НОВИНИ

21.02.2006 | Правозахисники закликають негайно припинити співробітництво з Україною
Джерело - Korespondent.net

Міжнародна правозахисна організація "Human Rіghts Watch", Організація з безпеки і співробітництва в Європі, а також німецька правозахисна організація "Pro Asyl" виступили з осудом рішення української влади про депортацію узбецьких біженців.


 


Прес-центр Служби безпеки України раніше повідомив, що під час заходів, проведених у межах боротьби з нелегальною міграцією, СБУ при взаємодії з органами МВС 7 лютого затримала 10 громадян Узбекистану. У зв’язку з тим, що ці особи перебували на українській території незаконно, 14 лютого суд Київського району Сімферополя прийняв рішення про їхнє примусове виселення з України. У прес-центрі СБУ зазначили, що вони не мають інформації про причетність цих осіб до заворушень в Андижані.


Тим часом, низка ЗМІ поширила інформацію, що в Криму затримано узбецьких політичних емігрантів, і ця операція проходила на замовлення узбецьких спецслужб.


"Human Rіghts Watch" вивчила ситуацію і дізналася, що двоє інших узбеків також хотіли подати прохання на одержання статусу біженців, однак не зуміли цього зробити.


"Україна має зобов’язання захищати цих людей, але замість цього вона відсилає їх назад на майже вірні катування і жорстоке поводження", - сказав директор "Human Rіghts Watch" у Європі і Центральній Азії Голлі Картнер.


За його словами, тепер український уряд має встановити, чому відбулася депортація людей, зареєстрованих в Управлінні верховного комісара Організації об’єднаних націй у справах біженців, і зробити відповідні кроки, щоб у майбутньому подібного не відбувалося.


"Human Rіghts Watch" заявляє, що в цих людей не було можливості апелювати проти депортації, у той час як право на апеляцію захищено українськими зобов’язаннями на підставі європейських конвенцій про права людини і конвенцій ООН проти катувань.


"Україна зобов’язана забезпечити, щоб депортація не відбувалася без відповідного процесу. Українські власті також повинні забезпечити, щоб біженці ніколи не поверталися без детального вивчення скарг біженців", - сказав Картнер.


"Обмін узбеків на газ"


Представники узбецької опозиції наполягають на тому, що вислані узбеки переслідуються в Узбекистані за свою опозиційну діяльність.


Голова "антикаримовського" Демократичного форуму Узбекистану Ісмаїл Дідіджанов в інтерв’ю газеті "Сегодня" заявив, що Президент України Віктор Ющенко "обмінює узбеків на газ".


"До нас виникла пильна увага після 30 січня, коли Ющенко зустрічався з Каримовим. Вони домовилися співробітничати в економічному, а, виходить, і в політичному плані. Неправда те, що депортовані були учасниками андижанських подій. Вони жили в Криму і, повіривши новій владі, вирушили подавати документи на отримання статусу біженців. Але щойно про їхнє точне місцеперебування стало відомо українським чиновникам, їх заарештували. За нашою інформацією, у Києві зараз перебувають представники узбецьких спецслужб зі списком із 51 прізвищ людей, яких вимагають депортувати в Ташкент".


Тим часом, керівник державного комітету України з міграції Сергій Рудик запевнив, що комітет подав офіційний запит до СБУ з проханням пояснити причину того, що 10 узбецьким біженцям не дали часу на апеляцію і депортували насильно.


ОБСЄ засуджує Україну


Напередодні Організація з безпеки і співробітництва в Європі засудила рішення України про депортацію біженців.


"Насильницьке повернення на батьківщину біженців - це серйозне порушення принципу про неповернення біженців, а також міжнародних зобов’язань, узятих на себе Україною, зокрема після підписання Україною Конвенції ООН про біженців 1951 року, і конвенції проти катувань 1984 року", - цитує прес-служба слова голови ОБСЄ Карела де Гухта.


Він шкодує, що українські власті не поважають даного ними слова Управлінню верховного комісара ООН у справах біженців.


Де Гухт закликає Україну терміново пояснити ситуацію і повідомити про долю 11 узбецьких біженців.


"Pro Asyl" закликає припинити співробітництво з Україною


Німецька правозахисна організація "Pro Asyl", яка займається правами біженців, закликала Європейський Союз та уряд Німеччини негайно припинити співробітництво з Україною в цій сфері.


У зверненні "Pro Asyl" наголошується, що якщо міністр внутрішніх справ Німеччини Вольфганг Шойбле і його європейські колеги і надалі не відмовляться від ідеї втілення пілотного проекту в Україні щодо людей, які просять притулку, вони також будуть винними в тяжких порушеннях прав людини.


Таку різку реакцію правозахисників викликала інформація про те, що Україна відіслала біженців з Узбекистану назад на батьківщину.


У 2006 році Євросоюз планує розпочати в Україні проект за так званою регіональною програмою захисту. Уже зараз з таких країн, як Угорщина, Словаччина і Польща тих, хто просить притулку, відправляють в Україну, де, за твердженням "Pro Asyl", відбувається систематичне порушення прав людини. Біженців нібито утримують у нелюдських умовах, "їх б’ють, шантажують, обкрадають і висилають у ті країни, де застосовуються катування" - посилається організація на доповідь "Human Rіghts Watch".



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект