НОВИНИ

17.01.2006 | Анґела Меркель у Москві: дружні жести та чіткі слова
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Анґела Меркель завершила серію закордонних візитів, які вона здійснили після вступу на посаду канцлера Німеччини. Наприкінці минулого тижня Меркель побувала у Вашингтоні, де зустрілася з президентом США Джорджем Бушем. Свою останню зупинку керівник німецького уряду зробила в Москві.


Цього разу не було панібратського та демонстративного поплескування по плечу, як під час зустрічей президента Росії Володимира Путіна з Ґергардом Шредером, яких об”єднувала, як вони самі стверджували, тісна чоловіча дружба. Новий канцлер Німеччини Анґела Меркель вирішила розставити у відносинах з Кремлем дещо інші акценти. Привертає до себе увагу передусім той факт, що під час свого першого офіційного візиту до Москви керівник німецького уряду порушила низку критичних питань, чого її попередник на посаді канцлера, як правило, уникав. До речі, бесіда, на яку було відведено цілих три години, тривала на 45 хвилин довше запланованого часу. Анґела Меркель:

 „Ми говорили також про проблеми, до яких ми ставимося по-різному. Це стосується, наприклад, оцінки ситуації в Чечні та на Північному Кавказі. Я переконана, що запропонована Європейським союзом програма здатна зробити відчутний внесок у позитивний розвиток цього регіону. Ми обговорили це питання докладно і відверто.”

Незважаючи на те, що нинішній німецький канцлер та російський президент не перейшли на „ти”, оглядачі побачили також чимало спільного між двома політиками. Донька священника зі Східної Німеччини Меркель та робітничий син Путін не тільки володіють мовами одне одного, але й продемонстрували діловий підхід до проблем. Президент Росії взяв до уваги критику Меркель, але водночас він виступив на захист своїх позицій. Коментуючи зауваження німецького канцлера стосовно нового закону про контроль над громадськими організаціями, Путін сказав:

 „Нам дуже приємно, що наше внтурішнє законодавство користується такою увагою наших іноземних партнерів. Ми ставимося до цього також з великою повагою. Одне з найважливіших наших завдань полягає в тому, щоб покласти край непрозорим формам фінансування внутрішньополітичної діяльності.”

Справжньою новинкою під час візиту німецького канцлера до Москви стала зустріч Анґели Меркель з представниками російської опозиції та неурядових організацій. Як зауважив член „Меморіалу” Арсен Рогинський, важливо, щоб німецько-російські відносини не зосереджувалися тільки на економічній співпраці.

Під час зустрічі Путін-Меркель йшлося і про Північно-Європейський газопровід. Німецький канцлер зауважила:

 „Важливо продемонструвати Європі, і передусім країнам Балтії, Польщі, що цей проект ні проти кого не спрямовано. Про це ми теж говорили.”

Як відомо, Анґела Меркель дещо критично ставиться до будівництва цього газопроводу.

Водночас повне порозуміння сторони продемонстрували з іранського питання. У зв”язку з цим кремлівський лідер заявив:

 „Росія, Європейський союз та США мають дуже схожі позиції стосовно Ірану. Ми запропонували Ірану створити на території російської федерації спільне підприємство зі збагачення урану. Нам довелося почути різні відгуки від наших іранських партнерів з цієї проблеми.”

За словами Путіна, міністерство закордонних справ у Тегерані, наприклад, позитивно відреагувало на таку пропозицію.

Загалом, складається враження, що як канцлер Німеччини, так і президент Росії, залишилися задоволені зустріччю в Москві. Володимир Путін:

 „Переговори, що відбулися, були продуктивними, відвертими та щирими. Вони продемонстрували прагнення обох сторін забезпечити послідовність у розвитку російсько-німецького партнерства.”

 

Анґела Меркель: „У нас був дуже відкритий діалог. Ми намагалися відповісти одне одному на всі запитання. Наш діалог продовжиться і важливо, щоб ми зберегли таку відкриту атмосферу, тоді це буде справжнє хороше партнерство.”

Але говорити про сердечні відносини між двома політиками ще зарано. Німецькі оглядачі звертають увагу на те, що обидва політики намагалися все ж таки зберігати дистанцію між собою. Цього року вони матимуть ще не одну нагоду продовжити знайомство: наприклад, під час німецько-російських консультацій у Томську; крім того, Анґела Меркель запросила Володимира Путіна на авіаційний ярмарок до Берліна та до участі в „Петербурзькому діалозі”, який цього разу відбудеться в Дрездені.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект