НОВИНИ

03.02.2006 | Грузія звинуватила Росію в геноциді
За матеріалами - Associated Press", РІА "Новости"

Офіційний Тбілісі звинувачує Москву в геноциді й етнічних чистках в Абхазії. Відповідну заяву в середу, 1 лютого, зробив посол Грузії при ООН Реваз Адамія.


 


За його словами, у грузино-абхазькому збройному конфлікті російські війська брали активну участь на боці абхазьких сил, тому 300 тисячам грузинів довелося залишити регіон, а ще 10 тисяч загинули під час воєнних дій.


"Я впевнений, що там був і геноцид, і етнічні чистки", – заявив Реваз Адамія.


Грузинський представник також закликав ООН розглянути можливість заміни миротворчих сил СНД у зоні грузино-абхазького конфлікту на "справжню операцію підтримки миру під керівництвом ООН".


Цю пропозицію він обґрунтував "серйозною зміною російської позиції" щодо перспектив врегулювання конфлікту між Тбілісі та Сухумі.


Провокації для збереження мандата


Тим часом, раніше в середу МЗС Грузії виступив зі спеціальним повідомленням із приводу ситуації в Абхазії, у якому зазначено, що "російські миротворці мають підтримку в північнокавказьких ваххабітів".


На думку Тбілісі, спецслужби РФ разом із "сепаратистським" урядом Абхазії й екстремістами готують провокації, щоб зберегти мандат миротворців.


Грузинські дипломати стверджують, що повідомлення з Сухумі про "активізації диверсійних дій так званих грузинських партизанських груп" не відповідають дійсності.


"Немає сумніву, що основні мотиви і мета цих заяв – виправдати бездіяльність російського миротворчого контингенту, щоб виставити його в ролі безальтернативної миротворчої сили", – вважають у Тбілісі.


У повідомленні МЗС згадано такого собі Мусу Шанібова, котрий відбував термін ув’язнення в Росії, активний учасник воєнних дій в Абхазії (1992-1993), котрий очолював підконтрольну російськими спецслужбами Конфедерацію Кавказьких Народів. За заявою грузинських дипломатів, недавно Шанібов прибув до Сухумі, де вступив у контакт із урядом Абхазії та взяв участь у з’їзді ветеранів абхазької війни.


На цьому з’їзді, заявляють у Тбілісі, була присутня і нелегально прибула 28-29 січня з території РФ делегація ваххабітів – до 50 осіб, котрі нібито представляли до 16 етнічних груп Північного Кавказу.


"Учасники конференції знову заявили цілковиту підтримку абхазькому сепаратистському режиму та російському контингенту з підтримки миру, розташованому в зоні конфлікту, вже це само собою звучить досить дивно", – сказано­ в повідомленні. МЗС Грузії звернулося до ООН, ОБСЄ, Ради Європи і держав, залучених до процесу врегулювання конфлікту, з метою "запобігти будь-яким провокаціям чи подальшій ескалації ситуації в зоні конфлікту".


Абхазька сторона, проте, не погодиться на виведення російських миротворців із зони грузино-абхазького конфлікту, заявив у четвер президент невизнаної республіки Сергій Багапш.


"Ми ніколи не погодимося на виведення російських миротворців із зони грузино-абхазького конфлікту і ніколи не підемо на зміну нинішнього формату миротворчої операції", – заявив він.


"Росія вже понад 10 років ефективно підтримує мир у регіоні, за цей час вона втратила близько 100 військовослужбовців. І ми безмежно вдячні Росії за це. Керівництво Абхазії не вважає за доцільне і ніколи не дасть своєї згоди на розширення учасників цієї миротворчої операції", – відповів на заяви посла Грузії в ООН абхазький президент.


Говорячи про критику офіційного Тбілісі на адресу російських миротворців в Абхазії та Південній Осетії, Багапш зазначив: "Доводиться говорити про те, що й у Південній Осетії, і в Абхазії Грузія свідомо загострює ситуацію навколо російських миротворців".


"Кілька днів тому ми нейтралізували групу, заслану з території Грузії в Абхазію для скоєння терору. Сьогодні уже відомо, що затримані члени цієї групи перебували на службі в офіційних військових частинах Грузії", – сказав Багапш.


Конфлікт набирає обертів


Ситуація в зоні грузино-осетинського конфлікту загострилася після дорожньо-транспортної пригоди, коли російський миротворець не впорався з керуванням, і автомобіль "Урал" вдарився в автомашину "Жигулі", що належать місцевому мешканцю. Військова поліція Грузії заявила, що автомобіль миротворців належить відправити на штрафну стоянку в місто Горі. На місце події також прибули грузинські військовослужбовці.


Між ними і російськими миротворцями почалася сутичка, у перебігу якої пролунав постріл в повітря. Врешті, керівництво миротворців пристало на вимоги грузинської сторони, і "Урал" доставили на штрафну стоянку.


Незабаром після цього МЗС РФ застеріг Тбілісі від ескалації провокаційних дій проти миротворців. За словами офіційного представника МЗС РФ Михайла Каминіна, інцидент із автомобілями став приводом для демонстративного посилення грузинської військової присутності шляхом перекидання в район події понад 500 військовослужбовців підрозділів військової поліції і горійської бригади Збройних сил Грузії.


Міністр оборони Грузії Іраклій Окруашвілі, зі свого боку, заявив, що обурений "нахабністю російських миротворців", і сказав, що вони отримали "гідну відповідь, попри те, що ситуація була напруженою й існувала небезпека ескалації конфлікту".


Коментуючи інцидент, грузинський президент Грузії Михайло Саакашвілі заявив, що "Грузія буде діяти відповідно до власних інтересів, без імпульсивності й зайвого радикалізму, здатного завдати шкоди країні".


Спікер парламенту Нино Бурджанадзе стверджувала, що країна "постійно перебуває під загрозою провокацій і вибухів", і заявила про відсутність "позитивних кроків із боку Росії".


7 лютого парламент Грузії має намір ухвалити постанову, якою доручить уряду країни почати процедури виведення російських миротворців із Цхінвалського регіону.


 




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6373. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект