НОВИНИ

24.01.2006 | Між Великобританією і Росією спалахнув серйозний шпигунський скандал
Джерело - Korespondent

Між Москвою і Лондоном розгоряється серйозний скандал: Федеральна служба безпеки (ФСБ) Росії виявила факти розвідувальної діяльності проти країни з боку деяких співробітників британського посольства в Москві.


 


В ефірі телеканалу "Росія" у програмі "Специальный корреспондент" Аркадія Мамонтова в неділю, 22 січня, було продемонстровано відповідний оперативний відеозапис, а також коментарі співробітників ФСБ.


Як стверджують автори передачі, наприкінці 2005 року співробітникам ФСБ Росії вдалося виявити групу британських шпигунів, котрі працюють під прикриттям посольства своєї країни. Фахівці ФСБ знайшли незвичайні технічні засоби, які британці застосували вперше в історії спецслужб.


А головне, повідомили кореспонденти, "у тому, що один із британських дипломатів, вірніше, шпигунів, виявився пов’язаним із деякими російськими неурядовими громадськими організаціями".


Прес-секретар ФСБ Діана Шемякіна у зв’язку з цим констатувала, що наразі в Росії діють кілька тисяч неурядових організацій, тільки 92 мають офіційну реєстрацію в Міністерстві юстиції.


У розвідувальній діяльності проти РФ, на думку ФСБ, брали участь четверо співробітників британського посольства. Як зазначають автори програми, контррозвідники знайшли незвичайні технічні засоби – британцями застосували їх уперше в історії спецслужб.


30-літній секретар-архівіст британського посольства Крістофер Пірт, котрий працює в Росії з 2002 року, часто навідувався в один зі скверів на околиці Москви. Там, як виявилося, був закамуфльований під звичайний камінь спеціальний електронний пристрій британської розвідки, здатний приймати і передавати інформацію.


Устаткування спеціальними шурупами було прикручено до стінок каменя, щоб виключити всякий зовнішній вплив, і залито особливим герметиком, щоб не проникала волога, розповів у ефірі передачі співробітник ФСБ.


Завербований британською розвідкою в Росії чоловік проходив повз "камінь" із кишеньковим комп’ютером, стверджують у ФСБ, і пристрій зчитував або передавав інформацію від агента. Потім із таким самим комп’ютером до пристрою наближався британський розвідник, що працює під прикриттям посольства, і теж зчитував або залишав інформацію.


"Перенесення інформації відбувалася за дуже короткий період часу – одну-дві секунди, і з відстані 20 метрів. Засікти передачу практично неможливо, однак нашим контррозвідникам це вдалося", – похвалилися автори передачі.


Кадри оперативної зйомки, які продемонстрував телеканал "Росія", зафіксували біля схованки помічника офіційного представника британської розвідки в Росії Пола Кронтона, другого секретаря посольства Великобританії в Москві Марка Доу, і 32-літнього секретаря-архівіста Ендрю Флемінга.


Останнього в передачі назвали "розвідником-агентуристом", котрий працює в Росії з 2004 року.


Тим часом, Доу було призначено в посольство "не лише другим секретарем, але і координатором Фонду глобальних можливостей при МЗС Великобританії", – нагадують автори програми.


"Це значить, що Марк Доу був куратором деяких російських неурядових громадських організацій. Розвідник-агентурист Марк Доу за своєю посадою зобов’язаний був вербувати на службу британській розвідці російських громадян. Він мав доступ, і найголовніше – необмежені можливості працювати і контактувати з багатьма громадськими діячами в Росії. Через нього-таки надходили гроші для деяких неурядових організацій", – наголосили в передачі.


Оперативники ФСБ на підтвердження своїх слів показали кілька платіжних документів, підписаних Доу. Зокрема, ці папери свідчать про переведення 23 тисяч фунтів Московській гельсінкській групі та 5719 фунтів фонду "Євразія" "на розвиток малотиражних незалежних газет". "Гроші просто рікою – буквально щодня", – наполягають джерела журналістів у спецслужбах.


Як резюме, автори передачі зазначають, що своєю діяльністю шпигун Доу, котрий працював під прикриттям британського посольства, "дуже дискредитував чудову ідею" про неурядові організації.


Великобританія занепокоєна і здивована


Міністерство закордонних справ Великобританії висловило занепокоєння і подив із приводу поширеної телеканалом "Росія" інформації про викриття групи британських агентів, котрі співпрацювали з російськими неурядовими організаціями.


"Ми заперечуємо будь-які підозри в неналежній роботі з російськими неурядовими організаціями. Уся наша допомога – відкрита і спрямована на будівництво здорового громадянського суспільства в Росії", – сказано в заяві британського зовнішньополітичного відомства.


У МЗС Великобританії нагадали, що британський уряд справді надавав фінансову підтримку проектам в царині прав людини і підтримки громадянського суспільства в Росії через неурядові організації.


"Уся наша допомога надходить відкрито і спрямована на розвиток здорового громадянського суспільства в Росії", – наголошено в заяві МЗС Об’єднаного Королівства.


У посольстві Великобританії в Москві поки що відмовляються коментувати програму телеканалу "Росія". Черговий порадив представникам ЗМІ передзвонити в понеділок у робочий час.


Голова Московської Гельсінкської групи (МХГ) Людмила Алексєєва підтвердила, що грант посольства Великобританії, який її організація отримала 2004 року, міг підписати другий секретар посольства Великобританії Марк Доу.


"Але яке має значення, хто це підписував?", – здивувалася правозахисниця.


Алексєєва пояснила, що 23 тисячі фунтів, які організація отримала 2004 року, – це грант на співробітництво з Центром прав людини в університеті Ессекса. На виділені кошти проводили семінари, де партнерів МГГ з регіональних організацій знайомили з міжнародними документами з прав людини.


За даними сайту російського МЗС, 20 січня з ініціативи британської сторони відбулася телефонна розмова міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова з британським колегою Джеком Стро.


У короткому повідомленні сказано, що міністри обмінялися думками про розвиток ситуації навколо іранської ядерної проблеми, а також "щодо деяких питань російсько-британських відносин".


У Росії не дуже давно було ухвалено закон про некомерційні громадські організації (НКО), що передбачає жорсткий контроль за їхньою роботою з боку влади. Офіційна Москва потрапила під вогонь критики з боку Заходу за це рішення. Міжнародна правозахисна організація "Human Rights Watch" заявила, що цей закон справить негативний вплив на діяльність правозахисних організацій у Росії.


У короткому повідомленні сказано, що міністри обмінялися думками про розвиток ситуації навколо іранської ядерної проблеми, а також "щодо деяких питань російсько-британських відносин".


У Росії не дуже давно було ухвалено закон про некомерційні громадські організації (НКО), що передбачає жорсткий контроль за їхньою роботою з боку влади. Офіційна Москва потрапила під вогонь критики з боку Заходу за це рішення. Міжнародна правозахисна організація "Human Rights Watch" заявила, що цей закон справить негативний вплив на діяльність правозахисних організацій у Росії.


У середині грудня 2005 року Палата представників Конгресу США ухвалила резолюцію з закликом до РФ відмовитися від ухвалення закону про некомерційні організації або внести в нього зміни.


Варто також зазначити, що президент Росії підписав закон про НКО 10 січня, однак про це стало відомо лише за тиждень – 17 січня, коли він його опублікували у виданні "Російська газета". Закон набуде чинності за 90 днів із моменту його офіційного опублікування.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5196. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект