НОВИНИ

17.01.2006 | Угоду про маяки Україна і Росія читали по-різному
Джерело - Українська служба ВВС

Секретар РНБО України Анатолій Кінах заявив, що у підписаних 1997 року Угодах щодо базування ЧФ в Криму було підтверджено право власності України на всі об'єкти нерухомості.


Між тим Гідрографічна служба ЧФ Росії переконує, що всі 16 маяків мають російський статус і використовуються спільно з Україною. МЗС України заявило, що дії російської сторони межують з втручанням у внутрішні справи України.

Суперечка набирає обертів лише два тижні по тому, як заверщилося газове протистояння між Україною і Росією. Нині у вир жорстких суперечок долучається дедалі більше політиків з обох сторін.

Хто як читає угоду

Секретар РНБО України Анатолій Кінах твердить, що у підписаних угодах 1997 року Росія підтвердила право власності України на всі без вийнятку об'єкти нерухомості і земельні ділянки, які використовуються ЧФ СРСР.

Секретар РНБО каже, що засідання підкомітету Комісії Ющенко-Путін внесе ясність у питання тимчасового перебування ЧФ в Криму.

Тим часом Гідрографічна служба ЧФ переконує, що всі 16 маяків, в тому числі 8 з військовими містечками, мають російський статус і згідно з домовленостями використовуються спільно.

Голова українського парламенту Володимир Литвин заявив у понеділок про необхідність безумовного виконання досягнутих домовленостей, водночас зробивши запити до міністерств оборони і МЗС надати Верховній Раді вичерпну інформацію про ситуацію з маяками.

Чий маяк?

Віце-спікер Держдуми Росії вважає неприпустимою політизацію питання маяків, закликаючи вирішувати питання дипломатичним шляхом і не допускати захоплення російських, за словами віце-спікера, об'єктів в Криму.

Водночас українська сторона посилається саме на домовленості 1997 року, де маяки, зокрема в Ялті, не фігурують як власність російської сторони, або такі, які були віддані ЧФ в оренду.

Речник МЗС Василь Філіпчук заявив, що гарантування безпеки мореплавства в територіальних водах України є виключною прерогативою України, і що дії російської сторони, мовляв, межують з втручанням у внутрішні справи України.

Переговори

Між тим головнокомандувач ВМФ Росії Владімір Масорін заявив у неділю про те, що позиція української сторони щодо ялтинського маяка не відповідає двостороннім угодам, а помічник головнокомандувача Ігорь Дигало твердить про необхідність вирішувати всі суперечки через переговори.

"За нами нормативно-правова база, - сказав він. - Ми суворо дотримуємося базових угод щодо Чорноморського флоту. Відповідь української сторони неоднозначна. Вона змінюється. Необхідно говорити і вирішувати суперечки на засіданні відповідних комісій за участю відповідних спеціалістів. А не спочатку вдаватися до політики зламування замків, а потім говорити, що щось тут не так".

Про те, що переговори вже розпочалися, сказав Бі-Бі-Сі і радник-посланець посольства Росії в Києві Всеволод Лоскутов.

"Була деяка довготривала пауза на наших переговорах, тому конкретних рішень не було ухвалено. Тому ми відновлюємо переговори і я впевнений, що буде віднайдено рішення, яке влаштує обидві сторони", - сказав він.

Контроль і закон

МЗС України твердить, що воно має намір отримати під свій контроль всі об'єкти гідрографії, які нині незаконно використовуються російським ЧФ.

Із 100 об'єктів у фактичній власності України вже є 65, залишається 35 об'єктів, які перебувають на території військових містечок під фактичним контролем ЧФ. За твердженнями Києва, всі спроби повернути їх у власність, наштовхувалися на російський опір.

У понеділок парламентська пропрезидентська фракція Наша Україна заявила, що дії росіян несуть загрозу безпеці мореплавання в чорноморському регіоні. Адже володіння і зазіхання іноземною державою на гідрографічну інфраструктуру в Криму робить неможливим дотримання безпеки на морі українською стороною.

Внутрішні справи

Блок Наша Україна попереджає, що невиконання російською стороною судових рішень про передачу об'єктів Україні розцінюється як втручання у внутрішні справи України.

Депутат від блоку Наша Україна Юрій Ключковський сказав Бі-Бі-Сі:
"Якщо є судові рішення, які стосуються території України, і які не виконуються, то виникає питання – чи здійснює Україна суверенітет над своєю територією. Ось цей аспект не турбує тих, хто захищає в Україні агресивні дії російських військових. Верховна Рада не бачить потреби розглядати це питання. А бачить потребу вказувати МЗС на його неадекватну поведінку. Такі пропозиції пролунали від комуністів".

Чимало російських політиків каже, що інциденти на кшталт конфлікту навколо маяків триватимуть в Україні до парламентських виборів, стверджуючи що вони мають політичне підґрунтя. І за ними стоять, мовляв, сили, які прагнуть дестабілізувати двосторонні взаємини.

В Україні заявляють, що дії російської сторони є спробою утримати політико-військове домінування в регіоні.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект