НОВИНИ

08.05.2019 | Foreign Policy: Заміна посла США в розпал змін в Україні небезпечна
Джерело - УНІАН

Конгресмени від Демократичної партії назвали це «політичним замовленням». Адміністрація Дональда Трампа відкликала посла США в Україні Марі Йованович на два місяці раніше після політичних атак проти неї з боку правих медіа-фігур і українських чиновників. Про це пише Foreign Policy, нагадуючи, що Йованович – досвідчений кар’єрний дипломат. Вона працювала як в республіканських, так і в демократичних адміністраціях. Посаду посла в Україні вона обіймає з 2016 року. Однак, вже цього місяця вона припинить свою роботу. Четверо чиновників США запевнили Foreign Policy, що атаки проти неї безпідставні. Вони привернули увагу конгресменів-демократів, які у приватному листі закликали Держсекретаря Майка Помпео заступитися на Йованович. Тепер ці конгресмени почали публічно висловлювати свої занепокоєння.

«Скандальне рішення Білого дому відкликати її – це політичне замовлення й останній епізод кампанії адміністрації проти кар’єрних кадрів Держдепартаменту», - заявили голова більшості в Палаті представників демократ Стені Хоєр і голова комітету Палати представників з закордонних справ Еліот Енджел. «Очевидно, що рішення політично мотивоване. Оскільки союзники президента Трампа приєдналися до іноземних акторів у лобіюванні усунення посла», - наголосили вони. Передчасне звільнення Йованович залишить посольство США в Києві без дипломата у важливий для України переломний момент. Адже якраз зараз відбувається передача влади адміністрації новообраного президента Володимира Зеленського. Йованович постійно наголошувала на необхідності боротися проти корупції в країні. Вона потрапила в скрутне становище у березні, коли Генпрокурор Юрій Луценко раптом без будь-яких доказів заявив, що американський посол дала йому список людей, яких йому не можна переслідувати. У Держдепартаменті назвали його слова «грубою фабрикацією». У квітні Луценко відмовився від своїх попередніх заяв. Однак, його атака проти Йованович відбувалася через два тижні після того, як вона виступила з критичними коментарями щодо антикорупційних зусиль України, закликавши при цьому звільнити антикорупційного прокурора Назара Холодницького. У записаній розмові він нібито пояснював підозрюваному, як можна уникнути звинувачень у хабарництві.

Свої заяви проти Йованович Луценко зробив під час інтерв’ю для Hill.TV 20 березня. Того ж дня видання The Hill опублікувало ще два матеріали на основі розмови з українським генпрокурором, в якій він сказав, що відкрив розслідування про спробу українських правоохоронців допомогти кандидату Гілларі Клінтон перемогти на виборах. Зокрема, українська сторона нібито умисно влаштувала витік даних про незаконні виплати, які отримував голова виборчого штабу Трампа Пол Манафорт від екс-президента Віктора Януковича. За лічені тижні до публікації висновків розслідування спеціального представника Департаменту юстиції США щодо втручання Росії у вибори команда Трампа швидко підхопила слова Луценка. Зокрема, вони зацікавили особистого адвоката американського президента Руді Джуліані. Після цього Йованович почали критикувати на Fox News й інші праві ЗМІ, які звинувачували її в тому, що вона обмовляла президента США в приватних розмовах. В березні ведуча Fox News Лаура Інграхам сказала, що колишній конгресмен від Республіканської партії Піт Сешнс звернувся у листі до Помпео в травні 2018 року з вимогою «негайно звільнити» Йованович з посади посла в Україні. Він стверджував, що у нього докази того, що посол США в Києві критикує адміністрацію Трампа у приватних розмовах. Однак, екс-чиновник США пояснив Foreign Policy, що ці звинувачення неправдиві.

«Той факт, що Сешнс написав цього листа рік тому і її не звільнили, доводить, що нічого суттєвого насправді не було», - прокоментував екс-посол США в Україні Джон Хербст. Син президента США Дональд Трамп-молодший у Twitter поширив твердження проти Йованович, які в березні транслювали Fox News і які були пов’язані з матеріалами на правому сайті Daily Wire. «Нам потрібно більше Річардів Гренеллів і менше таких жартівників в кріслах послів», - написав син Трампа, маючи на увазі посла США в Німеччині, який яро підтримує чинну адміністрацію і критикує Берлін за відмову підтримувати американську позицію щодо торгівлі і ядерної угоди з Іраном. Хвиля критики непокоїть колишніх послів США в Україні, які вважають, що Луценко й інші українські чиновники могли використати політичні тріщини в Америці, щоб помститися Йованович за її роботу. Foreign Policy дізналося, що група колишніх дипломатів США звернулися до Держсекретаря Майка Помпео, висловивши йому ці занепокоєння.

США підштовхували Україну до проведення серйозних реформ для боротьби з корупцією і зміцнення демократичних інститутів з 2014 року, коли Росія вторглася на українську територію й окупувала Крим. Посли США всі ці роки були критичним голосом у процесі боротьби з хабарництвом в Україні. Вони підтримували послів країн Європи, міжнародні фінансові інститути й українське громадянське суспільство, а також реформаторів у парламенті. «Те, що сталося з Йованович, не просто сумно, а й небезпечно для просування нашої політики в Україні», - пояснив екс-посол Хербст. «Дуже важливі процеси відбуваються саме зараз, коли новий президент от-от обійме посаду. Потрібен сильний посол на арені. Хто б ним не став, дуже важливо, щоб ця людина могла твердо висловлювалися на підтримку реформ», - додав він.

Детальніше: https://www.unian.ua/world/10542603-foreign-policy-zamina-posla-ssha-v-rozpal-zmin-v-ukrajini-nebezpechna.html



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект