НОВИНИ

11.01.2006 | Німецькі оглядачі: український парламент дестабілізує країну зсередини
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Другу за останні декілька місяців відставку уряду у Києві німецькі оглядачі називають „справжньою катастрофою” і відзначають неготовність України до політичної реформи.

Відставка уряду стала несподіванкою, попри те, що останніми днями кабінет Єханурова перебував під жорсткою критикою через підписані із Росією газові договори. Директор представництва Фонду Конрада Аденауера у Києві Ральф Ваксмут вважає критику уряду в цьому питанні багато в чому справедливою:

“Цей договір поставив більше запитань, ніж дав відповідей. Документ є дуже “сирим”, в ньому чимало протиріч. Уряд на чолі з Юрієм Єхануровим поплатився за те, що не дав адекватної і своєчасної відповіді на ті вагомі закиди, які пролунали з боку різних політичних сил. Але певною мірою відповідальність лежить і на президентові Ющенку. Де таке бачено, щоби у такій складній політичній ситуації президент сидів у Карпатах і займався художнім різьбленням по дереву? Керівництво держави у цій ситуації повинно було розтлумачити громадськості положення газової угоди, продемонструвавши відкритість і відповідальність”.

Однак попри невдалі дії уряду в розпал газової суперечки Ральф Ваксмут вважає його відставку абсолютно недоречною:

“Україна заплатить за цю дестабілізацію дуже-дуже високу ціну. Політичні сили, які долучилися до повалення уряду, це стосується насамперед блоку на чолі з Юлією Тимошенко, схоже, не усвідомлюють, яку величезну відповідальність вони беруть на себе. Зараз розпочнеться така бійка і сварка, якої, здається, ми не бачили від самих часів здобуття незалежності. Після всього, що Україна пережила протягом року, цій країні потрібний політичний спокій. А те, що відбувається – це просто жахливо”.

На думку Ральфа Ваксмута, ініціатори відставки уряду Єханурова не отримають від цього кроку політичних дивідендів. Нинішня криза - це найгірше, що політики могли самі собі заподіяти напередодні виборів. Вона шкодить усім без винятку партіям, рівень довіри громадян до яких є і без того мізерним, зазначає представник фонду Аденауера. На негативних наслідках відставки уряду наголошує і політолог, експерт берлінського центру „Наука і політика” Райнер Лінднер:

“Українські політики надзвичайно розчарували. Вони нині займаються нічим іншим як нищенням тих досягнень, які принесла зміна влади в цій країні. Вони руйнують довіру інвесторів до своєї країни. Це викликає надзвичайний жаль, особливо з огляду на ті негативні наслідки, які ця криза матиме для процесу інтеграції України до Європейського союзу, а також процесу вступу до Світової організації торгівлі. Ці події є свідченням того, що в Україні досі немає достатньої політичної волі, яка дозволила би йти курсом істотної модернізації і демократизації країни”.

Райнер Лінднер, аналізуючи дії Верховної Ради, доходить висновку про передчасність політичної реформи, яка надає українському парламенту надзвичайно широкі повноваження. Німецький політолог критикує депутатів за їхню деструктивну позицію. „Професійна політична діяльність полягає якраз у тому, аби у співпраці шукати вихід зі складних ситуацій”, зауважує Лінднер:

“Країна та її інституції, очевидно, ще не готові до того, аби бути суспільством під контролем парламенту. Нинішня політична криза є тому зайвим свідченням. У нормальній парламентській республіці такі суперечки, які виникли навколо газових договорів, мали би вирішуватися на рівні профільних парламентських комітетів. Мала би відбутися дискусія, політики і фахівці мали би зважити всі “за” і “проти”. Однак в ситуації, коли держава знаходиться під зовнішньополітичним тиском, ще й дестабілізувати її зсередини – ці дії виключно на совісті нинішніх парламентарів”.

Райнер Лінднер наголошує, що вирішувати внутрішньополітичні конфлікти необхідно так, щоб не зашкодити інтересам власної держави і не зіпсувати її міжнародний імідж. „Нинішнє рішення про відставку уряду  суперечить цій засаді”, констатує політолог. В свою чергу, Ральф Ваксмут переконаний, що у довгостроковій стабілізації України можуть посприяти західні партнери. Голова представництва фонду Аденауера у Києві закликає Європейську спільноту виступити із глибокою концепцією підтримки демократичних реформ в Україні:

“Німеччина і Європейський союз мають серйозно перейнятися тим питанням, якої співпраці вони хочуть із Україною у майбутньому. Чи будуть європейські політики і надалі годувати українців формальними фразами, підтримуватимуть їх лише на словах, чи все ж таки вони дійдуть висновку, що необхідно робити більше реальних справ, дати Україні реальну європейську перспективу. Необхідно нарешті ретельно проаналізувати ситуацію і визначитися із тим, до яких конкретних кроків можна вдатися, аби сприяти встановленню стабільності в Україні. Мені видається, що європейці надто швидко дистанціювалися від України і гадали, що тут все потроху владнається само собою. Але само собою нічого не владналося”.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект