НОВИНИ

13.01.2006 | Литва і Латвія: антирадянським протестам 15 років
Джерело - Українська служба ВВС

У Латвії і Литві сьогодні відзначають 15-ту річницю масових демонстрацій, коли сотні тисяч людей вийшли на вулиці столиць захистити незалежність їхніх країн від Радянського Союзу.


Обидві країни вважають події січня 1991-го року ключовими в здобутті незалежності. І в Латвії, і в Литві вшановують учасників протестів, які виступили проти радянських військ, надісланих відновити контроль Москви.

Дні "Ризьких барикад", як вони відомі в Латвії, почалися 13 січня 1991-го і тривали тиждень.

Приблизно 700 тисяч людей, майже третина всього населення країни, зібралися в столиці по тому, як проти демонстрантів у литовській столиці Вільнюсі було кинуто радянські танки і десантників. Радянські війська взяли штурмом національну телерадіостанцію й оточили литовський парламент. Під час тієї акції 14 людей загинули, а понад 100 були поранені.

В Ризі населення звело в цілому місті бетонні барикади, а саме протистояння тривало тиждень, до 20-го січня, коли радянські спецсили атакували міністерство внутрішніх справ, вбивши п'ятьох людей. Але з часом радянські війська відступили, а демонстранти святкували перемогу.

І Литва, і Латвія вважають ті історичні події поворотним моментом на шляху до здобуття повної незалежності.

Роковини відзначають низкою спеціальних заходів. В обох столицях запалять вогнища, які в Ризі горітимуть цілий тиждень. Латвія також випустила нову меморіальну монету до річниці січневих повстань.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект