НОВИНИ

02.02.2006 | Зустріч „справжніх друзів”
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У середу міністр закордонних справ України Борис Тарасюк відвідав із робочим візитом Брюссель. Головний дипломат країни вкотре запевняв у прагненні України якнайшвидше приєднатися до ЄС. Однак про це в європейській столиці поки не хочуть і чути.


У Брюсселі Борис Тарасюк зустрівся з комісаром ЄС з питань зовнішньої політики Бенітою Ферреро-Вальднер. Як зізнався український міністр, зустріч пройшла у теплій атмосфері:


 „Це була не лише зустріч міністра і комісара – це була зустріч між справжніми друзями”.


Виступаючи перед депутатами Європарламенту, Тарасюк вкотре висловив переконання, що після 2008 року ЄС має розпочати із Києвом переговори про вступ. Саму мету членства України в Європейському Союзі вже більше року тому сформулював Віктор Ющенко. Для нього як президента це основний пріоритет у зовнішній політиці. Борис Тарасюк знову і знову співає у Брюсселі пісні про велику дружбу, однак за дипломатичними кулісами залишаються серйозні розбіжності у баченні розвитку співпраці.


Європейці не поспішають із обіцянками. У Брюсселі дають зрозуміти, що  спочатку необхідно відпрацювати потенціал плану дій Україна – ЄС і наблизити Україну до спільноти. А там буде видно.


Беніта Ферраро-Вальднер відзначає, що реформи в Україні просуваються доволі успішно, тому вже цього року, після виборів 26 березня, сторони мають намір розпочати переговори про підписання договору про надання Україні статусу асоційованого члена Європейського союзу:


 „У майбутньому ми матимемо розширений договір, який передбачатиме, зокрема, зону вільної торгівлі. Проте політика сусідства не є націленою на повноправне членство в ЄС. Але ми не можемо нині приймати рішення на далеке майбутнє. Така наша позиція”.


Розуміючи, що від втомлених процесом розширення європейців жодних обіцянок нині не дочекатися, Борис Тарасюк вимушений обмежитися лише компліментами на адресу інтенсивної співпраці: 


„Я хочу відзначити, що ми цілковито задоволені результатами нашої співпраці, яких вдалося досягнути 2005 року”


Єдиним реальним досягненням України у відносинах із Євросоюзом нинішнього року, очевидно, стане часткове спрощення візових процедур. Легше отримати шенгенську візу стане, щоправда, не всім українцям. Це досягнення української дипломатії поширюватиметься лише на студентів, журналістів і бізнесменів. Крім того, в обмін на поступливість європейців Києву доведеться підписати угоду про реадмісію, тобто повернення в Україну нелегалів, які через її територію намагаються потрапити до ЄС. Однак у далекій перспективі без віз їздити будуть всі українці, сподівається Борис Тарасюк, посилаючись на підтримку брюссельських колег у цьому питанні:


„Безвізовий режим є метою України і Європейського союзу. В цьому позиція обох сторін збігається. Однак це потребує ще багато часу і великих зусиль”


Як зазначила під час зустрічі Беніта Ферреро-Вальднер, Європейський союз зі стурбованістю спостерігає за непорозуміннями між Україною та Росією. Одна суперечка змінює іншу: після газової настала м’ясомолочна і кінця цьому не видно. Ферреро-Вальднер закликала сторони до компромісу:


 „Ми закликаємо відповідні відомства обох країн об’єднати свої зусилля і спробувати знайти вихід із глухого кута. Так само, як вже було вирішено конфлікт про постачання газу”.


Однак не лише напруженості між Києвом і Москвою турбують Європейський союз. Значно більше політикам у Брюсселі не дає спокою питання про надійність транспортування Україною російського газу. Особливо актуально це питання постало після того, як Київ зізнався, що у період сильних морозів понаднормово споживав блакитне паливо з транзитної труби.


Як би там не було, а співпраця Києва і Брюсселя має поглиблюватися. В цьому переконані обидві сторони. Головною передумовою для успіху цієї співпраці представники Євросоюзу називають наявність в Україні стабільного уряду. Європейські партнери висловлюють сподівання, що після парламентських виборів політикам у Києві вдасться сформувати саме такий кабінет. При цьому, за словами Беніти Ферерреро Вальднер, для ЄС не має значення, хто переможе на виборах. „Якщо новий уряд буде сформовано в результаті демократичних і вільних виборів, то ми в будь-якому разі співпрацюватимемо із цим урядом”, - зазначила комісар ЄС з питань зовнішньої політики.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект