НОВИНИ

03.01.2006 | Реакція США і країн ЄС на відключення України від газу
Джерело - За матеріалами Assocіated Press та ВВС

США і ЄС заявили, що занепокоєні діями Росії в газовому конфлікті з Україною. Західноєвропейські експерти вважають, що "газова атака" на Україну може серйозно нашкодити репутації РФ як постачальника природного палива.


 


Реакція США


Держдепартамент США в неділю, 1 січня, висловив занепокоєння у зв’язку з рішенням Росії припинити постачання газу в Україну. Цей крок піднімає питання "використання енергоносіїв з метою здійснення політичного тиску", наголошується в заяві Держдепартаменту.


"Сполучені Штати шкодують з приводу рішення Росії припинити постачання російського газу в Україну, що потенційно може вплинути на постачання газу до інших частин Європи", - цитує агентство "Assocіated Press" заяву офіційного представника держдепартаменту Шона Маккормака.


На думку зовнішньополітичного відомства США, "подібний різкий крок позбавляє енергетичний сектор відчуття безпеки і піднімає серйозні питання щодо використання енергоносіїв з метою здійснення політичного тиску".


За словами Маккормака, США вже повідомили обидві сторони (Росію й Україну) про те, що підтримують принцип поступового переходу до ринкових цін на енергоносії.


Вашингтон висловлює надію на те, що обидві держави зуміють досягти рішення, що "забезпечувало б для всіх зацікавлених сторін безпеку і передбачуваність в енергетичній сфері", зазначив Маккормак.


Реакція ЄС


Комісар Євросоюзу з питань енергетики Андріс Пієбалгс висловив занепокоєння можливими збоями у постачаннях російського газу до Європи через Україну.


"Ця суперечка безумовно не йде нам на користь і продовжує непокоїти нас, оскільки 20% наших постачань газу йде за цим маршрутом", - заявив Пієбалгс в інтерв’ю Британській телерадіомовній корпорації Бі-бі-сі.


"Якщо суперечка триватиме, можуть проявитися й нові наслідки. Ми не дуже впевнені, що все йтиме так, як раніше нам пообіцяли обидві сторони", - сказав єврокомісар.


Німеччина, Італія, Франція й Австрія, яка зараз головує в ЄС, закликали Київ і Москву якнайшвидше домовитися і забезпечити стабільні постачання газу до Європи.


Раніше було оголошено, що єврокомісар з питань енергетики Андріс Пієбалгс у зв’язку з "газовим" конфліктом між Росією й Україною прийняв рішення скликати 4 січня в Брюсселі засідання координаційної групи щодо газового питання, до якої входять представники країн ЄС.


У Польщі все спокійно


У Польщі ситуація з постачанням російського газу нормальна, заявив міністр економіки Польщі Пьотр Возняк на спеціальному брифінгу у Варшаві в п’ятницю, 30 грудня.


Коментуючи поточну ситуацію з транзитом російського газу через територію України, Возняк наголосив, що "ситуація нормальна, ситуація перебуває під контролем".


"Немає ніякої небезпеки, що польські споживачі не отримають газ", - сказав міністр економіки Польщі.


Кажучи про поточне споживання газу промисловими підприємствами Польщі, Возняк зазначив, що у зв’язку з новорічними святами споживання газу значно знижено, що є цілком нормальним і зрозумілим.


Він заспокоїв поляків, повідомивши, що не повинно бути ніяких перебоїв з доставкою газу пересічним громадянам. "Немає ніяких причин, щоб не приготувати на газі чашку чаю", - сказав міністр економіки Польщі.


За даними міністерства економіки Польщі, близько 90% імпортованого газу Варшава отримує від постачальників зі сходу, причому 50% газу надходить через пункт Дроздовичі на кордоні з Україною.


Заплямована репутація


Репутація Росії як стабільного постачальника газу може постраждати внаслідок її дій у газовій суперечці з Україною. Про це заявив у ранковому ефірі радіостанції "Бі-бі-сі 5" міністр енергетики Великобританії Малкольм Вікс.


"Репутація Росії тісно пов’язана зі стабільністю енергетичних постачань, і вона може постраждати, якщо постачання зриватимуться", - сказав міністр. При цьому Вікс запевнив, що на цей час надходженню газу до Великобританії прямо ніщо не загрожує, оскільки він іде через інші західноєвропейські країни.


"Постачанням газу до Об’єднаного Королівства безпосередньої загрози немає, оскільки прямо з Росії Великобританія газ не імпортує", - нагадав міністр. "Однак важливо, щоб ми розуміли можливість потенційного впливу  переговорів, що ведуться (між Росією й Україною), на європейський газовий ринок, у тому числі з питання ціноутворення", - зазначив він.


"Чітко видно, що ситуація продовжує розвиватися, і поки зарано робити якісь точні передбачення", - наголосив міністр енергетики Великобританії. На його думку, "Росії й Україні варто поводитися по-дорослому у вирішенні виниклої суперечки".


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9598. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект