну, котрий вважає, що росіяни і Росія повинні краще відчувати, хто вони насправді є. В проекті нового закону наголошується, що російський народ "забезпечує об"єднання країни і посилення вертикалі влади". В чому спостерігачі не виключають своєрідне бачення Кремлем нової, сильної Росії, могутність котрої ,зокрема, базується сьогодні на нафті і газі.


Особливо гострі протести викликав цей проект у Татарстані, республіці, котра ще з кінця радянських часів виношувала плани широкої автономії, а то й повної державності.


3 березня Комітет з питань культури, науки і національних питань Держради Татарстану проголосував за відхилення згаданого проекту закону. Ось що сказав Радіо “Свобода” з цього приводу Фоат Ґалімулін, колишній депутат республіканського парламенту з Казані:


"Ми вже пережили фантастичний експеримент зі створенням радянського народу за часів СРСР. І нині знову ми маємо плани творення російської нації. Я розглядаю цей закон, як провокаційний у своїй основі і думаю, що він повинен бути, звичайно, відхилений".


Багато депутатів з Татарстану вбачають суперечність цього проекту з Конституцією РФ, в якій сказано, що всі громадяни країни рівні, незалежно від нації і віросповідання, а в проекті Держдуми Росії йдеться про фактичне закріплення панівної ролі лише одного російського народу. Наприклад, заступник голови згаданого вже комітету Держради Татарстану Туфан Мінуллін вважає:


"Це дуже підступний закон. Тут нібито захищається російський народ, а по суті це направлено проти російського народу. Російському народові висловлюється нібито якийсь комплімент, а через це протиставляються всі інші народи. Потім там є особливо страшна стаття, що російський громадянин зобов"язаний знати російську мову. Що це означає "зобов"язаний"? Якщо я не знатиму , то мене що – посадять?"


Проти цього законопроекту висловилися представники інших меншин, зокрема, відомий політик Руслан Хасбулатов, а також і деякі депутати Держдуми. Так що навряд чи Кремлю вдасться, як вважають чимало експертів, реанімувати "російську національну ідею".



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект